FinExpert.e15.cz

ČS rozšířila nabídku hypoték o plovoucí sazbu

ČS rozšířila nabídku hypoték o plovoucí sazbu

Proměnná nebo jinak plovoucí sazba získává v posledních měsících na oblibě. Tento měsíc ji do své nabídky hypoték zařadila i Česká spořitelna. Hypotéky s plovoucí úrokovou sazbou mají sazbu fixovánu pouze na velmi krátkou dobu, zpravidla na jeden měsíc.

Sazba je navázána na PRIBOR, tedy tržní úrokovou sazbu vyhlašovanou ČNB, za kterou si banky půjčují navzájem. Banka ke konečné úrokové sazbě dojde tak, že k PRIBORu připočte svoji marži, která bývá obvykle okolo 2 %. Úrokovou sazbu nemění banka, ale trh.

Zároveň Česká spořitelna zavádí novinku – degresivní způsob splácení této hypotéky, kdy se splátka během splácení postupně snižuje. Předností hypotéky je možnost využití nízkých úrokových sazeb a v kombinaci s degresivním splácením úspora na úrocích, uvádí Česká spořitelna na svých internetových stránkách.

„Zavedením proměnné úrokové sazby u hypoték reagujeme na poptávku ze strany klientů, kteří umí dobře řídit své finance, mají určité rezervy v rodinném rozpočtu a počítají s tím, že splátka hypotéky může být každý měsíc jiná,“ uvedla Veronika Jančová, ředitelka odboru úvěry na bydlení a podnikání České spořitelny. „Velkou výhodou proměnné sazby je úspora na celkově zaplacených úrocích a díky degresivnímu splácení také postupné snižování splátky hypotéky v jejím průběhu. Navíc klienti mají možnost změnit typ splácení – mohou kdykoli přestoupit z proměnné sazby na fixní sazbu, a to jednou v průběhu splácení,“ vysvětlila Veronika Jančová.

Podle dostupných průzkumů dosáhl v srpnu 2011 podíl hypoték s touto úrokovou sazbou 7 % z celkového počtu nově sjednaných hypoték. Průzkumu se však neúčastnila mBank a LBBW Bank, skutečný podíl je tedy ještě vyšší.

Kdy se vyplatí plovoucí sazby?

Splátka variabilní hypotéky se skládá ze splátky jistiny, úroku podle úrokové sazby PRIBOR a marže banky. Základní vlastností hypotéky s proměnnou sazbou a možným rizikem této hypotéky je měnící se měsíční splátka. Kdy se vyplatí plovoucí sazby? Na úrocích ušetříte, pokud sazba dlouhodobě poklesne na nízkou úroveň. Rychleji splácíte jistinu úvěru oproti hypotéce s fixním úrokem – úroky se vypočítávají z jistiny, která v tomto případě v čase rychleji klesá, a tak klesá i celková výše úroků. Některé studie tedy uvádí, že nejvýhodnější by tato sazba měla být pro hypotéky na velmi dlouhých horizontech.

Na druhou stranu se mohou úroky nezafixované sazby vyhoupnout na vyšší úroveň než u sazby pevné. Pokud se i přes toto riziko pro plovoucí sazbu rozhodnete, je dobré mít kromě doporučované rezervy na splácení ve výši alespoň tří měsíčních splátek také rezervy v příjmech pro případný růst sazby a splátek.

Pokud byste se v průběhu splácení rozhodli pro přechod k fixní sazbě. Je to možné, banky tento krok umožňují. V případě změny fixní sazby na variabilní musíte počkat na konec fixace.

V současné době hypotéku s variabilní úrokovou sazbou nabízí Česká spořitelna, GE Money Bank, Hypoteční banka, LBBW Bank, mBank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená