FinExpert.e15.cz

ČSOB Factoring: Tempo růstu factoringu zmírnilo na 5,5 procenta

Praha 30. ledna 2009 – Asociace factoringových společností České republiky zveřejnila podrobné statistické údaje o vývoji factoringu za rok 2008. Celkový objem pohledávek postoupených v uplynulém roce členům Asociace dosáhl hodnoty téměř 134 mld. Kč. Ve srovnání s rokem 2007, kdy factoring skončil na 127 mld. Kč, se tedy jedná o cca 5,5% nárůst. Oproti minulým letům, v nichž factoring rostl meziročně dvouciferným tempem, se tak jedná o výrazné zpomalení, které bylo citelné zejména v posledním čtvrtletí roku 2008. I přes toto zpomalení, které může pokračovat i v nejbližších měsících, předpovídají odborníci v dalším průběhu roku 2009 opět zrychlení růstu. Generální ředitel ČSOB Factoring Ing. Tomáš Morávek k tomu poznamenává: „Factoringové společnosti, stejně jako ostatní finanční instituce, logicky reagují na nástup krize konzervativnějším pohledem na riziko. V další fázi ovšem očekáváme potvrzení historické zkušenosti, že období zhoršeného ekonomického vývoje svědčí spíše poskytovatelům alternativního financování včetně factoringu. Je to totiž produkt určený pro zvýšené riziko.“

 
Co do obratu postoupených pohledávek dosáhla za rok 2008 nejlepších výsledků společnost Factoring České spořitelny (31,3 mld. Kč) následovaná společností ČSOB Factoring s obratem 28,6 mld. Kč. Stejně jako v minulých letech se na třetím místě umístila společnost Transfinance s obratem 22,7 mld. Kč. Oproti výsledkům z roku 2007 byly v roce 2008 z osmi členů AFS ČR schopny docílit vyšší obrat postoupených pohledávek pouze čtyři společnosti, a to ČSOB Factoring, Factoring České spořitelny, UniCredit Factoring a Raiffeisenbank.
 
Pokud jde o teritoriální rozložení factoringových obchodů, odvinul se v roce 2008 stejně jako v letech předchozích hlavní objem factoringových transakcí od tuzemského factoringu – cca 107 mld. Kč, zatímco exportní factoring činil asi 24,1 mld. Kč. Podíl importního factoringu zůstává nevýznamný a klesl pod hranicí 2 % z celkového objemu factoringových transakcí. V oblasti mezinárodního (exportního) factoringu tradičně dominuje společnost Transfinance, která v roce 2008 dosáhla obratu v této kategorii ve výši 5,7 mld. Kč. Hned za ní se umístila společnost ČSOB Factoring, jejíž exportní obrat činil 5,1 mld. Kč. „Vzhledem k tomu, že původní měnou těchto transakcí jsou zejména EUR a USD, ovlivnil výsledky této kategorie stejně jako celou ekonomiku vývoj kurzu české měny. Pokud by koruna neposilovala, zvýšil by se podíl exportních transakcí ještě výrazněji,“ říká Tomáš Morávek. 
 
Srovnáme-li výsledky regresního a bezregresního factoringu v roce 2008, shledáváme mírný růst podílu bezregresního factoringu (z 31,149 mld. Kč v roce 2007 na 35,375 mld. Kč v roce 2008, tj. růst o 4,226 mld. Kč) vůči regresnímu (z 95,992 mld. Kč v roce 2007 na 98,617 mld. Kč v roce 2008, tj. růst o 2,625 mld. Kč). Vzhledem k tomu, že factoringové společnosti bezregresní factoring poskytují obvykle s podporou úvěrového pojištění, bude další vývoj podílu bezregresního factoringu záviset i na vývoji trhu s úvěrovým pojištěním.
 
„V období krize by bylo logicky možné očekávat větší zájem o zajištění proti všemožným rizikům, včetně úvěrových. Na druhé straně je ovšem třeba počítat se zvýšenou opatrností poskytovatelů tohoto produktu.“ sdělil Tomáš Morávek. „Factoring a jeho poskytovatelé jsou obecně připraveni řešit svým financováním nedostatek likvidity v rizikovějších situacích. Měli by proto být schopni dodávat do podnikatelské sféry provozní financování i v období krize. Na druhé straně by si tento produkt jistě zasloužil podporu v legislativní oblasti, např. v daňové při řešení špatných pohledávek z poskytnutého financování.“
Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená