Vklady z anonymních vkladních knížek si můžete naposledy vybrat 31. prosince 2016. Podle zákona o bankách skončila na konci roku 2002 platnost anonymních vkladních knížek a banky tak po tomto datu již nesměly dále úročit ani vydávat nové anonymní vkladní knížky.
Klienti si však mohli prostředky ze zákona vyzvednout až do konce roku 2012. Česká spořitelna však toto období prodloužila nejdříve o tři roky (do konce roku 2015) a později ještě o jeden rok, tedy do konce letošního roku. Šlo o takzvanou prodlouženou promlčecí lhůtu.
Podle zákona pak tyto promlčené vklady propadají bance a banka je nemusí vyplácet. Od roku 2012 jsou tak všechny nevyzvednuté vklady na anonymních vkladních knížkách majetkem správců těchto prostředků. „V současné chvíli Česká spořitelna eviduje 2,5 milionů anonymní knížek. Přibližně na 98 % anonymních vkladních knížek je uložena částka nepřesahující 5 000 Kč, na 41 % z nich je uloženo dokonce méně než 50 Kč. Klienti si již od roku 2002 vybrali více než 98 % prostředků z anonymních vkladů,“ uvádí banka v oficiální zprávě.
Ke konci září 2016 měla Česká spořitelna připravenou rezervu pro klienty, kteří si peníze stále nevyzvedli, ve výši zhruba 260 milionů Kč.
Částku, která zůstane ladem i nadále, ke konci roku převede banka do majetku Nadace Depositum Bonum. Tu za tímto účelem založila. Nadace se zaměřuje na zlepšení úrovně vzdělání, zejména v technických a přírodních vědách.