FinExpert.e15.cz

ČSOB: Čekání na velkou rotaci aneb Proč by měl začít velký přesun investic od dluhopisů k akciím

Praha, 26. dubna 2013

Nejistota, zda se Evropě podaří nalézt ztracený růst, ale i nejasnosti ohledně rozpočtové politiky vyspělých států, možnost dalšího nepříjemného vývoje v rámci krize eura a zakolísání růstu počtu pracovních míst v USA – to jsou jen některé důvody, proč většina investorů ještě stále nemá klidný spánek. Jaká jsou tedy současná vodítka pro výběr vhodných investic?

Ten, kdo chce dosáhnout výraznějšího růstu aktiv, raději zvolí v tuto chvíli portfolio s nějakou příměsí akcií. Ti, kteří dávají přednost zdánlivé maximální bezpečnosti a volí pouze dluhopisy a hotovost, se musejí spokojit s návratností jen lehce nad nulou. „Dokud zůsta¬ne inflace a sazby na svých historicky nízkých úrovních, může se zdát výnos fixně úročených investic přijatelný. Otázkou ale zůstává, jak jsme od prasknutí dluhopisové bubliny daleko, a to přes to, že se tato bublina stále ještě nafukuje,“ říká Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost a dodává: „Existuje zároveň celá řada dobrých důvodů, proč se nákup akcií vyplatí. Patří mezi ně například dividendový výnos, který se v Evropě pohybuje na průměrné úrovni 3,55 %. To je často vyšší hodnota, než jakou by lidé získali z investic do dluhopisů.“

Mezi další důvody přesunu k nákupu akcií patří také skutečnost, že nejsou, na rozdíl od dluhopisů, v současné chvíli drahé. „Za průměrnou evropskou akcii nyní zaplatíte cca 12,1 násobek výnosu v dalších 12 měsících. I americké akcie se kotují s diskontem přes 20 % z průměrného poměru ceny k výnosům vůči průměru za posledních patnáct let,“ upřesňuje Aleš Prandstetter. „Samozřejmě nesmíme zapomenout, že akcie jsou náchylnější ke ztrátám. Ale je otázkou, do jaké míry si kladnou výnosnost zachovají dluhopisy, dojde-li k růstu inflace nebo úrokových sazeb,“ doplňuje Aleš Prandstetter.

Jaká jsou tedy současná vodítka pro výběr vhodné investice? Vyplatí se sledovat funda¬mentální data. Nálady na trhu a minulá výkonnost totiž často podávají zkreslené informace. Vyplatí se zaměřit raději na současnou výkonnost firem a jejich výhledy. Právě to je zásadní pro určení, zda jsou akcie či firemní dluhopisy drahé, či nikoliv. „Lidé by si měli uvědomit, že výnosy z klasických spořicích produktů zůstávají nezajímavé, a tak se více než kdy jindy vyplatí nakupovat i jiné druhy aktiv, než byli doposud zvyklí. Jedině ten, kdo je scho¬pen investovat s dlouhodobým horizontem a povznést se nad momentální výkyvy cen a nálad, má totiž velkou šanci podstatně zvýšit své bohatství,“ uzavírá Aleš Prandstetter. 
 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená