FinExpert.e15.cz

ČSA: Odsouhlasila prodej Air Czech Cateringu, prodej ještě podléhá schválení valnou hromadou

Představenstvo a Dozorčí rada Českých aerolinií odsouhlasily prodej dceřiné společnosti Air Czech Catering společnosti Alpha Overseas Holdings Limited, která patří mezi pět největších poskytovatelů leteckého cateringu na světě. Realizace prodeje podléhá schválení akcionářem. Mimořádná valná hromada je svolána na konec ledna 2008.  

Divestice cateringu a zaměření společnosti na hlavní předmět podnikání je součástí ozdravné Strategie ČSA OK 2006 – 2008, kterou schválila Valná hromada Českých aerolinií v červnu 2006 jako tříletou koncepci záchrany, stabilizace a rozvoje společnosti. „ČSA se podařilo meziročně zvýšit přepravní výnosy o téměř 1 mld. Kč. Oproti plánu budeme na konci roku lepší o více než 100 milionů Kč. Ani toto skvělé zlepšení však nestačí na překlenutí finančně nejslabšího období počátku roku 2008, spojeného se závazky plateb finančního leasingu letadel. Prodejem cateringu se nám podaří vyvázat z dluhů z minulosti a uvolnit prostředky na další rozvoj firmy, a to bez pomoci ze strany vlastníka,“ uvedl k prodeji prezident Českých aerolinií Radomír Lašák. Catering představuje pro České aerolinie podpůrnou činnost, poskytující servis pro hlavní předmět podnikání – leteckou přepravu osob.  

Průběh divestice

Rozhodnutí o divestici padlo na jaře 2006 s tím, že nejprve bude catering vyčleněn do samostatné dceřiné společnosti a poté bude nabídnut k případnému prodeji. Informace o cateringu byly poskytnuty celkem 67 potenciálním zájemcům z řad finančních investorů a domácích i zahraničních cateringových firem, z nichž 24 vyjádřilo zájem zúčastnit se prodejního procesu. Na základě předložení informačního balíčku podalo celkem 17 investorů v lednu 2007 předběžné nabídky. Dne 1. dubna 2007 vznikla samostatná dceřiná společnost Air Czech Catering. Sedmi firmám, které prokázaly dostatečnou finanční sílu, bylo umožněno provést v cateringu Due diligence. Jelikož investoři podmínili svou další účast v prodejním procesu předložením výsledků hospodaření nově vzniklé společnosti Air Czech Catering minimálně za první tři měsíce samostatného fungování, bylo Due diligence prodlouženo až do konce září 2007. Finální nabídky podaly v říjnu dvě firmy.   Aby České aerolinie dosáhly co nejlepších podmínek prodeje, bylo zájemcům umožněno zaslat společně s cenovou nabídkou i připomínky ke smluvní dokumentaci. Nejlepší a nejvýhodnější prodejní podmínky ČSA nabídla společnost Alpha Overseas Holdings Limited. Dosažená cena výrazně přesahuje nezávislé tržní ocenění. 

Součástí smluvní dokumentace, kterou České aerolinie v průběhu prodejního procesu vyjednaly s vítězem výběrového řízení, je dlouhodobá smlouva, na základě které bude Air Czech Catering poskytovat služby Českým aeroliniím za současných cenových podmínek. Smlouva zaručuje i udržení vysoké kvality jídel včetně dodržování přísných hygienických postupů specifických pro letecký catering. I nadále budou České aerolinie určovat skladbu jídel pro cestující na palubách svých letadel. Právě kvalita nabízených jídel na palubě Českých aerolinií je v nezávislých průzkumech mezi cestujícími hodnocena jako jedna z nejvyšších mezi evropskými leteckými přepravci a je také jedním z rozhodujících faktorů cestujících při výběru aerolinií.  

Alpha Overseas Holdings Limited

Jedná se o 100% dceřinou společnost Alpha Airports Group, která je vlastněna italskou veřejně obchodovatelnou společností Autogrill, která je světovým poskytovatelem jídla, nápojů a maloobchodních služeb pro cestující. Skupina Alpha Airports Group poskytuje služby v oblasti inflight cateringu, cateringové logistiky a palubního prodeje pro více než 100 leteckých společností a na 81 letištích v 17 zemích na pěti kontinentech. Alpha Airports Group patří mezi 5 světově největších poskytovatelů leteckého cateringu.

 

 

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená