FinExpert.e15.cz

ČS: Spolupráce s festivalem Pražské jaro je již šestým rokem

Česká spořitelna se stala generálním partnerem 61. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Banka podporuje festival touto formou již po šesté v řadě. 61. ročník festivalu Pražské jaro proběhne od 11. května do 3. června 2006.

„Jsme rádi, že můžeme podporovat nejvýznamnější domácí hudební festival, který v sobě spojuje tradici a moderní přístupy a přináší posluchačské obci ta nejlepší díla klasiky i nejvýraznější počiny soudobých autorů. Toto úsilí je nám, jako tradiční bance, která však zároveň určuje trendy vývoje bankovnictví v České republice, velmi blízké. Zřejmě také proto naše spolupráce s Pražským jarem výborně funguje již šestým rokem,“ řekl Václav Kubata, ředitel marketingu České spořitelny.

Letošní ročník, kdy Pražské jaro slaví 60. jubileum svého trvání, bude zahájen historickou replikou koncertu, který zazněl na úvod vůbec prvního festivalu v roce 1946. V předvečer výročního dne Smetanova úmrtí, tedy 11. května, přednese Česká filharmonie pod taktovkou svého šéfdirigenta Zdeňka Mácala díla J. B. Foerstera, Otakara Ostrčila a Dvořákovu Sedmou symfonii. Tradiční zahajovací skladba Pražského jara, Má vlast zazní až další den pod taktovkou Ondřeje Kukala v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Na festivalu opět vystoupí také Slovenská filharmonie, která si pro své vystoupení objednala nové dílo u mladé skladatelky Ľubici Salamon-Čekovské, které na Pražském jaru zazní ve světové premiéře. V koncertech populární řady vystoupí mimo jiné klíčová osobnost slovenské jazzové scény zpěvák Peter Lipa.

Součástí  Pražského jara letos budou také některé koncerty retrospektivního projektu Mozart Praha 2006, který připomíná 250 let od narození tohoto hudebního velikána. Na festivalu zazní například pět skladatelových klavírních koncertů, které měly rozhodující vliv na další vývoj této kompoziční formy.

Letošní ročník festivalu si rovněž klade za cíl připomenout výročí 100 let narození Dmitrije Šostakoviče, zaznít by měly jeho symfonie č. 5, 9, 13 a 15. Symfonii č. 5 d moll provede společně se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK skladatelův syn Maxim Šostakovič, který na stejném večeru bude řídit také další slavné dílo svého otce – Violoncellový koncert č. 1 Es dur se sólistou Jiřím Bártou

Kromě toho obsahuje program 61. festivalového ročníku také reprezentativní výběr z tvorby dalších stěžejních tvůrčích osobností 20. století. Speciálním projektem DEFIANT REQUIEM bude v programu Pražského jara připomenuta jedna z nejpohnutějších kapitol hudební historie z období holocaustu – uvedení Verdiho Rekviem v terezínském ghettu v druhé polovině roku 1943.

V rámci 58. ročníku Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2006 se letos bude soutěžit v oborech  violoncello a varhany. Nositelé prvních cen se představí na příštím ročníku festivalu Pražské jaro.

Další informace najdete na stránkách festivalu Pražské jaro.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená