FinExpert.e15.cz

ČSÚ: zboží zlevnilo o 0,4 %, služby zdražily o 0,5 %

Pohyb cen v srpnu

Meziměsíční vývoj spotřebitelských cen (index 100,0 %) ovlivnilo obdobně jako v minulých letech zvýšení cen v oddíle rekreace a kultura, kde vlivem vrcholící sezóny vzrostly ceny zahraničních dovolených o 8,2 %. Naopak snižující vliv měl pokles cen potravin a nealkoholických nápojů, který způsobilo zejména snížení cen ovoce o 9,0 %, brambor o 17,8 %, čerstvé zeleniny o 5,4 %. Nižší byly i ceny mouky, rýže, vepřového masa, olejů a tuků. Mírně vzrostly zejména ceny hovězího masa, drůbeže, některých mléčných výrobků, kávy, kakaa, čaje. V oddíle odívání a obuv pokračovalo snižování cen oděvů (o 1,2 %) i obuvi (o 2,3 %) hlavně vlivem nižších cen letního zboží.

V dopravě po výrazném růstu cen pohonných hmot v předcházejících dvou měsících vzrostly jejich ceny v srpnu o 0,4 %.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,4 %, ceny služeb vzrostly o 0,5 %.

Meziroční růst cen

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu shodně jako v červenci o 1,7 %. Ve většině oddílů spotřebního koše byl meziroční růst v srpnu velmi podobný jako v červenci. I nadále se na meziročním růstu spotřebitelských cen nejvíce podílely ceny v oddíle bydlení, voda, energie, paliva (1,1 procentního bodu), kde vzrostly ceny zemního plynu o 14,7 %, elektřiny o 4,9 %, vodného o 4,5 %, stočného o 5,8 %, za odvoz odpadků o 9,9 %. Druhý největší podíl na růstu cenové hladiny měly ceny v oddíle pošty a telekomunikace v důsledku zvýšení cen veřejných telekomunikačních služeb o 17,1 % a poštovních služeb o 15,5 %. Růst cen v dopravě ovlivnilo zvýšení cen pohonných hmot o 8,3 % a dopravních služeb o 3,2 %. Naopak ceny automobilů, motocyklů, jízdních kol byly nižší než loni.

Na snižování celkové hladiny spotřebitelských cen působily nižší ceny odívání a obuvi, potravin a nealkoholických nápojů, bytového zařízení a vybavení domácnosti. Pokles cen potravin a nealkoholických nápojů způsobily hlavně nižší ceny ovoce (o 8,5 %), brambor (o 13,3 %), mouky (o 16,8 %), cukru (o 11,5 %), vajec (o 12,8 %), vepřového masa (o 5,2 %). Vyšší než loni byly zejména ceny čerstvé zeleniny (o 8,3 %), hovězího masa (o 4,6 %), sýrů (o 3,9 %). Ceny oděvů se snížily o 5,6 % a obuvi o 8,2 %. Ze zařízení a vybavení domácností byly meziročně nižší především ceny domácích spotřebičů.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,6 %, ceny služeb o 3,5 %.

Inflace 2,1 %

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v srpnu 2,1 %, tj. o 0,1 procentního bodu méně než v červenci.
Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 25 členských zemí EU byl podle předběžných údajů v červenci 2,1 %. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku (o 6,3 %), nejméně ve Švédsku (o 0,7 %) a Finsku (o 0,9 %). Na Slovensku zpomalil růst cen v červenci na 2,0 % z 2,5 % v červnu. V Německu vzrostly ceny v červenci o 1,9 % (v červnu o 1,8 %). V ČR dosáhl meziroční přírůstek HICP v srpnu stejně jako v červenci 1,4 %. Bleskový odhad meziročního růstu HICP pro eurozónu za srpen 2005 je 2,1 %, jak uvedl Eurostat.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená