Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí vzrostl podle předběžného odhadu meziročně reálně o 5,1 % a ve srovnání s 1. čtvrtletím (po vyloučení vlivu sezónnosti a počtu pracovních dní) o 1,3 %. Vyšší meziroční růst (5,7 %) byl naposledy zaznamenán ve 2. čtvrtletí 1996. Zároveň s odhadem za 2. čtvrtletí byly jako obvykle zpřesněny i výsledky za 1. čtvrtletí: meziroční růst HDP se zvýšil ze 4,4 % na 4,7 %. Přitom byly vzaty v úvahu zejména upravené výsledky ze statistiky zahraničního obchodu a další dodatečně získané informace. V úhrnu za 1. pololetí tak hrubý domácí produkt vzrostl o 4,9 %.
Vývoj na poptávkové straně ekonomiky ve 2. čtvrtletí lze stručně charakterizovat vysokým nárůstem aktiva zahraničního obchodu v běžných cenách o 23,8 mld. Kč (a ještě vyšším v cenách stálých), nevýrazným růstem výdajů na konečnou spotřebu (ve stálých cenách o 1,8 %) a reálným poklesem celkové tvorby hrubého kapitálu (fixního a zásob) o 4,1 % vlivem vývoje v oblasti zásob.
Výdaje domácností na konečnou spotřebu vzrostly ve srovnání se stejným obdobím minulého roku o 2,1 % (v předchozím čtvrtletí o 1,6 %). Zvýšený zájem projevili spotřebitelé o oděvy, obuv, nábytek, audio a video techniku a na rozdíl od 1. čtvrtletí také o dopravní prostředky. Naopak méně než loni vydali za ubytovací a stravovací služby.
Vývoj výdajů institucí zahrnovaných do sektoru vlády na konečnou spotřebu se z meziročního poklesu v 1. čtvrtletí (o 3,5 %) změnil ve 2. čtvrtletí na růst o 0,9 %. Významně se zde projevilo jednorázové zahrnutí šesti stíhaček Jas-39 Gripen (současně s jejich zaznamenáním do dovozu zboží). Z hlediska dopadu na HDP tak byla tato operace neutrální, bez jejího zaznamenání by však byly vládní výdaje opět nižší než loni.
Růst tvorby hrubého fixního kapitálu zpomalil z 2,9 % v prvním na 2,3 % ve druhém čtvrtletí. Pro vývoj v obou čtvrtletích byl charakteristický nárůst pořízení strojního vybavení a zejména dopravních prostředků, naopak investice do budov (s výjimkou obydlí) meziročně poklesly. Významnou roli zde sehrál vysoký loňský základ související se změnou sazby DPH u stavebních prací.
Zásoby se v průběhu právě uplynulého čtvrtletí zvýšily o pouhých 4,9 mld. Kč (ve 2. čtvrtletí 2004 o 18,1 mld. Kč) zejména v důsledku jejich absolutního poklesu v obchodních organizacích.
Stejně jako v předchozím čtvrtletí přispěl k růstu HDP nejvýrazněji vývoj zahraničního obchodu. Vývoz zboží ve stálých cenách se meziročně zvýšil o 7,6 %, zatímco dovoz zůstal na úrovni loňského roku (pokles o 0,1 %).
Na nabídkové straně ekonomiky vzrostla ve 2. čtvrtletí meziročně hrubá přidaná hodnota (HPH) ve stálých cenách o 5,5 %, tedy o 0,4 procentního bodu více než HDP. Odvětvová struktura HPH bude součástí pravidelné publikace „Čtvrtletní národní účty České republiky“ a „Vývoj české ekonomiky v 1. pololetí 2005“, které ČSÚ zveřejní dne 13. září 2005.
V běžných cenách se v právě uplynulém čtvrtletí zvýšil hrubý domácí produkt meziročně o 5,3 %, úhrnná cenová hladina měřená implicitním deflátorem HDP tak vzrostla pouze o nepatrných 0,2 %. Dílčí nárůsty tuzemských produkčních a spotřebitelských cen byly v zásadě kompenzovány poklesem směnných relací v zahraničním obchodě, kde ve 2. čtvrtletí vývozní ceny klesly více než dovozní.