FinExpert.e15.cz

ČPU: Zásobníky na zemní plyn v ČR pracují v době krize spolehlivě

Mezi státy Evropské unie máme ve vazbě na spotřebu druhou největší skladovací kapacitu (před každou zimou je uskladněno cca 3,1 mld. m3 zemního plynu). Tato kapacita stačí na pokrytí třetiny běžné roční spotřeby celé republiky. Týdenní „plynová krize“, prověřila všechny evropské plynárenské společnosti, jak jsou na případné přerušení dodávek připraveny. RWE Transgas byl schopen zajistit stoprocentní zásobování České republiky a všech zákazníků RWE zemním plynem a to i při nižších teplotách, kdy při průměrné denní teplotě minus 8,3 stupně Celsia byla denní spotřeba plynu až 55 milionů m3.

„RWE Transgas dokonce ze svých zásobníků poskytl plyn i Slovensku. Ani jeden den nedošlo u žádného ze zákazníků RWE Transgas k jakémukoliv omezení dodávek,“ říká Oldřich Petržilka, senior manager České plynárenské unie. ČR je jediná ze zemí střední a východní Evropy, která své dodávky zemního plynu diverzifikovala a 30% plynu dostává již od roku 1997 z Norska přes Horu sv. Kateřiny do ČR,“ vysvětluje Josef Kastl, generální sekretář České plynárenské unie.

RWE Gas Storage má v plánu další rozvoj podzemních zásobníků plynu (PZP) a již dnes pracuje na několika nových projektech. Výstavba nových skladovacích kapacit může být zahájena jakmile společnost dostane další potřebná povolení. Investice do nových skladovacích kapacit se pohybují v řádu miliard korun. „Předpokládáme, že během dvou let bychom dokázali rozšířit naší kapacitu o dalších asi 500 milionů m3“, sdělil Lubor Veleba, jednatel RWE Gas Storage. Společně se zásobníky ostatních provozovatelů by tedy celková skladovací kapacita v ČR mohla v roce 2013 činit přes 4 miliardy m3, tj. téměř polovinu roční spotřeby ČR.

Podzemní zásobníky plynu zejména zajišťují vyrovnávání rozdílů mezi objemem dodávek a spotřebou. Slouží především k uskladňování plynu v letním období a k těžbě plynu v zimním období, kdy je spotřeba vyšší než je smluvená maximální dodávka plynu.

Pro potřeby ČR se plyn uskladňuje celkem v 7 podzemních zásobnících plynu, z nichž 6 je sezónních a 1 špičkový. 6 zásobníků provozuje společnost RWE Gas Storage: Lobodice u Přerova (nejstarší a jediný aquiferový zásobník, vybudovaný původně pro přebytky svítiplynu), Dolní Dunajovice u Mikulova, Štramberk u Nového Jičína, Třanovice u Českého Těšína, Tvrdonice u Břeclavi a Háje u Příbrami. Háje představují jediný špičkový kavernový podzemní zásobník v ČR a zároveň jediný komerčně využívaný podzemní zásobník v krystalinických strukturách na světě.

Celková kapacita podzemních zásobníků plynu RWE Gas Storage činí 2,321 mld. m3. Další podzemní zásobníky vlastní Moravské naftové doly (Uhřice, kapacita 0,180 mld. m3) a SPP Bohemia (Dolní Bojanovice, kapacita 0,576 mld. m3, využívané zatím jen pro Slovensko). Ve Slovenské republice pak mají tuzemští obchodníci s plynem rezervovanou kapacitu přibližně 0,5 mld. m3 v podzemním zásobníku Láb.

Česká plynárenská unie (ČPU) byla založena plynárenskými distribučními společnostmi a státním podnikem Český plynárenský podnik, o.z. Transgas, v roce 1994 jako nezávislá a dobrovolná profesní organizace právnických osob. Po 14 let své existence se ČPU věnuje významným tématům ovlivňujícím plynárenství v České republice – dnes zejména ekologické daňové reformě, novele energetického zákona, novele Pravidel trhu s plynem, podpoře využití zemního plynu v dopravě a dalším. Cílem ČPU je pomáhat rozvoji podnikatelského prostředí v oblasti zemního plynu. ČPU dnes sdružuje nejvýznamnější hráče plynárenského průmyslu: RWE Transgas, RWE Transgas Net, RWE Gas Storage, 8 regionálních plynárenských společností a 8 regionálních provozovatelů distribučních soustav. České plynárenství zastupuje v mezinárodní organizaci EUROGAS.
 
Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená