FinExpert.e15.cz

ČSOB: Svět levných peněz a pomalého růstu

Praha, 20. září 2012

Když v roce 2010 Fed naposledy rozjel tištění peněz, byl svět trochu v jiné situaci. Rozvíjející se ekonomiky rostly o sto šest a zvesela kritizovaly Fed za to, že jim přidělává práci s inflací. Dnes se fakticky všechny významnější ekonomiky na světě bojí daleko více o růst a kroky Fedu tiše schvalují a následují.

To připomněla ranní čísla z Číny, která ukazují že světová ekonomika číslo dvě je podle podnikatelské nálady PMI jedenáctý měsíc v kontrakci. Výrazně zpomaluje také Brazílie  druhá největší ekonomika ze společenství BRIC. A veselo rozhodně není ani v Indii, kterou vnitřní nerovnováhy zbrzdily na nejpomalejší růst od roku 2009. Mizernou situaci v eurozóně asi není ani nutné nijak zvlášť připomínat  dnes nám to udělají evropské PMI.

Co to všechno znamená? USA za novou vlnu tištění peněz dnes nesklízejí kritiku, ale ostatní zpomalující ekonomiky je spíše následují. Nemohou si dovolit zůstat pozadu, protože by jejich měny začaly vůči americkému dolaru neadekvátně posilovat. Brazilská centrální banka začala v pondělí na trhu oslabovat vlastní měnu a Japonci se včera ráno rozhodli své kvantitativní uvolňování měnové politiky navýšit o dalších zhruba 130 mld. USD. Belgická centrální banka současně hovoří o nutnosti třetího kola LTRO (tištění peněz pro banky) v eurozóně.

Prostředí všeobecně slabé poptávky tak poměrně logicky ústí v otevřený souboj o co nejslabší měnu, ve kterém nikdo nechce zůstat pozadu. Nemohou si to příliš dovolit ani středoevropské ekonomiky. Silné zisky polského zlotého a české koruny se trefují do špatných výkonů ekonomiky, a obě centrální banky asi brzo zareagují dalším uvolněním měnových šroubů. Zatímco v Polsku je velký prostor pro tradiční snižování sazeb, Česko je se sazbami blízko nuly a guvernér Singer začíná opatrně hovořit o možnosti nestandardních opatřeních  jako přímé intervence proti koruně. Otázka je, jestli pro takové kroky získá podporu v bankovní radě. Jak ukazuje včerejší rozhovor s viceguvernérem Mojmírem Hamplem, bankovní rada v této věci rozhodně netáhne za jeden provaz.

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená