FinExpert.e15.cz

ČS: Nový Kodex bankovních služeb

Banka s největším počtem drobných klientů, Česká spořitelna, vydá k 1. lednu 2006 Kodex bankovních služeb pro drobné klienty. Zástupci banky to dnes oznámili na tiskové konferenci. „V tomto dokumentu dobrovolně vyhlašujeme vlastní standardy bankovních služeb pro naše klienty z řad občanů. Naším záměrem je umožnit klientům, aby předem věděli, jaké obsluhy by se jim v České spořitelně mělo dostat; aby ještě lépe rozuměli základním bankovním službám a aby  mohli naše služby a produkty bezpečně používat ke své plné spokojenosti,“ konstatoval Martin Škopek, člen představenstva a náměstek generálního ředitele České spořitelny.

Kodex se zabývá využíváním základních bankovních služeb a produktů, zejména základních typů běžných účtů; vkladových účtů; platebního styku; platebních karet a úvěrů (včetně kreditních karet). Kodex se nezabývá službami pro právnické osoby (podnikatelské subjekty, neziskové organizace, veřejný sektor, apod.), protože tito klienti mají odlišné potřeby než občané.

„Kodex vznikl po diskusi s našimi klienty. S tím, jak se budou měnit požadavky klientů, bude se vyvíjet i tento dokument. Na dalším zkvalitňování služeb pro klienty budeme pravidelně spolupracovat se spotřebitelskými organizacemi, Českou bankovní asociací, Ministerstvem financí ČR, dozorovými orgány a zástupci Parlamentu ČR,“ uvedl Martin Škopek.

Práce na Kodexu zahájila Česká spořitelna  již v létě letošního roku. Určitou dobu si vyžádalo samotné  sepsání Kodexu, Česká spořitelna vycházela přitom ze zkušeností nejúspěšnějších bank v EU a USA. Následovalo „testování“ Kodexu u klientů. Česká spořitelna chtěla znát názory svých klientů i spotřebitelských organizací - Sdružení českých spotřebitelů a  Sdružení obrany spotřebitelů ČR - před uvedením Kodexu v platnost. Drtivou většinu jejich připomínek banka do Kodexu zapracovala s tím, že k bodům, které nebylo možné z nejrůznějších, zejména technických, důvodů zapracovat nyní, se Česká spořitelna vrátí v polovině roku 2006.

Česká spořitelna požádala  o stanovisko ke svému Kodexu také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Některá ustanovení Kodexu tak mohou v budoucnu být ještě upravena na základě doporučení ÚOHS.

Česká spořitelna se zároveň hlásí k dodržování všech bodů Kodexu chování mezi bankami a klienty, který vydává Česká bankovní asociace (Standard ČBA č. 19/2005). Ve svém vlastním kodexu se pak Česká spořitelna zavazuje zajišťovat pro klienty ještě příznivější podmínky služeb, než požaduje kodex České bankovní asociace. Jestliže by se ustanovení těchto dvou dokumentů dostala někdy v budoucnu do rozporu, bude se Česká spořitelna řídit tím z nich, které bude příznivější pro její klienty.

Kodex bude již od 7. prosince 2005 k dispozici na internetových stránkách www.csas.cz . Od ledna 2006 bude k dispozici i na pobočkách v tištěné podobě.

 

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená