FinExpert.e15.cz

ČSOB: Co všechno ještě čekat od koruny?

Praha, 8. ledna 2013

Česká koruna je prakticky každý den v defenzivě – od nového roku slábne pět dní v řadě a z okolí 25,10 se včera vyhoupla nad 25,50 EUR/CZK. Co za tím může být? V prvé řadě nepřiměřené zisky koruny v období vánočních svátků. Koruna zpravidla v čase vánočním, kdy na trzích nejsou příliš aktivní domácí hráči, v minulosti slábla – zahraniční investoři uzavírali své sázky na posilování koruny a vybírali zisky. Tento rok ale kvůli hrozbě intervencí ze strany ČNB asi moc sázek na posilování české měny nebylo nutné uzavírat – koruna tak mezi svátky překvapivě posílila, a teď pouze vyrovnává svůj sváteční pohyb směrem k 25,00 EUR/CZK.

Pohyby na EUR/CZK jsou přece jenom příliš prudké na to, aby se daly vysvětlit pouze technickou korekcí excesů vánočního obchodování. Při pohledu na rekordní přebytky zahraničního obchodu a vylepšující se běžný účet se nechce příliš věřit, že by měli prodeje koruny na svědomí domácí hráči. Výprodeje tak přiživují aktivní sázky zahraničních hráčů na možné intervence ČNB proti koruně. A klíčovou otázkou pro korunu je, jak jsou tyto intervence pravděpodobné?

Poslední mizerné výsledky průmyslu tento týden doprovodí ještě maloobchod a prudší pokles inflace. ČNB v nejbližší době neuvidí výraznější náznaky odrážení ekonomiky ode dna. I tak se ale předstihové ukazatele pro průmysl nejen v Česku (Blesk), ale především u našich nejbližších sousedů v Německu (Ifo) a v Polsku (PMI, Blesk), začínají pomalu stabilizovat. ČNB by k intervencím proti koruně musela podle nás sáhnout v nejbližší době, a to je na současných úrovních málo pravděpodobné. Prognóza počítá s kurzem na úrovni 25,20, od kterého jsme v tuto chvíli již notně daleko. Věříme, že pro ČNB by nebyl lehký přechod od verbálních intervencí ke skutečným činům. Vyžadoval by alespoň interní strategii toho, co od intervencí očekávat. V logice cílování inflace by to pravděpodobně musela být určitá úroveň kurzu (těžko si představit, že by šlo čistě o množství nakoupených devizových rezerv) a ČNB by začala podobně jako Švýcaři koketovat s politikou dvou cílů (inflace, kurz). Věříme, že shoda na takové politice v bankovní radě se bude hledat těžko, a koruna by musela být znatelně silnější.

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená