FinExpert.e15.cz

ČSOB: Půjčkám se nebrání ani bohatší lidé

Přestože vánoční svátky jsou časem zvýšeného zájmu o půjčky, bankéři neočekávají, že by to nějak výrazně zamíchalo celkovým stavem úvěrů. Lidé totiž daleko více rozkládají své půjčky v průběhu celého roku a navíc dále pokračuje trend posilování úvěrů na bydlení na úkor půjček na spotřebu.

Zájem o půjčky není omezen na specifickou skupinu občanů. O úvěry mají zájem lidé ze všech věkových či příjmových skupin, tedy i lidé s nadprůměrnými příjmy nad 20 000 Kč. Vyplývá to ze sledování a podrobného průzkumu chování domácností, které si nechala udělat ČSOB u výzkumné agentury NMS.  

„Lidé se s výjimkou bydlení rozhodují o půjčce poměrně spontánně. Výsledkem například je, že financování auta či nákup vybavení do domácností řeší osmi různými způsoby, což samo o sobě svědčí, že v některých případech nevyužívají nejvhodnější produkt,“ uvedl manažer útvaru Úvěry a bydlení ČSOB Jan Klouček. „Chceme poznat co nejpodrobněji proces chování a rozhodování různých skupin zákazníků v souvislostí s půjčkami proto, abychom jim mohli nabídnout takový servis, jaký od nás očekávají,“ dodal Jan Klouček. Skupina ČSOB je největším poskytovatelem půjček na bydlení a leasingu.  

Podíl půjček na bydlení na celkových úvěrech v rámci ČR přesáhl v září 2007 již 70 %. Zejména díky nim se zvyšuje zadlužení českých domácností. Na druhou stranu objem majetku domácností více než dvojnásobně převyšuje množství dluhů a v absolutním vyjádření dokonce roste. „Na účtech, ve stavebním spoření a penzijním připojištění nebo v podílových fondech lidé drží o téměř 970 miliard korun více než kolik peněz dluží,“ upřesnil Jan Klouček 

Podle průzkumu silně převažuje obecná preference bankovních půjček před nebankovními. Pouze v hodnocení flexibility a rychlosti vyřízení úvěru hodnotí nebankovní instituce lépe ti respondenti, kteří mají zkušenosti s nebankovním úvěrem. Vlivem skutečnosti, že se lidé rozhodují o půjčce v krátkém časovém období, je plánované množství půjček v blízké budoucnosti relativně nízké. Nejčastěji si lidé chtějí půjčit na pořízení bytu či domu (18 %) a také automobilu (17 %). Průzkum rovněž ukázal, že věřitelům není jedno, od koho si půjčují. Ve svém výběru dávají přednost bankovním institucím, které mají dobrou pověst, zatímco reklamní kampaň respondenty o výběru financující instituce příliš nepřesvědčí.  

Klienti největší české banky, kteří hledají rychlý zdroj peněz, si nyní mohou rychle a bezplatně na infolince 800 300 300 zjistit, kolik peněz si mohou půjčit. Týká se to jak ČSOB Půjčky na cokoliv tak i ČSOB Půjčky na lepší bydlení, kreditní karty a povoleného přečerpání běžného účtu. Další možností, jak zjistit výši případného úvěru, je návštěva kterékoliv pobočky banky nebo využití internetové kalkulačky na webových stránkách ČSOB. Klienti banky jsou o výši osobního úvěrového limitu navíc informováni prostřednictvím výpisů z účtů nebo v bankomatech ČSOB. Prostřednictvím ČSOB Půjčky na cokoliv si mohou klienti půjčit až 300 tisíc korun bez ručitele.

 

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená