FinExpert.e15.cz

Co vás nejvíce trápí? Hypotéky, fondy a pojištění

Jak investovat do fondů, zateplit dům či maximálně využít daňových výhod. To jsou vaše otázka, na které odpovídají naši odborníci.
Co vás nejvíce trápí? Hypotéky, fondy a pojištění

Otázka pro...

Jana Michelfeita, Commerzbank AG

Chtěl bych investovat do akcií prostřednictvím fondů či certifikátů. Je vhodné investovat spíše do poplatkově levnějších indexových fondů a certifikátů nebo do aktivně řízených fondů?

Já osobně do budoucna v investice do akcií věřím. Je ale nutno brát v úvahu, že investování vámi zmíněnou formou je ve své podstatě středněaž dlouhodobá záležitost na rozdíl od aktivního obchodování s cennými papíry (akcie, komodity, měny...). Opravdu konzervativní investor, který nechce investovat např. do dluhopisů, ale právě do akcií, a přitom není ochotný podstupovat riziko, by měl rozhodně volit garantované fondy nebo certifikáty, které zaručují 100% návratnost investované částky. Tyto produkty v sobě nesou růstový potenciál díky navázání na specifické podkladové aktivum. Nejvhodnějším podkladovým aktivem je nějaký známý akciový index, který kopíruje výkon určitého trhu, regionu, nebo segmentu ekonomiky. Velký potenciál mají dle mého názoru v příštích letech také komodity, a to zejména průmyslové kovy, pokud se globální ekonomika opět nastartuje. Konzervativní investor musí ovšem obecně počítat s nižší likviditou. Z tohoto hlediska mi připadají vhodnější spíše garantované certifikáty, které lze prodat kdykoliv v průběhu jejich splatnosti i na sekundárním trhu.

Investor, který není konzervativní, může volit certifikáty či ETF, které kopírují podkladové aktivum v poměru 1:1 jak při růstu, tak i propadu, čímž při vhodné volbě podkladového aktiva získá věrnou kopii výkonnosti určitého trhu.

Pokud jde o investici přes aktivně spravovaný fond, zde by měl výběr hodně záviset na strategii a osobnosti jeho manažera. Je zbytečné nakupovat dražší fondy, pokud jen kopírují určitý index, nebo segment trhu. Tyto investice mohou být pokryty pomocí levnějších indexových certifikátů, které díky nižším poplatkům mohou investoři častěji vyměňovat za jiné – např. podle sektorové rotace. U aktivně vedeného fondu by měl být investor v souladu se strategií portfolio manažera. Investor by měl vždy vědět, proč a jakým způsobem portfolio manažer investuje a jaký má názor na budoucí vývoj trhu. Ideální případ je, pokud se může s manažerem fondu osobně setkat – např. na setkání s investory. Klient by také měl být informován o změně fond manažera, pokud to má dopad na konkrétní kupní doporučení u takového fondu.

Otázka pro...

Jaroslava Bartoše, iFondy.cz

Již několik let pravidelně investuji do podílových fondů. Před čtyřmi měsíci jsem však mimořádně investovala jednorázovou částku. Díky nečekané shodě okolností bych však tyto peníze potřebovala během několika málo dní na řešení mimořádné finanční situace. Nabízí se možnost rychlého úvěru, ale do této varianty se mi moc nechce. Můžete mi vysvětlit, jak by to bylo se zdaněním při zpětném odprodeji podílových listů? Zajímalo by mě, zdali musím podávat daňové přiznání, nebo probíhá zdanění přímo u investiční společnosti? Je na podání přiznání nějaká speciální lhůta?

Podílový list je cenným papírem a příjmy z prodeje cenných papírů jsou podle zákona o daních z příjmů osvobozeny od daně z příjmů pouze pouze v případě, že doba mezi nabytím a převodem těchto cenných papírů při jejich prodeji nebo vrácení přesáhla dobu šesti měsíců. Pokud tedy ještě vydržíte pár dní, bude tento test splněn a nebudete muset nic zdaňovat. Pokud však tuto podmínku nesplníte, musíte je zahrnout v daňovém přiznání za rok 2010, které jste povinna podat do 31. 3. 2011. Pokud máte pouze příjem ze zaměstnání a hrubý příjem (nikoliv zisk) z prodeje podílových listů nebude vyšší než 6 000 Kč, nemusíte daňové přiznání podávat. Pokud bude příjem vyšší než tato částka, nebo máte také další příjmy, pak se daňovému přiznání nevyhnete.

Otázka pro...

Radomíru Papouškovou, Hypoteční banka

Jak je to s pojištěním hypotéky? Někde jsem slyšel, že s pojištěním se měsíční splátka výrazně prodražuje, na druhé straně, v dnešní době nepojistit se je asi riziko...

To, že pojištění hypotéky výrazně prodražuje měsíční splátku, je jen rozšířený omyl, resp. je v tomto případě důležité, jaký typ pojištění si sjednáte. Cenu pojištění ovlivňuje, zda si sjednáte individuální pojištění, nebo tzv. bankopojištění. V případě bankopojištění, což je typ kolektivního pojištění, je cena výrazně nižší. U většiny bank se vypočítává z měsíční splátky úvěru spolu s poplatkem za správu hypotéky a navyšuje splácenou částku jen v řádu několika procent v závislosti na druhu pojistných rizik, která jsou v jednotlivých variantách pojištění kryta. Pokud budete například splácet pravidelně kolem 9 000 Kč, základní pojištění by vás každý měsíc stálo přibližně 400 Kč. Zda si hypotéku pojistíte, nebo ne, závisí samozřejmě jenom na vás. Měl byste však vzít v úvahu, že hypoteční úvěr znamená závazek splácet i několik desítek let. Proto bych vám doporučila pojištění hypotéky si zřídit. Doufejme, že se nic nestane, ale pokud by k pojistné události došlo, budete rád za to, že máte pojistku a nepřijdete o svůj dům nebo byt.

Otázka pro...

Karla Pavlíka, Raiffeisen stavební spořitelna

Rádi bychom zrekonstruovali náš dům tak, aby se snížily naše náklady na energie, které jsou zvláště v zimě kvůli vytápění hodně vysoké. Můžete nám poradit, jak dosáhneme nejlepšího výsledku?

Moderních řešení, jak ušetřit na spotřebě energie, existuje mnoho. Například kvalitní izolace stěn vašeho obydlí umožní uspořit až 62 % energie, solární kolektory přinesou úsporu ve výši 25 až 60 %, kvalitní okna uspoří 20 % energie, zateplení střech 10 %. Další peníze za energii pomůže ušetřit fotovoltaika, neboli přímá přeměna energie slunečního záření na elektřinu. Fotovoltaické panely se dají instalovat na rodinný dům nebo na jakoukoli volnou plochu. Při výběru opatření je dobré mít na paměti, že dílčí úspory energie často představují významné snížení výdajů domácnosti, ale nejlepšího výsledku se dá dosáhnout vhodnou kombinací více opatření. Základem úsporného řešení je především kvalifikované poradenství.

V případě, že nebudete mít na zvolenou rekonstrukci dostatečné množství hotovosti, může vám s jejím financováním pomoci některá ze stavebních spořitelen nebo hypotečních bank. Některé banky či stavební spořitelny také nabízejí speciální programy na financování moderních úsporných řešení či bezplatné poradenství specialistů školených v této problematice.

Otázka pro...

Pavlínu Zapletalovou, Kooperativa pojišťovna

Můžete mi poradit, co mám udělat, abych maximálně využil daňových výhod u svého životního pojištění? Je možné například zaplatit na účet životního pojištění jednorázový vklad, podobně jako to jde u stavebního spoření?

V případě, že byste chtěli uplatnit maximální odpočet a doplatit pojistné do výše 12 000 Kč za rok, lze tak většinou učinit vložením mimořádného pojistného. Tuto možnost máte u investičního životního pojištění nebo u kapitálového životního pojištění. Doplatit pojistné můžete kdykoliv během roku, nejpozději však k poslednímu dni daného roku. Pozor však na termín odeslání, pojistné je zaplacené až dnem, kdy bylo připsáno na bankovní účet pojišťovny. Pokud to tedy necháte na konec roku, je třeba peníze odeslat o pár dní dříve, aby platba nebyla připsána na účet až v dalším roce. V případě, že vám přispívá zaměstnavatel, je daňově zvýhodněné pouze pojistné vámi zaplacené. Daňová úleva se na příspěvky zaměstnavatele nevztahuje. Pokud tedy platíte 500 Kč měsíčně, a stejně tak vám přispívá zaměstnavatel 500 Kč měsíčně, můžete si v daňovém přiznání odečíst pouze 6 000 Kč za rok, které jste sami zaplatili.

Máte také otázku? Pošlete nám ji na servis-of@cpress.cz.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená