FinExpert.e15.cz

ČSÚ: na meziroční růst inflace mají vliv dražší pohonné hmoty

Meziměsíční pokles spotřebitelských cen o 0,3 % ovlivnilo hlavně snížení cen v oddíle rekreace a kultura, kde po výrazném sezónním růstu cen v červenci a srpnu klesly v září ceny zahraničních rekreačních zájezdů o 22,7 % a tuzemských o 5,8 %. Pokles cen pokračoval již třetí měsíc u potravin a nealkoholických nápojů, i když se postupně zmírňoval a v září byl 0,2 %. Nižší než v srpnu byly zejména ceny čerstvé zeleniny o 6,2 %, brambor o 3,8 %, ovoce mírného pásma o 5,8 %, cukru o 2,1 %. Naopak ceny jižního ovoce vzrostly o 9,0 %, a ceny vajec o 6,7 %. Pokles cen v oddíle pošty a telekomunikace způsobilo přechodné snížení poplatku za zřízení stálé bytové telefonní stanice.

Na zvyšování cenové hladiny působil růst cen v dopravě v důsledku výrazného zvýšení cen pohonných hmot o 11,6 %. V souvislosti se zahájením nového školního roku vzrostly ceny za vzdělávání o 3,4 %, z toho například ceny za výuku cizích jazyků o 4,9 %, poplatky ve školních družinách o 13,9 %, v mateřských školách o 4,4 %, v soukromých základních školách o 3,1 % a soukromých středních školách o 2,2 %. Podobně v oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny ve školních jídelnách o 1,3 % a v mateřských školách o 1,8 %. Výrazně (o 54,7 %) vzrostly ceny za ubytování na vysokoškolských kolejích.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,6 %, ceny služeb klesly o 1,4 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v září o 2,2 %, což je o 0,5 procentních bodů více než v srpnu. Tento skok způsobilo výrazné zrychlení růstu cen v dopravě, kde ceny pohonných hmot vzrostly o 21,6 % (z 8,3 % v srpnu), což je nejvyšší meziroční růst těchto cen za posledních pět let. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v září 2,0 %, tj. o 0,1 procentního bodu méně než v srpnu.

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 25 členských zemí EU byl podle předběžných údajů v srpnu 2,2 %. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku (o 6,3 %), nejméně ve Švédsku a Finsku (o 1,0 %). Na Slovensku mírně zrychlil růst cen v srpnu na 2,1 % ze 2,0 % v červenci. V Německu vzrostly ceny v srpnu stejně jako v červenci o 1,9 %. V ČR dosáhl meziroční přírůstek HICP v září 2,0 %. Bleskový odhad meziročního růstu HICP pro eurozónu za září 2005 je 2,5 %, jak uvedl Eurostat.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená