Rozvoj čipových karet v devadesátých letech minulého století podpořily bezpečnostní, ekonomické a marketingové důvody. Čipové karty jednoznačně zvyšují bezpečnost bezhotovostních plateb. Doposud se nevyskytl jediný padělek čipové karty. Platby jsou navíc rychlejší, mohou probíhat v off-line režimu a čip s několikanásobně vyšší kapacitou lze použít k dalším doplňkovým službám.
V České republice byla historicky první čipovou kartou Maxkarta Poštovní spořitelny uvedená na trh v roce 1998 se třemi aplikacemi: identifikací na poště, standardními platebními funkcemi a elektronickou peněženkou. V tuto chvíli je Maxkarta jedinou multifunkční platební kartou na trhu.
Příklad, jak umějí klienti používat karty

V současnosti na sobě čipové karty stále nesou i magnetický proužek. Je to proto, že na světě zatím neexistuje jednotný přístup k čipové a magnetické technologii – jsou státy, které stále upřednostňují magnetický proužek, jiné naopak dávají zelenou čipu.
Platební karty musejí klientům umožnit použití kdekoli na světě. Proto budou ještě několik let, možná desetiletí, obsahovat jak magnetický proužek, tak i čip. Bezpečnost využití čipové karty v ČR je v tomto směru ochráněna skutečností, že použití čipu je prioritní a zadání PIN je přitom povinné.
Skupina ČSOB patří v ČR z hlediska technologie i počtu vydaných čipových karet na první místo. V České republice je vydáno přibližně 7,6 miliónu platebních karet, z toho přes 2 miliony čipových. Klienti ČSOB vlastní 1,6 milionu karet, z toho přes 80 procent je čipových (1,3 milionu). Banka má navíc plně certifikované produkty elektronických karet, terminálů i bankomatů a všechna prodejní místa a bankomaty čipovou technologii již využívají.