FinExpert.e15.cz

ČSOB: Skupina vykázala za 1. čtvrtletí 2006 vysoký zisk

  • Čistý zisk ČSOB rozdělitelný akcionářům činí 3 626 mil. Kč (včetně čistého výnosu 625 mil. Kč z prodeje portfolia nemovitostí).
  • Čistý zisk z obchodní činnosti (po vyloučení vlivu jednorázových položek, tj. platby za Slovenskou Inkasní v roce 2005 a výnosu z prodeje nemovitostí v roce 2006) meziročně vzrostl o 31 %.
  • Je to vůbec nejlepší čtvrtletní výsledek od roku 2000, který vyjadřuje silnou pozici ČSOB ve všech obchodních segmentech, vliv růstu úvěrového trhu a rostoucí základnu spravovaných aktiv.
  • Růst spravovaných aktiv byl velmi silný: 10,3 mld. Kč v prvním čtvrtletí, přičemž aktiva v podílových fondech ČSOB/KBC a ve správě společnosti ČSOB AM vzrostla o 7,4 mld. Kč, aktiva v penzijních fondech vzrostla o 0,8 mld. Kč a vklady o 2,6 mld. Kč.
  • V prvním čtvrtletí rostly rychle úvěry; přičemž objemy dosud nesplacených úvěrů rostly takto: +3,5 mld. Kč hypotéky, +2,1 mld. Kč úvěry ze stavebního spoření, +0,7 mld. Kč spotřební úvěry, +2,4 mld. Kč úvěry pro malé a střední podniky; +3,8 mld. Kč úvěry pro velké firmy.
  • Aktivity na Slovensku přispěly v prvním čtvrtletí částkou 166 mil. Kč k rozdělitelnému zisku, což znamená meziroční nárůst 41 %.
ČSOB vykázala čistý zisk za 1. čtvrtletí roku 2006 rozdělitelný akcionářům ve výši 3 626 mil. Kč.  Bez čistého výnosu 625 mil. Kč z prodeje nemovitostí v centru Prahy vzrostl rozdělitelný zisk v 1. čtvrtletí roku 2006 o 31 % oproti předchozímu roku.

"Pevná pozice, kterou zaujímáme v oblastech našeho zájmu, nám umožnila využít příznivého ekonomického prostředí a dosáhnout vůbec nejlepší čtvrtletní výsledky. Naše úvěrová činnost těžila ze zdravého růstu kupní síly rodin a spolu s rostoucí základnou aktiv umístěných v našich podílových fondech přispěla k vyšším udržitelným výnosům,“ řekl Patrick Daems, člen představenstva zodpovědný za finanční řízení.

Celkový provozní zisk ČSOB činil v 1. čtvrtletí roku 2006 9 386 mil. Kč a po odečtení zisku z prodeje portfolia nemovitostí činil 7 243 mil. Kč., což je o 14 % více než bylo dosaženo ve stejném čtvrtletí před rokem. Čistý výnos z produktů s úrokovou marží, který představoval 51 % veškerého provozního zisku v prvním čtvrtletí, vzrostl hlavně díky růstu objemu úvěrů.
Čistý výnos z poplatků a provizí vzrostl o 13 % a lze jej plně vysvětlit nárůstem obchodní činnosti, nikoliv vyššími cenami služeb. Ceny služeb zůstávají stabilní již více než 19 měsíců. Vynikající obchodní výsledky na finančních trzích vedly k silnému růstu čistého výnosu z obchodování. Celkové provozní náklady v 1. čtvrtletí roku 2006 činily 3 743 mil. Kč, po odečtení nákladů na jednorázový prodej nemovitostí dosáhly 3 591 mil. Kč, což znamená nárůst o 3 % oproti předchozímu roku. Personální náklady vzrostly o 3 % vzhledem k vyšším mzdovým nákladům. Všeobecné administrativní náklady vzrostly o 6 % ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce a reflektují pokračující obchodní expanzi.

Celkový objem spravovaných aktiv vzrostl o 2 % v 1. čtvrtletí roku 2006 na 613 mld. Kč. Nejrychleji rostoucími položkami byly podílové fondy (+8 %) a penzijní fondy (+6 %). Mezi podílovými fondy se dařilo zejména zajištěným fondům, jejichž prodej dosáhl 2,7 mld. Kč v 1. čtvrtletí roku 2006 díky vysoké úrovni know how a silné distribuci.

Celkové úvěry skupiny (hrubé) vzrostly o 5 % v 1. čtvrtletí roku 2006 na 259 mld. Kč. Nejrychleji rostoucími položkami obchodních aktivit v České republice byly hypotéky (+9 %), spotřební úvěry (+9 %), úvěry malým a středním podnikům (+8 %) a velkým firmám (+5 %). Úvěry na Slovensku vzrostly ve všech segmentech – celkově o 7 %.

Rostoucí úvěrové portfolio si udrželo vysokou kvalitu. Nekvalitní úvěry (více než 90 dní po splatnosti) činí jen 1,8 % hrubého objemu úvěrů a koeficient úvěrových ztrát Skupiny činí jen 0,08 %.

Společnost Fitch Ratings zvýšila v dubnu roku 2006 individuální rating ČSOB z C na B/C v reakci na posílení bankovní frančízy ČSOB, její čistou bilanci a dobrou historii působení jako dobře, konzervativně řízené instituce.
Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená