FinExpert.e15.cz

Čtenáři OSOBNĚ: Odpovědi Pavla Makovského z eBanky

Odpovědi na všetečné dotazy čtenářů dorazily v rekordním čase. Máte tak možnost přečíst si vyjádření k problémům souvisejícím s placením kartou v zahraničí nebo zda se Pavel Makovský zaručil, že eBance v dohledné době nehrozí krach. Zajímavé jsou i informace o novinkách, které se teprve chystají.
Čtenáři OSOBNĚ: Odpovědi Pavla Makovského z eBanky

Od pondělí do pátku jste měli možnost zadávat otázky pro Pavla Makovského, ředitele externí a interní komunikace eBanky. Pod článkem se sešlo více jak 50 příspěvků, přičemž některé dotazy se často opakovaly. V tomto článku naleznete 14 odpovědí na nejzajímavější dotazy. Některé konkrétní dotazy Pavel Makovský zodpověděl v diskuzi pod článkem. Ve čtvrtek se můžete těšit na zajímavé odpovědi, které na dotazy čtenářů dorazily z České spořitelny.

Odpovědi na otázky čtenářů

Je možné nastavit dispoziční práva dvou společníků tak, aby každý z nich sám měl právo použít např. 20 000 Kč, ale dohromady by mohli zaplatit jakoukoliv částku? Jde o to, aby malé běžné faktury mohl zaplatit kdokoliv z nich, ale velké akce nikoliv.

Nastavení společných dispozičních práv, tímto způsobem je samozřejmě možné. Doporučuji Vám navštívit naše Klientské centrum, kde s Vámi příslušné nastavení parametrů podpisových vzorů probere Váš osobní bankéř. Nejedná se o žádný komplikovaný zásah.

1. Naše společnost má cca deset tisíc příchozích bankovních operací ročně. Rádi bychom dostávali veškeré informace online do našeho IS bez zásahu lidské ruky, ale 2 Kč za email a operaci nám přijde jako nestydatost. Jde to udělat i jinak?

2. Používám software MS Money a importuji si data (výpisy z účtu) ze své banky (HSBC UK). Plánuje eBanka takovouto službu také? Samozřejmě nejde jen o export do MS Money ale obecně do přenositelných formátů, například do XML.

Nejprve k první otázce - jednodušším a hlavně levnějším způsobem je využívání eKomunikátoru. Jedná se software, který umožňuje jednoduchým, rychlým a bezpečným způsobem zasílat prostřednictvím internetu do banky hromadné platební příkazy vytvořené v účetním systému firmy. Dále umožňuje z banky stahovat výpisy s pohyby na účtu, které lze následně importovat a dále zpracovávat v účetním systému firmy, případně i dále zpracovat v Excelu. Na více informací se prosím zeptejte Vašeho finančního poradce nebo stačí zavolat na infolinku 800 124 200.

Můžete přísahat, že je eBanka finančně zdravá banka, nemá žádné problémy a nehrozí v krátkém horizontu krach?

S plnou odpovědností mohu konstatovat, že eBanka je naprosto zdravou finanční institucí.

Je možné ze dvou telefonů ovládat jeden účet u eBanky?

Ke svému účtu v eBance můžete přiřadit hned několik mobilních telefonů, které mohou mít aktivní službu SIM Toolkit pro GSM banking eBanky. Jeden z nich si klient musí stanovit jako Mobilní elektronický klíč (MEK), na který budou odcházet autentizační a certifikační kódy při manipulaci s účtem v klientském systému na našich internetových stránkách. Ostatní operace, mezi které patří provádění transakcí, dotazů na zůstatek účtu apod. je možné provádět všemi přiřazenými aktivními telefonními přístroji.

Jaká byla motivace k zavedení osobních bankéřů. Toto osobně považuji za nesprávné manýry kamenných bank a je to jeden z důvodů, proč jsem přešel k eBance. To znamená, abych své problémy vyřešil s kýmkoli na infolince, po e-mailu nebo s libovolným člověkem na libovolné pobočce a nikoli s jedním bankéřem na jedné konrétní pobočce.

Motivace k zavedení osobních bankéřů vyšla z potřeb klientů, kteří ve většině případů vyžadují kontakt s jedním konkrétním pracovníkem banky. Nicméně každý klient má možnost se rozhodnout, zda využije pouze kontaktu s konkrétním bankéřem, nebo bude komunikovat s bankou pomocí bezplatné infolinky, mailu, nebo kteréhokoli dalšího pracovníka pobočky. Osobní bankéř znamená možnost volby, ne povinnost.

Chtěl jsem se zeptat, jestli eBanka neplánuje kontokorent ke studenstkému programu? Ostatní banky jej nabízejí.

Připravujeme na první čtvrtletí roku 2004.

U eBanky mi chybí možnost dobíjení Twistu (i pro další operátory) pomocí převodu z účtu nebo něčeho podobného. V tuto chvíli musím stále běhat po konkurenčních bankomatech.

Jako majitel účtu u eBanky můžete platit za služby a zboží ve víc než 670 internetových obchodních domech. Koupit a zaplatit kupon ze svého účtu u naší banky můžete například na adrese. www.nabijime.cz.

Rád bych se zeptal na budoucnost projektu banka.seznam.cz. Prý tento typ účtu chcete zrušit.

Nevím o tom, že by se v nejbližší době mělo něco podobného se Seznam účtem dít.

1. Debetní karty ( karty vydané k mému účtu ) se v zahraničí (USA) chovaly jako kreditní, což mělo za následek, že nefungoval cacheback a zhruba u 2/3 benzínových čerpacích stanic se mi nepodařilo natankovat. Kartou nešly zaplatit věci jako je třeba elektřina v pronajatém apartmánu. Rád bych upozornil na skutečnost, že karta od Citibank fungovala. Vyzkoušeli jsme 2× VISA a 1× Mastercard od eBanky - všechny se chovali jako "credit".

2. Minulý rok v Egyptě a chtěl platit na jedné české potápěčské základně přes terminál. Měl jsem embosovanou MasterCard. Terminál mi ale kartu 3× odmítl!

3. Mám tu samou zkušenost z Los Angeles. Karta Maestro byla k ničemu.


Na příspěvky tohoto typu je těžké reagovat bez znalosti konkrétních případů a dohledání jejich historie v systémech banky a asociací. Tyto zkušenosti však nelze zobecnit ve formulaci, že eBanka nevydává mezinárodní karty.

Platební karty eBanky jsou vydávány podle stejných kritérií a se stejnými parametry, jako karty všech ostatních bank v České republice. Obsah každého typu karty,výrobce, konkrétní vzorek plastu i veškeré systémy banky jsou karetními asociacemi testovány a CERTIFIKOVÁNY. NELZE tedy vydat "podřadnout" kartu, jak bylo naznačováno v některých příspěvcích. Karta eBanky je z pohledu obchodníka technicky nerozeznatelná od karty jiné banky. Pokud bychom v historii reklamací v eBance dohledali podobné a ojedinělé případy podobných problémů, zpravidla se ukáže, že k autorizaci transakce v bance VŮBEC NEDOŠLO, jinými slovy, že se Obchodník rozhodl kartu nevzít, o transakci se vůbec nepokusil a držiteli tvrdil, že problém je v jeho bance. Praxe je bohužel taková, že pro některé obchodníky na západě a v US jsme stále "divokým východem" a tedy pro jistotu chtějí hotové peníze.

Pokud jde o chování karty jako "Credit", zde se může jednat jedině o problém nastavení terminálu, nebo jeho chybné obsluhy. Všechny platební karty vydávané eBankou, s výjimkou Charge karet, jsou vydávány, certifikovány a v systémech asociací vedeny jako DEBETNÍ.
Je nám velmi líto, pokud se klienti setkají s podobnými případy a budeme velmi rádi, pokud nás o nich budou informovat s přesným údajem kdy a u jakého obchodníka k problému došlo, abychom prostřednictvím příslušné karetní asociace mohli požadovat nápravu u banky obchodníka.

Tady je ta pravá image eBanky: http://ebanka.blogspot.com

Je mi líto, že jste se mi za více než jeden rok nedokázal ani na několik mailů ozvat


Proč nemůžu jako občan SR s trvalým pobytem v ČR požádat o kontokorent?

V současné době vyhodnocujeme možnosti v poskytování nejen kontokorentních úvěrů, ale i úvěrů spotřebitelských a hypotečních pro cizí státní příslušníky, a proto nemohu odhadnout datum případného zavedení produktu.

Nyní jsem se dostal k vašemu oznámení o provozu eBanky na konci roku. To, že bude horší dostupnost klientských center a infolinky bych chápal, ale proč je omezen přes Vánoce i provoz klientského systemu? Pokud to je vyjímečná akce, dokážu to pochopit. Ovšem pokud by to měl být trend, tak to není moc dobré.

Určitě se nejedná o žádný trend. Omezení dostupnosti systému ve svátečních dnech souvisí s přípravou systému na přechod na příští rok.

Zajímá mne, jak chcete řešit situaci kolem kritického nedostatku bankomatů, přičemž za výběr z bankomatů konkurenčních institucí si účtujete 25–30 Kč. Neplánujete dotaci v regionech, kde není možnost vyběru u vás?

Hotovost v současné době můžete vybrat ve 145 obchodních místech eBanky a ve 30 bankomatech. Pro příští rok počítáme s dalším rozšířením počtu poboček a samozřejmě i bankomatů

Zajímalo by mě, jestli eBanka bude zavádět nějaký systém pro přijímání on-line plateb ze zahraničí. Když budu mít např. web, na kterém budu nabízet nějaký software, tak osoba, jenž o tento produkt bude mít zájem zaplatí kartou přímo na webu a ihned mu tak bude umožněno  produkt si stáhnout?

Na internetu lze zaplatit kartou. Nejlepší je pro platby na internetu používat kartu k tomu speciálně určenou, tzv. Internetovou kartu. Pokud jste klientem eBanky, stačí si ji velmi jednoduše objednat (v levém menu na Vašem účtu) nebo zavolat Vašemu bankéři nebo na bezplatnou infolinku.

Příjemné prožití Vánoc a hezký zbytek roku
Pavel Makovský, eBanka


Ve čtvrtek se můžete těšit na zajímavé odpovědi, které na dotazy čtenářů dorazily z České spořitelny

Další článek


 

celkem 35 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Špatné karty od ....
kiks
15. 1. 2004, 10:52
Re: Špatné karty od ....
G
5. 1. 2004, 10:14
pro Vega
fotr
3. 1. 2004, 15:33
neni
ja
1. 1. 2004, 16:18
Re: MAKOWSKY - where ....
Vaclav K.
30. 12. 2003, 16:36

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená