FinExpert.e15.cz

ČSA pracují na úsporách

V rámci ozdravné strategie, kterou České aerolinie započaly před dvěma lety, pokračuje společnost ve snižování nákladů.

V letošním roce společnost dohodla s dodavateli nově podmínky téměř 700 smluv. Dosáhla tak úspor na vstupních nákladech v řádu téměř 400 milionů korun, a to především v oblasti navigačních poplatků, odbavení letadel nebo informačních technologií. Firma snižováním nákladů reaguje i na předpokládaný pokles po letecké dopravě způsobený finanční krizí.

V následujícím roce chce firma šetřit především na Technickém úseku, který v uplynulých letech prošel zefektivněním fungování správy a řízení údržby. „Již jsme otevřeli jednání o cenách dodávek dílů a komponentů pro opravy a údržbu letadel. Oslovili jsme všechny certifikované dodavatele originálních dílů a komponentů a hledáme výhodnější nabídky oproti současným podmínkám. Očekáváme, že získáním výhodnějších dlouhodobých smluv s dodavateli by se nám mohlo podařit uspořit jen na technickém úseku ročně řádově téměř 100 milionů korun,“ řekl František Šír.

Značné úspory v řádu mnoha desítek milionů korun si společnost slibuje od pokračování v efektivnějším využívání nemovitostí. K snížení nákladů na pronájem kancelářských prostor dojde díky plánovanému sestěhování jednotlivých organizačních složek. Úspory přinese také koncentrace skladových a dílenských prostor. Změny se plánují také v oblasti investic, kdy se počítá s realizací jen těch prioritních, které přinesou rychlou návratnost.

Další realizované projekty

Nejnovějším příkladem dosažení dlouhodobých úspor je zefektivnění reprografického prostředí. Díky obměně veškerých tiskáren za moderní ekonomičtější stroje dosáhnou České aerolinie úspor v řádu milionů korun ročně. V rámci přechodu na moderní reprografický systém společnost téměř stovku různorodých typů tiskáren 15ti značek sjednotí a nadále bude využívat čtyř typů od jediného výrobce, společnosti Konica Minolta. To přinese také nemalé provozní úspory a zjednoduší údržbu.

Kromě úspor díky novému systému reprografie se v poslední době podařilo zavést novou webovou aplikaci na kontrolu poplatků za letové a navigační služby, která přináší potenciál významných úspor díky urychlení fakturačních procesů a usnadnění kontroly účtovaných položek. O další miliony korun se příští rok sníží výdaje díky úspěšnému přejednání smlouvy s mobilním operátorem i poskytovatelem pevných linek. Výhodnější z hlediska nákladů bude pro České aerolinie také nový způsob poskytování pracovních oděvů zaměstnanců.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená