FinExpert.e15.cz

ČSOB: Vsadit v této době na akcie se může vyplatit

Praha, 26. září 2012

Kdo v současné době hledá zajímavý výnos, měl by zvážit investice do akcií. Stav, který panuje na trzích, je pro tuto úvahu příznivý. Už výnos z dividend evropských akcií dosahuje v současnosti 4,15 %, tedy téměř o tři procentní body více než úrok desetiletých německých vládních dluhopisů. Akcie tak mohou v dlouhodobém horizontu nabídnout lepší ochranu proti úrokovému a inflačnímu riziku.

„Přestože ekonomická situace mnoha vyspělých států není dobrá, pro některé manažery firem však může být příležitostí v jejich byznysu. Nacházíme se totiž ve fázi oddělování zrna od plev. Společnost, potažmo její akcie, je odrazem kvalitního managementu a naopak,“ říká Aleš Prandstetter, investiční stratég ČSOB Asset Managementu a dodává: „Na trzích, kde ze všech stran zní slovo krize, je rozhodujícím faktorem schopný manažer, který dokáže vydobýt pro svůj podnik výhodu. Jak dokazuje například automobilový průmysl, ti schopní umí využít situace, kdy je nízký tlak na růst mezd, a kapacity jsou otevřené pro rozvoj, případně zajistí i levné financování. To v odvětvích s vysokou zadlužeností znamená nezanedbatelnou konkurenční výhodu. Ale uveďme konkrétní příklad: PSA (Peugeot – Citroën) se potácí v obřích ztrátách, hvězda koncernu Volkswagen sílí.“

V srpnu došlo na finančních trzích k částečnému návratu investorů do rizikovějších aktiv včetně akcií, a to i přes nepřesvědčivý makroekonomický vývoj. „Data z Evropy opět potvrdila přiblížení recese, když došlo k dalšímu zpomalení průmyslové výroby v Německu a nadále klesají také indexy podnikatelské důvěry. Ke zklidnění trhů však přispěl rozhodný projev guvernéra Evropské centrální banky, jež je dle jeho slov připravena podniknout všechny nutné kroky k záchraně eura,“ říká Aleš Prandstetter.

Sečteno a podtrženo, není dobré v současné době sázet jen na pevný výnos a bát se akcií. „Správně sestavené portfolio akcie obsahuje. Zvláště v dnešní době, kdy je umírněné riziko dobře odměněno rizikovou přirážkou,“ shrnuje Aleš Prandstetter a dodává: „Z konkrétních sektorů, které preferujeme v akciových investicích, mohu upozornit na technologické firmy, společnosti produkující rychloobrátkové zboží a farmaceutické značky.“

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená