FinExpert.e15.cz

ČPOJ: Nižší počet transakcí placených složenkami

Bezhotovostní platební styk je v Evropské unii dlouhodobě na vzestupu a podobná budoucnost se očekává i u nás. Evropskému systému a trendu bezhotovostních plateb se přizpůsobuje také české pojišťovnictví. České pojišťovně se jen za poslední rok podařilo snížit počet transakcí placených složenkami o 13 %.

Klienti České pojišťovny mají na výběr několik bezhotovostních způsobů platby. Nejčastější je sdružené inkaso plateb obyvatelstva, neboli SIPO. Prostřednictvím SIPO lze uskutečnit všechny platby - například poplatky za televizi, elektřinu, telekomunikační služby, pojištění či nájem - pouze jedním dokladem. Dalšími možnostmi jsou pak souhlas k inkasu z běžného či sporožirového účtu. Společnosti, kterým jsou platby určeny, si v tomto případě převedou platbu samy. Posledním způsobem je trvalý příkaz, který pojištěný zadává bankovnímu ústavu a oznámí to instituci, které jsou pravidelné platby určeny.

„Bezhotovostní úhrada je výhodná při platbách pojistného také proto, že při volbě sdruženého inkasa nebo souhlasu k inkasu z účtu je pojistné předepisováno ke dnům splatnosti sjednaných ve smlouvě
a v aktuální výši, to znamená se zohledněním bonusů nebo malusů, dynamiky či jiných změn. Navíc klient nemusí neustále hlídat doručení složenky a úhrada probíhá i při neohlášené změně adresy, čímž se výrazně snižuje riziko nechtěného zrušení pojistné smlouvy z důvodu neplacení,“ vysvětluje náměstkyně České pojišťovny pro Klientský servis Marie Kovářová.

Česká pojišťovna upřednostňuje bezhotovostní styk nejen při výběru pojistného, ale i při výplatách pojistných plnění. Platby zasílané přímo na účet totiž zaručují kromě osobního pohodlí také rychlost převodu peněz, jistotu správnosti a přesnosti doručení a v neposlední řadě i bezpečnost a diskrétnost.
„Neustále se zabýváme možnostmi, jak klientovi placení co nejvíce zjednodušit. V současné době připravujeme projekt placení platební kartou přes telefon, který bychom chtěli spustit začátkem příštího roku,“ říká Michal Hofman, ředitel odboru platebního styku ČP. „Klient nepotřebuje k placení klasický terminál. Potřebné údaje nahlásí v nastaveném režimu utajení operátorovi po telefonu.“

Bezhotovostní platby jsou rychlé, pohodlné a hlavně levnější. V případě průměrné rodiny, která má několik pojistek, dokonce výrazně. Jestliže čtyřčlenná rodina platí čtvrtletně pojištění domácnosti
a úrazové pojištění dvou dětí – aktivních sportovců a k tomu každý měsíc chodí se složenkou
na pojištění automobilu a dvě penzijní připojištění rodičů, pak může ročně ušetřit až 700 korun.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená