FinExpert.e15.cz

ČSOB POJIŠŤOVNA: Nejméně škod z povinného ručení loni zavinili řidiči z Vysočiny a východních Čech

Hlavní město Praha spolu s přilehlými okresy Praha-východ a Praha-západ znovu potvrdily svou pověst míst, kde je v zemi nejvíce řidičů, kteří se podíleli na vzniku dopravních nehod. Jak vyplývá z nového ČSOBP Indexu škod z povinného ručení, jímž ČSOB Pojišťovna porovnává, jak se liší frekvence pojistných událostí z tohoto pojištění v jednotlivých okresech republiky, u motoristů z Prahy a okolí byla loni daleko největší pravděpodobnost, že způsobí havárii.

Zatímco v Praze loni připadlo na 100 osobních aut s povinným ručením od ČSOB Pojišťovny téměř 10 zaviněných nehod, na Vysočině a ve východních Čechách byla škodní frekvence ani ne poloviční. Primát řidičů s nejnižším podílem zaviněných nehod patří za loňský rok motoristům z okresů Rychnov nad Kněžnou a Žďár nad Sázavou (viz tab.).

„Jako pojišťovnu se sídlem v Pardubicích nás těší, že řidiči Pardubického kraje patří dlouhodobě k těm nejzodpovědnějším v republice. Musíme ale zároveň pogratulovat Královéhradeckému kraji, který nás loni hlavně zásluhou řidičů právě z Rychnovska předstihl,“ komentoval výsledky nového ČSOBP Indexu škod z povinného ručení Jaroslav Král, ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny.

ØNejbezpečněji loni jezdili řidiči osobních aut z okresů Rychnov nad Kněžnou, Žďár nad Sázavou a Vyškov, kde na 100 aut pojištěných na povinné ručení připadlo méně než 3,5 zaviněné nehody.

ØNejrizikovější byli v roce 2008 řidiči z hl. m. Prahy, Prahy-východ a Prahy-západ, kde na 100 pojištěných aut připadlo více než 9 nehod.

ØVe druhém pololetí loňského roku se frekvence škod z povinného ručení výrazně zvýšila, celkový Index ČSOBP škod z povinného ručení stoupl z 5,5 na 7,5 %.

ØOproti prvnímu pololetí se nejvíce polepšili řidiči z okresů Znojmo, Sokolov a Beroun, naopak největší zhoršení zaznamenala ČSOB Pojišťovna v okresech Pelhřimov, Jičín a Žďár nad Sázavou; posledně jmenovaný okres však i přesto patří k nejbezpečnějším v zemi.

ØŘidiči z Čech a Moravy vykázali v roce 2008 prakticky stejnou nehodovost. Podíl zaviněných škod byl nepatrně vyšší u řidičů z Čech.

V porovnání s výsledky ČSOBP Indexu za první pololetí se potvrdilo, že rizikovost jednotlivých okresů republiky lze spolehlivě posuzovat jen na základě delších časových řad. Například okresy Pelhřimov a Jičín, které v prvním letošním pololetí vykázaly pronikavé snížení nehodovosti, se podle celoročních výsledků vrátily k předchozím spíše horším výsledkům. Dlouhodobé statistiky používá ČSOB Pojišťovna při stanovené sazeb pojistného povinného ručení: v okresech s nižší nehodovostí platí motoristé o 10 procent nižší pojistné. Nejde přitom samozřejmě jen o počty škod, ale také o jejich finanční objem.

„Jak krátkodobé, tak dlouhodobé statistiky nicméně ukazují, že větší podíl nehod připadá na řidiče z velkých měst, což samozřejmě souvisí s hustotou zdejšího provozu a větším počtem najetých kilometrů,“ řekl Jaroslav Král. Ve velkých městech zároveň jezdí v průměru spíše dražší auta, což se promítá i do celkové výše škod. Kromě Prahy je dlouhodobě nejhorší situace ve městech na severní Moravě a v severních Čechách.

ČSOBP index škod z povinného ručení byl vypočten na základě statistik ČSOB Pojišťovny za leden až prosinec 2008 pro vozidla do 3,5 tuny, a to jako podíl počtu pojistných událostí a počtu pojištěných vozidel v daném okrese. Pojistné události jsou přiřazeny jednotlivým okresům, nebo krajům dle adresy držitele vozidla jenž škodu způsobil, nikoliv dle místa vzniku dopravní nehody. V případě Prahy byly pro statistiky využity i údaje za středočeské okresy Praha-východ a Praha-západ.


Okresy s nejvyšší nehodovostí

v roce 2008

Okresy s nejnižší nehodovost

v roce 2008

Okres

ČSOBP Index

Okres

ČSOBP Index

Praha hl. m.

9,80

Rychnov n. K.

3,33

Praha-východ

9,38

Žďár n. S.

3,40

Praha-západ

9,31

Vyškov

3,45

Ostrava

8,84

Třebíč

3,53

Brno-město

8,48

Blansko

3,61

Teplice

7,91

Plzeň-sever

3,70

Karviná

7,88

Jindřichův Hradec

3,77

Kladno

7,71

Ústí n. O.

3,77

Jablonec n. N.

7,36

Havlíčkův Brod

3,87

Zlín

7,34

Svitavy

3,97

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená