FinExpert.e15.cz

ČR je nejvíc „odtoková“ ekonomika v EU


Nevidím to tak negativně. Zkusme si udělat myšlenkový experiment. Mějme podnik, například Škoda auto, který za rok vydělá 20 miliard korun. Tento zisk odteče do Německa. Kde se však vzal? Vyždímala ho automobilka z ČR? Částečně ano. Na našem trhu však prodala méně než 10 % vyrobených aut. Tedy z větší části ho vyždímala z jiných států. Co by se stalo, kdyby tady Škodovka fabriku vůbec neměla? Lidé by si koupili podobné auto od zahraničního výrobce, zisk by statisticky neodtekl z ČR, protože by tu nikdy nebyl, ale peníze by do té ciziny odtekly zrovna tak a ještě ve větší míře. Pan Hlavenka připomíná vodovody a kanalizace. Jo, to je smutná kapitola. Lidé, co žijí ve městech, kde si v minulosti zvolili takové "nemoudré" zastupitele, že jim prodali vodovody a kanalizace do zahraničí, s tím teď už nic nenadělají. Je ale zajímavé, že větší zisky než VaK vykazují zahraniční banky, od kterých se zdejší lidé nechají dojit naprosto dobrovolně. To se nedá hodit na žádného zastupitele ani jiného politika. To je jen prostá blbost lidí. Stejně tak i ty zahraniční investice našich občanů. Proč jsou tak malé? Proč lidé nechají raději peníze ležet bezúročně v bance (navíc zahraniční) a nechají ji na nich vydělávat, místo aby je sami vzali a investovali do nějakých zahraničních akcií? Opět je to jen a jen o nás Češích. Typický Čech má totiž jasno. Za všechno můžou všichni ti zlí okolo mě. A já, nejchytřejší široko daleko, jsem nedoceněný.

 | 
AK  |  01. 03. 2016 09:30

Ještě bych dodal, že ty zisky co jdou ven, jsou zde zdaněné. Továrna zde zaplatila mmj, pozemkovou daň, DPH, sociální a zdravotní za zaměstnance .....investuje zde do vývoje, modernizuje výrobu, má vlastní školu ..... . Škoda auto, byla výborná privatizační volba. Jinde už je to horší. A další pravda, co si volíme, to máme, dobře nám tak ..... a proto mě zaráží zaslepenost voličů. Zapomněli, kdo se se na tomto rukou nerozdílnou podílel ? Asi ano, jinak by nemohl sedět na hradě. Ani jeden.

 | 
Hunter  |  01. 03. 2016 09:38

Nejsem si úplně jistý, jestli "investice do zahraničních akcií" je to, co se ve smyslu článku myslí "investicí v zahraničí", ale i kdyby:

Většina lidí má ráda jistotu a stabilitu (nejen v ČR, to je obecný psychologický koncept, takže všude na světě), takže by si vybrali nejspíš dividendové akcie. No a nejlepší dividendové akcie jsou pro Čechy ty české, protože: a) nenesou kurzové riziko b) v ČR jsou vysoké dividendy právě díky tomu, že si je zahraniční investoři vybírají

Klidně si může Čech koupit zahraniční akcie, ale protože kurz Kč bude spíš stoupat, tak to není úplně výhodné (tedy pokud chce investovat v zahraniční a spotřebovávat v ČR).

 | 

Většina lidí se bojí rizika a nechápe, že ti zahraniční investoři u nás podstupují také obrovské riziko. Stačí se podívat, kolik firem od nás odtáhlo poté, co prodělali boty. A spousta jich tu stále je, i když prodělávají. Například Tesco. Jinak té myšlence řadových Čechů, že koruna bude růst, se musím smát. Kdyby to byla taková jistota, proč by ti zahraniční investoři odsud odsávali zisky teď a ne až "potom"?

 | 
VK  |  02. 03. 2016 11:57

Asi nerozumím pojmu "koruna bude růst". Pokud to znamená, že 1 euro koupím dnes za 27 Kč a později za např. 20 Kč, tak se okrádají, protože "potom" by získali víc eur. Nebo je předchozí příspěvek ukázkou toho, jak nám to ekonomicky myslí.

 | 
Anonymizovaný  |  01. 03. 2016 17:51

Problem to je z toho duvodu, ze pristup na koncove trhy ma drzitel kapitalu. A to je na produkcnim retezci vzdy to nejcennejsi. Vyrobit umi leckdo ledacos, v ruzne kvalite, v ruzne cene, ovsem dulezite je mit prodej a koncove klienty, kteri to nakonec plati a uzivaji. To v Ceske republice bohuzel chybi, jelikoz my delame prevazne subdodavky. Za dobrych casu je to ve finale jedno, ovsem tam kde se drzi kapital, tam je vzdy koncentrace moci. A ta se v horsich casech stava klicovou.

 | 
Halba  |  02. 03. 2016 15:16

Napomáhá tomu i ČNB devalvací koruny.Zdražuje to dovoz a zlevňuje vývoz.Děláme v podstatě výprodej za zlevněné ceny.

 | 
r.m.  |  15. 04. 2016 13:35

k ČNB a Singerovi jen toto: Kde žid skáče, sedlák pláče.

 | 
Tomáš Senior  |  28. 03. 2016 17:24

Velmi mě pobavil úkrok směrem k univerzálními viníku: Klausovi. Klaus je zvláštní figura, která je dichotomicky obviňována současně z věci, které se vzájemně vylučují. Takže po éře nadávání na "Klausovu" (samozřejmě špatnou) českou cestu privatizace, kdy nám byla za vzor dávána Škoda MB a bylo lkáno nad dalšími podobnými rozjednanými a kuponovkou zmařenými projekty tu máme jakýsi návrat k Zemanově kampani z roku 96 a jeho boji proti výprodeji rodinného stříbra. Klaus je obviňován z výprodeje ekonomiky do zahraničí. Kdo ale netrpí demencí a alespoň trochu se zajímá, ví, kým kdy a jak byly prodány podniky, která dnes generují největší část té obří sumy vyvedené každý rok z naší ekonomiky. Ten člověk pro nás právě teď vyjednává další úžasně výhodné "investice". Tentokrát z Číny. P.S. Opravdu se divím všem těm frikulínům grilovaným v KB, ČSOB, Vodafonu, O2, T-Mobilu, ČS, RWE atd. atd. že je baví živit své výrazně lépe placené a přitom výrazně méně vydělávající západní kolegy a ještě se od nich nechávají koučovat a "učit". Je to věru podivný druh submisivity.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená