FinExpert.e15.cz

Čtenáři OSOBNĚ: Ptejte se Viktora Koženého

Považujete kandidaturu Viktora Koženého do Evropského parlamentu za špatný vtip? Zajímá vás, jak chce dosáhnout ztrojnásobení platů v ČR nebo co se děje s miliony dolarů určených k vyplacení akcionářů Harvardských fondů? Jeden z nejkontroverznějších finančníků bude čelit všetečným otázkám čtenářů Osobních financí!
Čtenáři OSOBNĚ: Ptejte se Viktora Koženého

V tomto dílu rubriky Čtenáři OSOBNĚ vám nabízíme jedinečnou možnost - položit otázku Viktoru Koženému, známému českému finančníkovi! Z vašich dotazů vybereme ty nejzajímavější a na ně pak náš pozvaný host odpoví. Interview je plně ve vaší režii a záleží jen na vás, jak bude výsledný rozhovor vypadat.

Kdo je Viktor Kožený

Viktor Kožený je jeden z nejkontroverznějších finančníků novodobé historie České republiky. Narodil se v Praze a ve svých 16 letech emigroval do Německa. Posléze žil od roku 1983 ve Spojených státech, kde absolvoval Harvardskou univerzitu. Krátce pracoval jako investiční bankéř u společnosti Robert Flemming v Londýně a v dubnu 1990 se se třemi tisíci dolarů v kapse vrátil do Československa. 

Stal se jedním z velkých hráčů na poli kupónové privatizace a se svými Harvardskými fondy sliboval známou jistotu desetinásobku. Od roku 1994 žije mimo Českou republiku, nyní v luxusní rezidenční čtvrti Lyford Cay na Bahamách. Čelí obvinění z vytunelování 11 miliard z Harvardských fondů. S americkými investory se soudí o 145 milionů dolar a sám žaluje o 4 miliardy dolarů ázerbájdžánského prezidenta Alijeva za krach privatizace v této zemi. Do Harvardských fondů investovalo asi 1 300 000 akcionářů, přibližně milion z nich byl vyplacen (10 – 18ti násobek), ale asi 300 000 akcionářů stále peníze nedostalo. Minulý rok Kožený poslal na účet Harvardského průmyslového holdingu zhruba 200 milionů dolarů v hotovosti (výnos z prodeje ruské ropné společnosti Sidanco), které měl být určeny na výplatu zbylých akcionářů.

Je zakladatelem Občanské Federální Strany (OFD) a chce kandidovat za Českou republiku do Evropského parlamentu. Jeho kandidatura prý nemá nic společného s tím, že by se chtěl vyhýbat trestnímu stíhání, při kterém mu v České republice a ve Spojených státech hrozí mnohaleté vězení. „Můj program je založen na maximální federalizaci administrativy v rámci Evropské unie, která ušetří ČR ročně nad sto miliard korun z rozpočtu, a na ztrojnásobení až čtyřnásobení platů občanů během pěti až deseti let," prohlásil pro ČTK Kožený. O možnost být za Českou republiku zvolen do Evropského parlamentu může usilovat i přesto, že má irské občanství.

Viktor Kožený je třikrát ženatý a třikrát rozvedený a má tři dcery. Viktorii, Janet a Bridget. Mezi jeho zájmy a studium patří matematika, fyzika, ekonomie, obchod, právo a moderní technologie.

Své dotazy pište do diskusního fóra pod článkem do neděle 11. ledna do 20 hodin.
Poznámka: Vulgární nebo jinak urážlivé dotazy budou smazány!

P O S L A T  D O T A Z

Další článek


 

Související články


celkem 20 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Špatnej vtip
Jan Garlík
4. 2. 2004, 22:46
je to na nic
Muky
14. 1. 2004, 23:02
USA
Jan Truxa
8. 1. 2004, 15:33
Re: Vite co jste???
Zdenek
8. 1. 2004, 08:23
Re: Vite co jste???
Jarda
6. 1. 2004, 13:51

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená