FinExpert.e15.cz

ČSOB: Změny a výhledy na příští rok

Banky od ledna připravují změny. Některé mírné, jiné zásadní. Pomohl těmto změnám tlak ministerstva financí? Některé banky se tomuto tvrzení brání. Většinu změn však klienti uvítají. V následujících dnech vám představíme některé banky s krátkým ohlédnutím do minulosti i výhledem na nejbližší rok.
ČSOB: Změny a výhledy na příští rok

Dobíjíme předplacené karty

Pro své obě bankovní části spustila službu dárkové a pravidelného dobíjení předplacených SIM karet mobilních operátorů. Tuto unikátní službu tak nabízí zatím jenom ČSOB a Poštovní spořitelna. Umožňuje klientům s elektronickým bankovnictvím ČSOB nebo PS dobít kredit kteréhokoli mobilního operátora k přesnému datu a navíc poslat na dobíjené číslo i SMS s libovolným textem. Je možné také nastavit pravidelné dobíjení k určitému datu.

Cashback aneb když se dva hádají...

Ve třetím čtvrtletí chystá ČSOB spuštění služby cashback - jedná se o možnost vybrat si při placení kartou v obchodě i hotovost. Banka se snažila na provozování této služby dohodnout i s ostatními finančními institucemi, ale vhledem k jejich neochotě se nakonec rozhodla tuto cestu prorazit sama.

Plány ČSOB na příští rok

 • Rozšíření poradenství Klíčový plán: zapracování úvěrových produktů a rozšíření o poradenství pro spoření na důchod (poradenství je poskytováno zdarma)
 • Nové funkce služby ČSOB Internetbanking 24: rozšíření o aktuální informace o produktech, které si klient zřídil u dceřiných společností banky
 • Výrazné zjednodušení Sazebníku ČSOB: zkrácení Sazebníku, včetně použití srozumitelnějšího slovníku pro běžné klienty (únor 2006)
 • Dokončení certifikačního procesu čipové technologie pro zbývající typy platebních karet (pro embosované karty): všechny nově vydávané karty již budou mít čip standardu EMV (2. čtv. 2006)

Plány Poštovní spořiteny na příští rok

 • Bankovní akademie pro pracovníky České pošty: zlepšení servisu poskytovaného na poštách (od 1. ledna 2006)
 • Rozšíření funkčností bankomatů o aktivní funkce: zadávání platebních příkazů, informace o úvěrových účtech (2. pololetí 2006)
 • Nové funkčnosti Eurogira: nejvýhodnější způsob převodu peněz do zahraničí, platby mezinárodních dobírek (od 1.3.2006)
 • Karta ISIC Scholar od ledna ke každému postžiru v programu MINI (10-15 let). Poštovní spořitelna jako první subjekt v ČR zahájí vydávání těchto mezinárodních identifikačních průkazů studentů zdarma ke každému postžiru v programu MINI. Klient tak získá slevy na oblečení, zábavu, občerstvení atd.

Přehled změn, které se již uskutečnily

ČSOB

Změny ke kartě telefonicky

ČSOB Linka 24: její uživatelé mohou žádat přes telefon o změnu limitu karty, o opětovné vydání PIN ke kartě a další služby, které bylo před tím nutno vyřizovat na pobočce (prosinec 2005)

Zrušení účtu zdarma

Fyzické osoby - občané si mohou požádat o zrušení konta bez jakéhokoliv poplatku

Platba na internetu elektronickou kartou

Rozšíření funkcí platební karty VISA Electron: nově možné kartu použít i pro platby na Internetu (říjen 2005)

Snížení úroků u úvěrů na bydlení

Banka výrazně snížila úrokovou sazbu u spotřebitelského úvěru ČSOB Půjčka na lepší bydlení (z 10,9% na 5,9%) a nabídla nový produkt ČSOB Hypotéku bez dokládání příjmů (říjen 2006)

Dobíjení předplacených karet všech operátorů

Klienti využívající služby ČSOB Elektronického bankovnictví si mohou snadno dobít kredit na předplacených  SIM kartách všech tří mobilních operátorů (říjen 2005)

Kalkulačka optimalizace bankovních poplatků

Klienti mají možnost na webu zjistit, zda využívají služby, které pro ně znamenají nejnižší poplatky (srpen 2005)

Inovovaná podoba služby ČSOB Internetbanking 24

Nová verze internetového bankovnictví, která obsahuje řadu zajímavých novinek, např. možnost dobíjení předplacených karet mobilních operátorů, rozšíření zobrazované historie účtů, podpora prohlížečů Mozilla Firefox, Opera a Netscape, doplnění kontextových nápověd ke všem volbám, označení povinných polí, nově možnost využít tlačítko Zpět pro návrat do předchozího formuláře, možnost zvolit si velikost písma, atd. (srpen 2006)

Poštovní spořitelna

Vzděláváme klienty

Vzdělávací CD s průvodcem internetovým bankovnictvím: snadná cesta, jak si nanečisto vyzkoušet internetbanking (říjen 2005)

Informace e-mailem

Max Info PS: informace o pohybech na účtu prostřednitcím SMS nebo e-mailů – klienti mají přehled o  svých penězích kdykoli (říjen 2005)

Dobíjení předplacených karet všech operátorů

Klienti s Max Internetbankingem PS nebo Max Mobilem PS si mohou snadno dobít kredit na předplacených  SIM kartách všech tří mobilních operátorů (říjen 2005)

Vylepšený Max Internetbanking

Oficiální podpora prohlížečů Mozilla Firefox, Opera a Netscape pro internetové banovnictví: neomezujeme klienty tím, že by mohli používat Max Internetbanking PS jen z Microsoft Internet Exploreru (červenec 2005)

Agresivní snížení cen za příkazy podané elektronicky

PS výrazně snížila ceny za příkazy k úhradě. Příkaz podaný přes internet stojí nyní od 0,50 Kč (v rámci ČSOB) do max. 2 Kč (v případě jiné banky). Tím se banka v této oblasti stala jednou z nejlevnějších

Eurogiro do více států

Poštovní spořtelna  nabízí zvýhodněné platby do a ze zahraničí. Se službou Eurogiro mohou klienti posílat a přijímat peníze do a ze zahraničí za poplatek už od 50Kč, což je s velkým odstupem nejméně ze všech bank. (Na druhé straně jsou zde určitá omezení)

Maxkarty pojištěny zdarma

Všechny Maxkarty, které klientům banka vydává, automaticky a zdarma pojišťuje proti ztrátě a odcizení a obsahují také zdarma  pojištění pro případ smrti a trvalé invalidity následkem úrazu.

Klub Čtyřlístek

Jako jediná banka na trhu nabízí PS dětem s Děstkou vkladní knížkou či účtem Mini klub Čtyřlístek, který jim nabízí vstupy zdarma nebo slevy do kulturních zařízení po celé ČR.

Konto Handicap

PS jako jediná banka na trhu nabízí speciální produkt pro postižené občany.

Co se nepovedlo

 • Poštovní spořitelna si už jako jediná banka pořád účtuje poplatek 200 Kč za zrušení účtu.
 • Poštovní spořitelna má nejdražší odchozí inkaso do jiné banky (8 Kč).
 • ČSOB se nepodařilo přesvědčit spotřebitelské organizace o transparentnosti cen a služeb a Sdružení SOS bance vyhrožuje hromadnou žalobou.

Jaké jsou vyhlídky na bankovním trhu v Česku?

V současné době začíná být malý bankovní trh v Česku již nasycený. Banky navíc, podobně jako automobilky, po sobě pokukávají a snaží se kopírovat různé služby od konkurence. Při současném stavu již nebude banka o klienta bojovat jen rozsahem služeb, ale hlavně kvalitou a osobním přístupem ke klientovi. Jestli se to bance podaří, klient zůstane, v opačném případě může odejít ke konkurenci. Poněkud nejistě vypadá návrh ministerstva financí na regulaci bank. Kvalitní bankovní trh, a tím trh v Česku bezesporu je, se dokáže pohlídat sám a tržní konkurenční prostředí je nejelpší motivací pro změny chování konkurence. Proto se nejen odborníci obávají, že násilím prosazené legislativní nařízení bude míst spíše destruktivní účinky. Ne, že by kvalita služeb klesla, ale banky nebudou příliš motivovány vyvíjet služby nové, odlišovat se a tím se snažit přetahovat klienty.

 

 

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

rozsireni internetbankingu?
sporinek
13. 12. 2005, 15:39
Re: Spokojenost
Dalibor Chvátal
7. 12. 2005, 09:18
Spokojenost
kylx
7. 12. 2005, 06:36

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená