FinExpert.e15.cz

Co změnil nový spotřebitelský zákon

(Inzerce) Po šesti letech spatřil světlo světa nový spotřebitelský zákon. Tato legislativní úprava přinesla celou řadu změn, a to nejen do sektoru nebankovních půjček.
Co změnil nový spotřebitelský zákon

Nový zákon o spotřebitelském úvěru č. 257/2016 Sb., jenž nabývá účinnosti s prvním prosincem roku 2016 (sněmovnou byl schválen již během léta tohoto roku), stojí zásadním způsobem na straně spotřebitelů.

Sjednat menší půjčku by mělo být stále poměrně jednoduché, ale nebankovní trh s úvěry se podstatně zmenší. Doba lichvářů skončila, podpisy směnek a nesplatitelné penále v závratné výši také. Poskytovatelů půjček na trhu bude řádově méně, ale půjde jen o důvěryhodné firmy, které mají za sebou značný kapitál a delší působení na trhu.

Co se tedy ve světě půjček všechno změní?

Donedávna bylo aktivních až několik desítek tisíc poskytovatelů půjček, v některých případech šlo o podvodníky, kteří se chtěli aktivně obohatit na lidském neštěstí. Tito pak měli přichystané smlouvy s úroky, které hraničily s lichvou. S novým zákonem by se tohle mělo změnit, na trhu zůstane jen několik desítek větších subjektů, které garantují férové podmínky všem a jejichž historie je snadno dohledatelná. Jedním z takových poskytovatelů půjček je například společnost COOL CREDIT.

Zákon má podmínku, aby poskytovatel půjček disponoval určitým základním kapitálem, jehož výše rozhodně není nikterak malá. Nejméně dvacet milionů korun na účtu, v opačném případě nesplní podmínky pro licenci. Poskytovatelé (resp. zaměstnanci firmy, která půjčky poskytuje) se také budou muset prokázat odpovídajícími znalostmi. Donedávna mohl půjčky zprostředkovávat v podstatě kdokoliv – stačilo mít živnostenský list a provozovat aktivně k tomu příslušnou živnost. Nyní už bude situace úplně jiná.

Minimálně maturita, nutnost splnit náročný test

Na kurýry nebankovních poskytovatelů půjček (ale i na zaměstnance bankovních domů) čeká náročný test, který připravuje z pozice dozorčího orgánu Česká národní banka. Kdo chce poskytovat půjčky, musí absolvovat test finanční gramotnosti. Současně také musí mít na kontě minimálně maturitní vysvědčení, případně doložit přinejmenším tříletou praxi v oboru. Podobnou podmínku však splní nepochybně prakticky všichni…

Velké penále při prodlení splátek, se kterým poskytovatelé půjček již dopředu počítali. Něco takového již nebude možné, zákon podobnou věc přímo zakazuje. Stanoví totiž maximální možnou míru pokuty pro ty, kteří zameškali nějakou měsíční splátku. Posoudit, zda potenciální klient na splácení opravdu má, musí od nynějška sami poskytovatelé. Pokud si zájemce o úvěr neprověří, mohou v případě problémů nést plnou odpovědnost za vzniklou situaci.

Klient, který nedisponuje dostatečnými finančními prostředky na umoření dluhu, se může odvolat k soudu a nechat půjčku zneplatnit. Pokud uspěje, splácí už jen jistinu úvěru – a to vše podle svých osobních možností. Úroky už se řešit v tomto případě vůbec nebudou.

COOL CREDIT na trhu samozřejmě zůstává

Společnost COOL CREDIT poskytuje půjčky i nadále, je totiž transparentním a velmi stabilním zprostředkovatelem krátkodobých úvěrů. Pokud potřebujete nebankovní půjčku, abyste vyžili do výplaty, případně deset tisíc na novou ledničku, jste na správné adrese. Bleskové vyplacení vyžádané finanční sumy, ale také maximální diskrétnost – poskytnete totiž jen několik málo základních osobních údajů. Nový klient získá až pět tisíc korun na dobu třiceti dnů, v případě opakovaných žádostí je finanční strop až patnáct tisíc.

Jaké jsou další výhody půjček u COOL CREDIT?

  • Profi jednání vůči klientům. Co klient, to jiný názor na věc. COOL CREDIT nemá zájem, aby se někdo ocitl v dluhové pasti. Zodpovědné půjčování financí je pro tuto společnost klíčové.
  • Rychlé sjednání samozřejmostí. Všechno půjde po internetu, stačí jen pár minut. Přehledná žádost, stoprocentní diskrétnost.
  • Transparentní přístup. COOL CREDIT je českou společností s kvalitním zázemím. Pro stálé klienty jsou tu připraveny výhody za věrnost. COOL CREDIT vám vždy půjčí jen tolik peněz, kolik si můžete reálně dovolit…
Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená