FinExpert.e15.cz

ČR je nejvíc „odtoková“ ekonomika v EU

Odliv peněz do zahraničí byl loni rekordní.

Je Evropská unie pro obyčejné lidi dobrá, nebo špatná? Přineslo nám členství prospěch, nebo jsme se stali jen levnou pracovní silou západního kapitálu, který nyní nemá bariéry ve vstupu na tuzemský trh. Posuďte sami, protože jak se říká, čísla ošidit nelze...

Dle analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ) a Eurostatu je totiž odliv peněz z ČR jeden z nejsilnějších v EU. Konkrétně jde o období od ledna do září 2015, kdy hrubý domácní produkt (HDP), bez očištění o sezónní a kalendářní vlivy, se navýšil v reálném vyjádření o 4,3 % meziročně. K jeho růstu přispěly téměř všechny složky poptávky. Ubrala pouze bilance zahraničního obchodu.

Klepněte pro větší obrázek
Za celý rok 2014 odešlo z ČR 371 mld. Kč (8,7 % HDP). Zdroj: ČSÚ

Ekonomice se dařilo i z hlediska vývoje jednotlivých odvětví. Téměř všechna – od zpracovatelského průmyslu přes stavebnictví až po rozličná odvětví služeb – totiž zaznamenávala lepší výsledky než před rokem. HDP narostl nejrychleji za posledních osm let. V EU českou ekonomiku z hlediska dynamiky hrubého domácího produktu předčily pouze tři země. Byla to Malta (+5,5 %), Lucembursko (+5,8 %) a Irsko (+7,0 %). Jenže není všechno zlato, co se třpytí.

Poslední dny Bruselu Politicky nekorektní komentář

Poslední dny Bruselu Politicky nekorektní komentář

Bude ilegální migrace poslední selhání EU?

Problémem je rozdíl mezi HDP a hrubým disponibilním důchodem (celkové množství peněz na spotřebu a investice). Zatímco HDP v běžných cenách dosáhl 3,30 bil. Kč, hrubý disponibilní důchod činil 3,02 bil. Kč. Tím, čím se liší od HDP, jsou transakce se zahraničím. Dochází k nim ve dvou směrech.

V jednom ekonomika finanční prostředky ztrácí, to znamená, že peníze z ní odplouvají do zahraničí. Ve druhém je naopak získává. V úhrnu ČR na přerozdělení tratí a více prostředků z ní odtéká, než přitéká. V průběhu prvních třech čtvrtletí 2015 z ČR odešlo 449 mld. Kč. Opačným směrem zamířilo 164 mld. Kč. Kvůli přerozdělení se zahraničím přišla česká ekonomika v lednu až září loňského roku o 285 mld. Kč, tj. o 8,6 % HDP.

Německá kvalita za české ceny

Během prvních třech čtvrtletí 2015 si přímí zahraniční investoři přišli v Česku na 319 mld. Kč. Domácím investorům přinesly jejich zahraniční investice pouze 29 mld. Kč. Důvod je prostý, investice rezidentů v cizině jsou mnohem nižší, než cizinců v ČR. Podle údajů ČNB z konce roku 2014 činil objem kapitálu zahraničních investorů v české ekonomice 3,26 bil. Kč. Investice tuzemských společností v cizině byly nižší – necelý bilion (917 mld. Kč). Čistá pozice se tak rovnala –2,34 bil. Kč.

Zdají se vám čísla a termíny nesrozumitelné? Zkuste následující komentář:

Z České republiky ročně odteče okolo 500 miliard korun, většinou jako repatriace zisků zahraničních společností. Zajímav...

Zveřejnil(a) Jiri Hlavenka dne 23. únor 2016

 

Nerovnováha české ekonomiky v přímých zahraničních investicích byla jedna z nejvýraznějších ze zemí Evropské unie. Větší rozdíl ve stavech, vyjádřeno relativně k HDP, měly na konci roku 2014 pouze tři země: Estonsko, Bulharsko a Malta.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hrubý domácí produkt a hrubý disponibilní důchod v ČR (v běžných cenách) • Čistá pozice v přímých zahraničních investicích na konci roku 2014 (v % HDP). Zdroj: ČSÚ

Je nesporné, že ČR je pro zahraniční investory atraktivní, ale dnešní svět se mění rychle. Stejně tak je zřejmé, že zahraniční investice mají svá pozitiva i negativa. Například modernizaci průmyslu, zvýšení exportu, nové technologie a know-how. Na druhou stranu je zde neblahý efekt, který lze zúžit na slovo montovna. Montovna výrobků (subdodávek) německé kvality za české ceny...

Jaký je váš názor?

Další článek


 

celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

k ČNB a Singerovi jen toto: Kde žid skáče, sedlák pl...
r.m.
15. 4. 2016, 13:35
Velmi mě pobavil úkrok směrem k univerzálními viníku...
Tomáš Senior
28. 3. 2016, 17:24
Napomáhá tomu i ČNB devalvací koruny.Zdražuje to dov...
Halba
2. 3. 2016, 15:16
Asi nerozumím pojmu "koruna bude růst". Pokud to zna...
VK
2. 3. 2016, 11:57
Problem to je z toho duvodu, ze pristup na koncove t...
1. 3. 2016, 17:51

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená