FinExpert.e15.cz

ČSOB POJIŠŤOVNA: Za nejvíce pojistných událostí v domácnostech může voda

Z úrazů jsou nejčastější poranění nožem.

Působení vody je nejčastější příčinou majetkových škod v domácnostech. Na ně podle statistik a zkušenosti likvidátorů ČSOB Pojišťovny připadá bezmála čtvrtina z celkového počtu škod hrazených z pojištění domácností a rodinných domů. S provozem domácností jsou však spojeny i četně škody na zdraví, z nichž daleko nejčastější jsou pořezání nožem.

Přestože z hlediska finančního dopadu bývají nejzávažnější požáry a živelní škody způsobené záplavou či povodní, pokud jde o četnost pojistných událostí, na prvním místě žebříčku majetkových škod jsou jednoznačně vodovodní škody. . „Únik vody nebo kapaliny z vodovodních a kanalizačních systémů, například z kohoutků a baterií, van, armatur či topných zařízení, způsobuje každoročně v domácnostech nejvíce škod,“ potvrzuje Iva Knapová, ředitelka odboru odboru služeb klientům neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny. „Někdy je příčinou škody havárie přímo v domácnosti klienta, velmi často se ale o škodu ,postarají′ nepozorní sousedé,“ dodává Knapová.

Nejčastější majetkové škody v domácnostech

1. Nejhorší je voda

I když rozsah vodovodních škod je obvykle jen malý a pojistné plněníse pohybujev průměru v řádech tisíců korun, některé pojistné události se mohou vyšplhat do značných částek.

Příklad:

ČSOB Pojišťovna například řešila událost, kdy klientce praskla pancéřová hadička přívodu vody od umyvadla v prvním patře domu a unikající voda vytopila celou nadstandardně zařízenou nemovitost. Vyplacené pojistné plnění z pojištění domácnosti činilo téměř200 000 Kč a pojistné plnění z pojištění stavby více než 1 200 000 Kč.

2. Vandalové a zloději

Na druhém místě z hlediska počtu likvidovaných majetkových škod jsou škody zaviněné zloději a vandaly: na odcizení a vandalismus připadá přibližně 15 procent vyřizovaných škod. Nejen v případě krádeží, ale i při vandalismu mohou být přitom škody velmi vysoké.

Příklad:

Klientovi ČSOB Pojišťovny neznámý pachatel vhodil dýmovnici do luxusně zařízené nemovitosti, v jejíž vstupní hale bylo otevřené schodiště do prvního patra. Dým z dýmovnice se tak rozšířil do všech místností a způsobil obrovské škody, protože z většiny poškozených věcí jej nebylo možné odstranit. Vyplacené pojistné plnění z pojištění domácnosti přesáhlo jeden milion korun. Škoda na stavbě byla ještě vyšší, klient ji však neměl pojištěnou.

3. Blesk

Třetí nejčastější škodu v domácnostech jsou s bezmála 15 procentním podílem překvapivě škody způsobené úderem blesku. Na rozdíl od vodovodních škod a škod vzniklých odcizením či vandalismem jde v tomto případě o sezónní typ škody, který je nejběžnější v letních měsících. Celkem během roku ČSOB Pojišťovna vyřídí z pojištění domácností a rodinných domů přes 4 000 pojistných událostí a zaplatí za ně kolem 50 milionů korun.

Klepněte pro větší obrázek 

Nejčastější úrazy v domácnostech

S provozem domácností jsou však spojeny nejen majetkové škody, ale velmi často také škody na zdraví, které lze uhradit z úrazového pojištění. V četnosti těchto škod jsou přitom rozdíly mezi dětmi a dospělými.

Nejvíce dětských úrazů vzniká podle statistik ČSOB Pojišťovny v důsledku opaření tekutinami, pořezání sklem například při průchodu skleněnými dveřmi, přivření prstů do dveří, pádu z patrových postelí a pádu při hrách. U dospělých jsou naproti tomu nejčastější úrazy související s pořezáním kuchyňským nožem, pádem při výškových pracích (například při čištění oken či věšení záclon), popálením při vaření a pádem při hře s dětmi.

V souhrnných statistikách přitom figurují nejčastěji řezné rány s podílem téměř 40 %, následované pohmožděním či zlomením prstů přivřených do dveří (téměř 20 %) a frakturami vzniklými v důsledku pádu na zem (15 %).

Klepněte pro větší obrázek

Pojištění domácnosti a rodinných domů nabízí ČSOB Pojišťovna v podobě pojištění Domov Expres, které kromě pojištění proti obvyklým živelním rizikům může zahrnovat i finanční ochranu před záplavami a povodněmi, odcizením a vandalismem a lze si jím pojistit rovněž odpovědnost za škody z běžného občanského života (včetně například odpovědnosti za vytopení sousedů) nebo za škody způsobené domácími a hospodářskými zvířaty. Pojištění Domov Expres si lze nyní snadno sjednat i on-line, a to se slevou 5 %.

Úrazové pojištění nabízí ČSOB Pojišťovna buď jako samostatné pojištění, nebo jako připojištění k životnímu pojištění (například k pojištění dětí a rodičů ČTYŘLÍSTEK, k investičnímu životnímu pojištění VARIACE nebo k univerzálnímu životnímu pojištění SPEKTRUM). Také úrazové pojištění si klienti mohou nově sjednat on-line. Ti, kdo uzavřou pojištění přes internet do konce listopadu, získají první měsíční pojistné zdarma.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená