FinExpert.e15.cz

ČS: Internet není bezpečný, je nutná spolupráce

Nová ochrana proti zneužití internetového bankovnictví od ČS.
ČS: Internet není bezpečný, je nutná spolupráce
Prostřednictvím bleskovky jsme vás informovali, že došlo k vykradení několika účtů u Komerční banky. Později média uvedly, že zneužití zaznamenala i Česká spořitelna. Celý problém spočíval v tom, že v obou případech byly odcizeny přihlašovací údaje do internetového bankovnictví jmenovaných bank. Informace se můžete dočíst i v tomto článku.

Komerční banka reagovala zavedením povinných autorizačních SMS od 15.8.2006. Obdobnou povinnost pro všechny sporožirové účty klientů České spořitelny od 1.10.2006 oznámila ČS na včerejší tiskové konferenci o přímém bankovnictví.

Povinné autorizační SMS

V současné době mají klienti ČS zpravidla stanovený limit do 20 000 korun, u kterého není nutné nijak dodatečně autorizovat provedení transakce. Od října se limit sníží na nulu, takže jakoukoliv platbu bude nutné autorizovat. Na výběr je pak použití autorizačních SMS, které banka zašle zdarma, nebo použití klientského certifikátu na čipové kartě. Pro klienty, kteří ještě disponují elektronickým kalkulátorem bude k dispozici tato třetí možnost. Smutnou zprávou je, že ČS v dohledné době tyto kalkulátory zruší a nadále bude oficiálně podporovat jen autorizační SMS a klientský certifikát na čipové kartě. Pro toho, kdo již má autorizační SMS nastaveny v současné době, se nic nemění.

Zabezpečení se zvýší

Autorizační SMS nejsou jedinou novinkou. Každý klient ČS, který v současné době nepoužívá elektronický kalkulátor nebo certifikát s čipovou kartou, obdrží od ČS v průběhu tzv.  bezpečnostní kód pro Servis 24, ten nahradí současné číslo smlouvy, které se uvádí v případě změn. Další novinka je v případě změny čísla mobilního telefonu, na který mají chodit autorizační SMS. Pokud si toto číslo změníte přes Servis 24, nově přijde informační textová zpráva o zaregistrované změně nejen na nové číslo, ale i na původní. Tím se sníží riziko zneužití, kdy by o tom skutečný majitel neveděl.

Nezavděčí se všem

Na otázky, zda je reakce ČS přímým důsledkem zveřejněním informací o vykradených kontech ČS reagovala slovy, že tak jako je u leteckých společností přirozené, že se okamžitě začínají uplatňovat různá bezpečností opatření v případě zvýšeného rizika, podobně se tomu děje i u bank, takže je to přirozený stav. ČS toto zabezpečení plánovala, nicméně problém vykradených účtů celý proces urychlil a stanovil datum.
ČS očekává, že v následujících týdnech se na ni doslova klienti sesypou s množstvím dotazů i kritiky. Podle průzkumů ČS velkému množství klientů vyhovuje stanovený limit bez nutnosti autorizace pro zasílání drobných plateb. To se právě změní a hodně klientů to bude nejspíše vnímat jako komplikaci, místo preference vyššího zabezpečení.

Bílí koně trestu neujdou

Přestože postiženým klientům ČS žádné škody nevnikly, banka pohrozila, že pokud nastanou další případy snahy o zneužití kont prostřednictvím tzv. bílých koní, učiní všechny kroky k tomu, aby majitele těchto „bílých“ účtů předala Policii ČR v souvislosti s napomáháním k trestné činnosti. Proto od podobných „nabídek“ raději utíkejte. Zpravidla je „bílý kůň“ obdrží e-mailem. Pokud vám někdy nabídka na provizi za převod peněz přišla nebo přijde, dejte od ní ruce pryč a kontaktujte Polici ČR.

Banka transakce monitoruje

Každá banka má monitoring transakcí zadaných prostřednictvím kanálů přímého bankovnictví. Podobně i ČS tímto způsobem zajistila podezřelé transakce, které měly klientům odčerpat účty. ČS uvedla, že klienti poškozeni nebyli, protože neobvyklé transakce monitorovala od samého počátku. Umožnila převod peněz z účtu klienta na jiný účet a sledovala, kdo si pro peníze přijde. Výběr už „bílému koni“ neumožnila a kontaktovala Polici ČR.

Internet nikdy nebude bezpečný, je nutná spolupráce

Podle Aleše Mamici, ředitele úseku přímého bankovnictví ČS nelze v prostředí internetu zaručit stoprocentní ochranu v přístupu do banky proti všem virům, keylogerům a dalším záškodnickým programům. Pokud by totiž jakákoliv banka doporučila zaručenou kombinaci operačního systému, antivirového programu, firewalu a dalších nástrojů, které zvcela ochrání váš počítač pro přístup do banky, druhý den už by to platit nemuselo. Žádný standard v oblasti zabezpečení totiž neexistuje. Dokonce i v rámci celé finanční skupiny Erste používají lokální banky různé způsoby zabezpečení IB.

Právě proto je potřeba vzájemná spolupráce banky a klienta. Jinak se totiž chovají při přihlašování do banky čtenáři odborných IT časopisů a serverů a jinak běžný klient bez zásadních znalostí IT. Přestože může někomu připadat povinná autorizace plateb přes SMS, ČS se pro tento způsob rozhodla vzhledem k unikátnímu počtu uživatelů mobilních telefonů v ČR. Podle banky má mobil již téměř každý a používání internetového bankovnictví už dávno není vnímáno jen jako high-tech technologie pro vybranou skupinu klientů.
Další článek


 

Související články


celkem 70 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:NEMAM MOBIL
Dušan D.
5. 9. 2006, 23:59
zabezpeceni pristupu
Thomas
31. 8. 2006, 21:44
Re:ČS - nejhorší internetbanking
Vasek
31. 8. 2006, 20:57
Re:Tady nekdo objevil Ameriku
Pavel
31. 8. 2006, 15:10
Re:SMS x šifrovaná SMS
Pavel
31. 8. 2006, 15:08

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená