FinExpert.e15.cz

ČP: Škodu ze sněhu a námrazy už České pojišťovně oznámilopřes tisíc lidí a jejich počet stále roste

Praha (25. února 2009) - Od začátku letošního roku eviduje Česká pojišťovna více než tisícovku hlášení pojistných událostí z tíhy sněhu a námrazy nebo jejich sesuvu. Je to pětkrát více, než ve srovnatelném období loňského či předloňského roku.

Mezi nejvíce postižené regiony zatím patří kraje Liberecký a Moravskoslezský, ale příliv škod v nejbližších dnech očekává ČP také z Vysočiny, podhůří Orlických hor a hlavně z Krušnohoří, kde závěje dosahují až 6 metrů a některé poškozené objekty jsou dosud nepřístupné.

„Tíha sněhu má jako živelní událost určité specifikum, škody z tohoto rizika se projeví nejčastěji
v době zvýšení venkovních teplot, kdy sněhová pokrývka začne tát, přestože prvotní příčina nastala několik týdnů předem,“ tvrdí Petr Klas, ředitel odboru mobilních techniků České pojišťovny. Proto je podle něho velmi složité do budoucna odhadnout, rozsah kalamity, celkový počet pojistných událostí nebo jejich rozptyl v čase. „Přesto se domníváme, že největší množství hlášení nás, s ohledem na předpověď počasí, čeká právě v příštím týdnu,“ odhaduje Petr Klas.

Mobilní technici ČP už několik dnů pracují v terénu a prohlížejí škody, které jsou trojího rázu. Způsobuje je jednak samotná hmotnost sněhu, bez ohledu na teplotní výkyvy, ale také sesuv sněhu na okolní objekty nebo voda z tajícího sněhu. Likvidátoři ČP zatím nejčastěji registrují poškozené střešní konstrukce, krytiny, okapy nebo zastřešení bazénů a zahradních chatek. Velké škody jsou zatím pouze výjimečné, protože většina objektů, které byly v dezolátním stavu, již zasáhla kalamita před třemi lety a většinou byly opraveny. Aktuální odhad škod se pohybuje v desítkách milionů korun.

Nejvíce zasaženými okresy jsou: Liberec – 69 škod, Pelhřimov – 64, Vsetín – 58, Havlíčkův Brod – 54, Frýdek-Místek – 48, Chrudim 44 a Jablonec nad Nisou – 39.

Ne všechny škody, které lidé hlásí Klientskému servisu České pojišťovny, jsou na vlastním majetku
a má je na svědomí tíha sněhu. Často však s letošní opravdovou zimou souvisejí. Jednou z nich je
i případ kamarádské výpomoci naší klientky ze severních Čech, kterou požádal kolega z teraristického kroužku, aby mu po dobu jeho dovolené nakrmila hady a v místnostech vyvětrala. Protože ji však při tom vyrušil naléhavý telefonát, aby vyzvedla děti, ve spěchu zapomněla jedno okno zavřít. Noční mrazy se tak staly osudným zazimovanému páru ještěrů, jejichž hodnota byla vyčíslena na více než dvacet tisíc korun.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená