FinExpert.e15.cz

ČSOB POJIŠŤOVNA: Obavy z příplatků zvedly v závěru roku on-line prodej povinného ručení, nejvíce u řidičů malých motocyklů

Obavy z příplatků, které musí motoristé od začátku letošního roku platit za každý den, kdy nemají pro své vozidlo sjednané povinné ručení, zvýšily loni v prosinci prodej povinného ručení po telefonu a přes internet. Oproti běžným měsícům roku registrovala ČSOB Pojišťovna v prosinci nárůst telefonních prodejů o 11 procent a internetových dokonce o 58 procent.

 
„Jak potvrzují i operátorky z našeho call centra, řada motoristů se rozhodla na poslední chvíli uzavřít povinné ručení proto, aby je od ledna nečekalo sankční pojistné,“ řekl Petr Kleiner, ředitel odboru přímého prodeje a služeb ČSOB Pojišťovny. „Nejde přitom až tolik o osobní auta, ale spíše o malé motocykly nebo přívěsné vozíky, které jejich majitelé nepoužívají často,“ doplnil Kleiner.
 
Podle novely zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, účinné od 1. ledna letošního roku, byl totiž zaveden speciální příplatek, který budou platit motoristé do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP) zpětně za dobu, kdy neměli své vozidlo pojištěné. Výše příspěvku se podle druhu vozidla pohybuje od 20 do 300 korun za den, navíc v případě vymáhání příspěvku se celková sankce může zvýšit o soudní výlohy. Zaplacení příspěvku samozřejmě nezbavuje majitele vozidla povinnosti uhradit i řádné pojistné.
 
Nepojištění motoristé riskují nejen sankci v podobě příplatku do garančního fondu a pokuty od policie až 40 000 Kč, ale také to, že v případě zaviněné škody po nich ČKP bude vymáhat částku vyplacenou poškozenému. Ta se přitom může i u škod zaviněných řidiči malých motocyklů vyšplhat do mnoha milionů korun, jak ukazuje následující příklad z praxe ČSOB Pojišťovny   
 
Příklad škody na zdraví zaviněné řidičem malého motocyklu
 
 
Celkový závazek  pojišťovny v Kč
Bolestné
200 000
Ztížení společenského uplatnění
500 000
Náklady léčení
1 423 211
Ztráta na výdělku
3 411 321
Škoda na zdraví celkem
5 534 532
 
I v důsledku hrozících sankcí se loni v prosinci prodalo přes internet nejvíce povinného ručení za celou dobu, kdy tuto možnost klienti u ČSOB Pojišťovny mají, tedy od podzimu 2006. A to i přesto, že v době vánočních svátků i v samém závěru roku zpravidla lidé řeší jiné věci než pojištění.
 
„Nejde však jen o jednorázový vliv nového příspěvku, růst zájmu klientů o koupi pojištění prostřednictvím elektronických distribučních kanálů lze pozorovat dlouhodobě. Týká se to i všech dalších pojištění, která prostřednictvím internetu a telefonu nabízíme – cestovního pojištění, havarijního pojištění, pojištění domácností i úrazového pojištění,“ potvrdil Petr Kleiner.
 
Celkem se prodej pojištění po telefonu a internetu v roce 2008 zvýšil u ČSOB Pojišťovny meziročně o 47 procent, v případě pojištění motorových vozidel přitom stoupl telefonní prodej o 25 procent a internetový o 93 procent (viz tab.). Prodej pojištění domácností po telefonu vzrostl meziročně dokonce o 160 procent, a to hlavně díky zavedení nového pojištění Domov Expres v květnu 2008, přizpůsobeného speciálně pro tento druh prodeje.
 
  
Prodej pojištění ČSOB Pojišťovny přes internet a telefon
Druh pojištění
Obchodní kanál
Nárůst
(2008 vs. 2007, v %)
Motorových vozidel*
telefon
25
Motorových vozidel*
internet
93
Cestovní
telefon
33
Cestovní
internet
48
Domácností
telefon
160
Domácností
internet
n.a.**
Úrazové
telefon
1
Úrazové
internet
n.a.**
Celkem
 
47
*komplexní pojištění motorových vozidel Mobility (povinné ručení, havarijní pojištění, připojištění)
**nelze porovnávat, internetový prodej byl zaveden až v roce 2008
 
Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená