FinExpert.e15.cz

ČSOB: I po osvobození JUDr. Németha zůstává jeho pohledávka neplatná

V souvislosti s vynesením rozsudku (11. dubna 2006) v trestní věci podvodu, jehož se měl dopustit JUDr. Németh  dovozovala některá média, že zproštění viny v trestní věci může znamenat také radikální obrat v obchodním sporu o platnost tzv. Némethovy pohledávky vůči ex-IPB. ČSOB má několik pravomocných rozsudků z civilních řízení o platnost tzv. Némethovy pohledávky, které popírají právoplatnost nároků JUDr. Németha vůči bance. Podle nich Smlouva mezi advokátem Némethem a ex-IPB, pokud tedy existovala, zjevně odporovala českému právnímu řádu a byla tedy neplatná. „Zproštění viny JUDr. Németha v trestní věci nemá žádný vliv na civilní řízení vedená ČSOB nebo ČKA o Némethově pohledávce vůči ex-IPB a rozhodně to v žádném případě neznamená právní potvrzení existence Nemethovy pohledávky,“ říká Ján Lučan, ředitel právních služeb ČSOB.

V této souvislosti považuje ČSOB za důležité upozornit na skutečnosti, které soudce, odůvodňujíce vynesený rozsudek, zmínil ve své řeči. Vyslovil přitom důvodné podezření, že JUDr. Németh se v dané věci dopustil trestné činnosti, ale jiné, než pro kterou státní žalobce podal obžalobu. Není však možné, podotkl, aby soud v tomto řízení rozhodoval o jiných skutcích, než pro něž je podána obžaloba. Soud nemůže nahrazovat postup orgánů činných v přípravných řízeních.

Soud rovněž zpochybnil údajný originál Smlouvy mezi advokátem Némethem a ex-IPB předložený obžalovaným u hlavního líčení. Při výslechu nebyli svědci Klacek a Šebek, někdejší vysocí manažeři ex-IPB, schopni s jistotou říci, že  obžalovaným předložená Smlouva je tatáž,  kterou s ním podepsali. Oba přitom poukázali na to, že je nestandardní, že Smlouva obsahuje jen parafu JUDr. Németha a nikoho ze zaměstnanců či manažerů ex-IPB. Soud má za to, že pokud by byla Smlouva podepsána bankou, zastoupenou členy představenstva, nebyly by listy textu spojeny jen kancelářskou sponkou, ale byly by opatřeny například přelepkou. Navíc znalecký posudek Kriminalistického ústavu uzavírá, že je pravděpodobnější, že podpisy jsou pravé než padělky – to však nevylučuje, že by se nemohlo jednat o padělané podpisy.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená