FinExpert.e15.cz

ČOI odmítá zveřejnit informace nezákonně

Jestliže orgán státní správy odmítá občanům poskytnout informace o výsledcích správního řízení bez zákonného důvodu, porušuje tím zákon. Setrvávání na takovém postoji navíc vážným způsobem podkopává léta pečlivě budovaný systém transparentnosti a otevřenosti veřejné správy. Tvrdí to zástupkyně veřejného ochránce práv (ombudsmana) v souvislosti s postupem České obchodní inspekce, která odmítla občanům poskytnout informaci, kterým čerpacím stanicím pohonných hmot udělila pokuty. 

Odmítnutí žádosti o informace zdůvodnila ČOI tím, že se jedná o informace vzniklé v rámci kontrolní činnosti a z toho plynoucí povinnou mlčenlivostí svých zaměstnanců. Odvolávala se rovněž na rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 2006, v němž byla potvrzena povinnost České republiky uhradit v jednom případě provozovateli čerpacích stanic škody vzniklé zveřejněním určitých údajů ohledně kvality pohonných hmot.

Podle zástupkyně ochránce jsou argumenty ČOI nepřípadné. Poskytování informací upravuje zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, který ukládá povinnému subjektu poskytnout "informace, které vznikly jeho činností" při plnění úkolů v rámci kontrolní, dozorové, dohledové či jiné obdobné činnosti. Tuto část zákonného ustanovení ČOI podle zástupkyně ochránce záměrně přehlíží, protože zásadní informace z protokolu, který pracovníci ČOI vytvořili v rámci kontrolní činnosti, je přesně informací, na níž mají občané právo. Stejně tak informace o výsledku navazujícího správního řízení o pokutě.

Poskytnutím těchto informací nemůže být porušena ani povinnost mlčenlivosti. Zatímco mlčenlivost se totiž vztahuje na jednotlivé pracovníky a nikoli na správní úřad jako celek, informační povinnost se naopak týká úřadu jako takového. Pokud by se mlčenlivost měla vztahovat na celý úřad, právo na informace by se nemohlo realizovat a zákon o svobodném přístupu k informacím i příslušný článek Listiny základních práv a svobod by zcela postrádaly smysl. Jestliže tedy úřad odmítne poskytnout informace s odvoláním na mlčenlivost svých pracovníků, porušuje tím zákon.

Zástupkyně ochránce proto vyzvala ČOI, aby do budoucna změnila právní názor na otázku poskytování informací podle zákona 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Ústřední ředitelka ČOI změnu právního názoru odmítla a zástupkyně ochránce se tedy obrátí na Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: www.ochrance.cz

 

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

ČOI je v podstatě banda státem chráněných zlodějů. P...
Josef
27. 5. 2012, 08:10
Re: COI jsou stejni zlodeji jako kontrolovani
Kryšpín
26. 1. 2009, 17:45
COI jsou stejni zlodeji jako kontrolovani
obcan
23. 1. 2009, 19:10

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená