FinExpert.e15.cz

ČSOB: Poptávka po akvizičním financování roste

Počet akvizic a transakcí využívajících akvizičního financování ve střední Evropě roste. Potvrzují to údaje prezentované na nedávné pražské konferenci o akvizičních příležitostech ve střední  Evropě a Rusku, kterou pořádala prestižní firma Euromoney

Roste také velikost transakcí – za poslední dva roky byly v regionu uskutečněny tři tzv. „jumbo dealy“, tedy obchody přesahující jednu miliardu EUR. „Dva z nich proběhly v České republice,“ doplňuje Jiří Bohal, ředitel útvaru akvizičního financování ČSOB.

ČSOB, která má s podobnou problematikou bohaté zkušenost,i byla jedním z hlavních partnerů pražské konference. „Díky atraktivitě regionu a velmi dobré situaci na finančních trzích roste významně poptávka o tuto formu financování při nákupu společností. V budoucnu je však nutné počítat s posunem zájmu investorů dále na východ,“ komentuje situaci Bohal.

V rámci střední a východní Evropy je největší zájem o akvizice ve strojírenském a chemickém průmyslu, kde bylo v roce 2006 provedeno podle dostupných statistik 319 transakcí. Za nimi následují spotřebitelský průmysl a telekomunikace. „Preferované sektory se shodují se situací v rámci celé Evropy, v tom nevidím žádný rozdíl. Obecně lze říci, že konvergence finančních podmínek středoevropského trhu k podmínkám na trhu EU je rok od roku významnější“ komentuje výsledky Bohal.

Nicméně trh ve střední a východní Evropě se stále v jednotlivých státech liší díky různým legislativním podmínkám, velikosti trhu, množství dostupných informací. Zejména podmínky v nově přistoupivších státech (Rumunsko, Bulharsko) jsou ještě významně odlišné od států střední Evropy. Na druhou stranu jejich společným rysem je příznivá makroekonomická situace a atraktivita pro investory. „ČSOB těží ze svého lokálního působení a znalosti místního prostředí, stejně jako ze zkušeností mateřské KBC, která je v rámci střední a východní Evropy druhou největší bankou v objemu aktiv,“ doplňuje Bohal.

Akviziční financování je externí dluhové financování nákupu jedné firmy jinou firmou. ČSOB působí na trhu akvizičního financování od roku 2001. Současné portfolio akvizičních
transakcí se pohybuje okolo 9,5 mld. Kč. I když ČSOB preferuje díky své velikosti a postavení druhé největší banky v regionu realizaci velkých transakcí v řádech miliard korun, které lze syndikovat později na finančních trzích, ČSOB umí také jako jedna z mála bank na českém trhu i financování středních a malých transakcí v objemech desítek milionů korun.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená