FinExpert.e15.cz

ČR má rekordně nízkou nezaměstnanost, Praha je „top“


Tohle je statistika, kterou Češi slyšet nechtějí. Oni chtějí slyšet, že se mají špatně, že je okrádá vláda, ČNB i EU. Že všichni všechno u nás dělají špatně a všude jinde ve světě je lépe, než u nás.

 | 
Hunter  |  02. 05. 2016 22:53

Ač je to divné, myslím si, že je to pro Evropu - respektive pro Německo - docela problém.

Zaměstnanost funguje trochu jako "škatulata hejbejte se" a když je nezaměstnanost moc nízká, je to jako by všechny domečky byly obsazeny všemi lidmy. Nejsou an trhu žádní volní (použitelní) lidé, je těžké základat nové firmy, protože všichni jsou někde vázaní a když už tedy odejdou do nové firmy, okamžitě chybí v té předchozí a neexistuje žádný zdroj, ze kterého by je šlo nahrazovat. Bojovat mezi sebou můžu firmy zvyšováním mezd, otázka je, jak vysoko ještě může Německo jít, když už tak je má z nejvyšších v Evropě, a jak dobře to může jako motivátor fungovat, když už teď to nefunguje. Protože kdyby to fungovalo, asi by nebylo 20% nezaměstnaných ve Španělsku a Řecku, kteří se do Karlsruhe zcela zřetelně moc nehrnou.

Není v tom žádná katastrofická vize, spíš to, že poprvé v rámci funkčního Schengenu dochází k tak velké hospodářské konjunktuře, že si bude hledat novou, v Evropě ještě neviděnou stabilitu.

Vůbec není k podivu, že Německo hledá pracovní síly kde může, i za cenu toho, že mu to způsobí krátkodobě (hlavně hospodářské) problémy.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená