FinExpert.e15.cz

ČSOB: proměnila radlické údolí

Moderní architektura je většinou představována jako výsostně tvůrčí dílo architekta, málokdy se však podaří zachytit proces vytváření nového prostředí ve spolupráci čtyř stran: investora, architekta, stavbařů a nakonec lidí, kteří nové prostředí zabydlují. Toto se povedlo při výstavbě nového ústředí ČSOB v Praze 5 – Radlicích. Jedinečný dokument zachycující proměnu radlického údolí v průběhu let 2004 – 2008 bude vysílán 27. března od 20:00 na druhém programu České televize.

„Ve filmové zkratce jedné hodiny sledujeme proměnu radlického údolí od roku 2004 do roku 2008. Dokumentárním filmem Proměna údolí s podtitulem architektura jako stvoření nové krajiny vyprávíme příběh vzniku největší „zelené budovy“ v České republice a to od prvního kopnutí na louce až po vznik nového radlického náměstí před dokončenou budovou pro 2 500 zaměstnanců ČSOB,“ stručně popisuje Marie Šandová, režisérka, která časosběrnému dokumentu Proměna údolí věnovala čtyři roky práce a úsilí.

Filmová kamera byla svědkem skutečného rozrůstáni města, stvoření nové krajiny a výstavby největší administrativní budovy v Praze podle projektu architekta Josefa Pleskota. Stavba nového ústředí ČSOB byla od prvních představ zamýšlena jako zelená budova, nejen svým výsledným vzhledem, ale především svou celkovou koncepcí, kteránaplňuje hodnoty trvale udržitelného rozvoje ve všech ohledech:

volba místa, způsob výstavby s využitím místního materiálu, zapojení zeleně v exteriéru i interiéru budovy, vytvoření střešní zahrady, osázení prostoru mnoha tisíci rostlinami a v neposlední řadě energeticky šetrný provoz budovy. To nejpodstatnější je ale vytvořeni nového pracovního prostředí pro 2 500 lidí, které svým konceptem otevřených kanceláří nabízí nové možnosti, ale zároveň klade i nové nároky.

Stavební úpravy v okolí budovy změnily reliéf krajiny, vedly ke vzniku nového náměstí s novou konečnou tramvaje, obohatily veřejný prostor desítkami stromů a stovkami nově zasazených keřů a rostlin. Důsledné uskutečnění vize zelené budovy překračuje nejen hranice Prahy, České republiky, ale je především určitým hmotným projevem globalizace a zapojováním českých institucí do mezinárodních struktur. V časovém horizontu tří let bylo v Praze uskutečněno dílo evropského kulturního významu.

K uskutečnění velkorysého záměru přistoupila ČSOB jako investor s dodavatelskou společností SKANSKA. Urbanisticky, architektonicky i sociálně výjimečné dílo nedlouho po dokončeni získalo zdejší i mezinárodní ocenění - Stavba roku 2007,Cena zdraví a bezpečného životního prostředí Business Leaders Forum 2006, Best of Realty 2007. V současné době probíhá velmi náročné hodnoceniparametrů budovy pro mezinárodně nejuznávanější ocenění „Zelená budova LEED“, který má budova obdržet jako první stavba v České republice a jako největší administrativní budova splňující komplexní ekologické požadavky v Evropě.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená