FinExpert.e15.cz

ČPOJ: Majetek klientů v lednu nejvíce ohrožoval sníh a led

Klienti České pojišťovny z Jihomoravského kraje nahlásili Klientskému servisu v prvním letošním měsíci 3368 pojistných událostí z pojištění majetku a dle jejich počtu se region umístil na třetím nejhorším místě. Častěji do Klientského servisu telefonovali pouze klienti z Prahy a Moravskoslezského kraje. Naopak pojištění z Karlovarska čtyřikrát méně.

Nejvíce škod bylo evidováno z krajského města a okolí (1718), dále pak z Hodonínska (527), Břeclavska (391), Znojemska (274), Blanenska (254) a nejméně z Vyškovska (204) Nejčastější příčinou škod jsou v pojištění motorových vozidel dopravní nehody, těch bylo v lednu v Jihomoravském kraji nahlášeno 1942. Nejčastěji se bouralo opět na Brněnsku (1073x) a Hodonínsku (231x), naopak nejméně na Vyškovsku (132x).

Majetkových událostí likvidovaných z pojištění staveb nebo domácnosti, jejichž nejčastější příčinou byly v lednu tíha nebo sesuv sněhu či námrazy, vodovodní škody a krádeže, je v hlášeních ČP přesná tisícovka, nejvíce, téměř polovina opět z Brněnska, z Hodonínska 248, naopak nejméně z Blanenska, jen 59.

Ostatních 426 škod v tomto kraji mají ve svých spisech likvidátoři odpovědnostního pojištění. Jde zejména o náhrady z pojištění odpovědnosti z běžného občanského života nebo vlastnictví nemovitosti. Valnou většinu těchto událostí také zapříčinil sníh a led, jde o rozbitá skla či poškozené plechy automobilů po pádu kusů sněhu či ledu ze střech domů nebo další újmy způsobené chodcům na neuklizených chodnících. Počet odpovědnostních škod se v jednotlivých okresech pohyboval bez výraznějších výkyvů mezi 40 – 50 s výjimkou Brna a okolí, kde byl téměř pětinásobný.

Majetkové újmy, které způsobují živly, se většinou periodicky opakují. V současné době jde hlavně o zimní pády sněhu a námrazy, vodovodní škody z popraskaných potrubí při velkých mrazech nebo náhlých oteplení. Ty budou jistě vévodit i únorovým statistikám. Časté jsou také krádeže motorových vozidel, ale i v bytech a zejména rekreačních chatách a chalupách, kam jejich majitelé v zimě nejezdí. Zloději tak využívají toho, že objekty jsou opuštěné a okolí nevšímavé. I v lednových hlášeních se objevily případy pokusů o pojistné podvody jak u pojištění motorových vozidel, tak z pojištění domácnosti.

Loňský rok byl na počet pojistných událostí, které zasáhly majetek občanů, zejména nemovitosti, zařízení domácností a motorová vozidla, jedním z nejhorších. V klientském servisu České pojišťovny bylo zaregistrováno více než 450 tisíc škod. A letošní leden dává tušit, že počet hlášení neustává, ba právě naopak. Za leden 2006 bylo z celé republiky dosud nahlášeno 42 610 pojistných událostí, což je o 9 tisíc více než ve stejném období roku 2005.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená