FinExpert.e15.cz

Co umí internetová bankovnictví našich bank

U některých bank dostanete v internetbankingu komplexní servis služeb, pro jiné je tento kanál okrajová záležitost.
Co umí internetová bankovnictví našich bank

Komfort služby internetového bankovnictví je u bank různý. Zatímco ve Waldviertler Sparkasse jste odsouzeni k používání jediného prohlížeče Internet Explorer s omezenou nabídkou služeb, u ostatních bank máte na výběr minimálně i z Firefoxu, v lepším případě z Opery a dalších dostupných prohlížečů. Článek volně navazuje na včerejší s názvem Do banky přes internet.

Nechci chodit do banky

Máte-li účet u České spořitelny, ČSOB, eBanky/Raiffeisenbank, Fio záložny, Komerční banky, Poštovní spořitelny nebo UniCredit Bank, dokáže vám jejich internetové bankovnictví zcela nahradit styk s bankou. Ovládání účtu je snadné a jsou dostupné všechny potřebné služby: tuzemské a zahraniční platby, povolení inkasa a SIPO, inkasní příkazy (mimo Fio) a mnoho dalších parametrů, které si můžete libovolně nastavit (informace o transakci, zůstatku apod.).

Komplexní přehled na jednom místě pro náročné

Nejširší přehled vašich smluvních vztahů s finanční skupinou banky a komplexní služby vám nabídne jedině internetové bankovnictví České spořitelny. V Servisu 24 České spořitelny můžete nahlížet do svých smluv o stavebním spoření, penzijním připojištění, hlídat investice, sledovat své úvěrové produkty (spotřebitelské úvěry, hypotéky, kreditní karty), sledovat stav a parametry vašich pojistných smluv, dobíjet kredit mobilních operátorů, využívat službu e-fakturace nebo si upravit parametry Osobního účtu podle svých představ (přidání a odebrání libovolného produktu). Od konce ledna mohou vybraní klienti České spořitelny z prostředí internetového bankovnictví žádat i o spotřebitelské úvěry. Z tohoto celkového pohledu patří Servis 24 mezi špičku na trhu i přes jeho (bohužel) časté výpadky. ČS zatím neumí zobrazit blokace karetních transakcí.

Internetové bankovnictví účtu eKonto ztratilo prvenství vlivem dalších změn majitelů eBanky, a s tím souvisejícími změnami spolupráce s externími partnery v oblasti stavebního spoření, penzijního připojištění a dalších produktů a služeb. Současná nabídka účtu eKonto je v oblasti přehledů smluv s externími partnery omezená, přesto účet samotný nabízí velmi detailní přehled všech parametrů pro běžné bankovní produkty (úvěry, hypotéky, kreditní karty apod.). S eKontem můžete žádat o úvěrové produkty bez nutnosti přijít na pobočku a vidíte blokace karetních transakcí.

S Komerční bankou máte přehled o všech úvěrových produktech a unikátní možností je přehled investic s možností online investování. Z prostředí internetového bankovnictví můžete požádat o úvěrové produkty a pojištění, ale jde spíše o lepší kontaktní formulář, než o online sjednání. Vybraným klientům banky se však zobrazí nabídka online půjčky, jde o předschválený úvěr, který stačí přímo v prostředí internetového bankovnictví potvrdit a peníze se převedou na účet.

Internetové bankovnictví ČSOB a Poštovní spořitelny je bohaté co do přehledů a detailních možností nejrůznějších nastavení, ale chybí mu provázanost s dalšími produkty. Do přehledu internetového bankovnictví lze přidat pouze úvěrové produkty banky (spotřebitelské úvěry, hypotéky, kreditní karty), lze však dobíjet předplacené karty mobilních operátorů. Dobrou službou je možnost převést hotovostní limit kreditní karty na běžný účet, případně splatit kreditní kartu z běžného účtu. Služba je dostupná jen v pracovních dnech během běžného provozu.

V jednoduchosti je krása

Citibank má internetové bankovnictví sladěno do celosvětově používaného designu včetně způsobu ovládání. Dostupné jsou tuzemské a zahraniční platby, trvalé tuzemské platby, příkaz k inkasu, povolíte inkasa a SIPO, ale pro jejich zrušení už musíte na pobočku nebo volat na CitiPhone. Přes internet máte přehled o úvěrových produktech, termínovaných vkladech, spořicích účtech, kreditních kartách a investicích. Pokud provedete online převod mezi vlastními účty včetně kreditní karty, převod se zrealizuje okamžitě bez ohledu na dobu a čas.

Internetové bankovnictví GE Money Bank nabídne jen základní bankovní služby. Zadáte tuzemské platby a trvalé příkazy, povolíte inkaso či SIPO, ale už ne zahraniční platby. Chybí i detailní nastavení různých parametrů. Můžete však nahlížet do historie úvěrových produktů, kreditních karet, ovládat spořicí účty, provádět odkupy a příkazy k nákupu vašeho investičního portfolia nebo dobíjet kredit mobilních operátorů. Pro většinu nastavení služeb si musíte dojít na pobočku.

Oberbank umí jen základní tuzemské a zahraniční platby, rozšířené možnosti nabízí až v tzv. business verzi, která je ovšem placená a nabízí se hlavně podnikatelům a firmám.

Volksbank nabídne tuzemské a zahraniční platby, trvalé příkazy, povolení inkasa a SIPO, příkazy k inkasu a možnost zřízení termínovaných vkladů. Prostřednictvím internetového bankovnictví lze do banky odeslat i různé formy žádostí.

Více než základ nečekejte

mBank nabízí ve svém internetovém bankovnictví prozatím jen základní parametry. Lze zadat tuzemský příkaz k úhradě, trvalé příkazy, povolit SIPO/ inkaso, požádat o úvěr. Máte-li k účtu platební kartu, můžete si nastavit její parametry a doslova si vyhrát s jejími limity – tento rozsah je nevídaný. Postupně přibývají další služby jako například spolupráce se serverem Seznam.cz při službě mPeníze. Pokud provedete převod mezi spořicím a běžným účtem a opačně, provede se okamžitě bez ohledu na dobu a čas.

Internetové bankovnictví Waldviertler Sparkasse von 1842 umí zadat pouze tuzemský příkaz k úhradě a k inkasu, Raiffeisenbank im Stiftland umí ještě navíc tuzemský trvalý příkaz.

Stačí si vybrat

V současné době naše banky nabízejí pestrou nabídku přístupů přes internet a u velkých bank jsou často pozice velmi vyrovnané. Zatímco pro některé je internet hlavním komunikačním kanálem a podle toho přizpůsobují nabídku, pro jiné je to jen kanál doplňkový. Způsoby zabezpečení internetového bankovnictví jsou dnes na velmi vysoké úrovni a je jen otázkou osobní preference, jaký druh zabezpečení si zvolíte s ohledem na uživatelský komfort ovládání.

Tipy

Chci přehled o platbách na internetu (karetní blokace):

eBanka/Raiffeisenbank, GE Money Bank, Komerční banka, mBank

Dobiju si kredit do mobilu:

Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Komerční banka Poštovní spořitelna.

Neumí zahraniční platby:

GE Money Bank, mBank, Raiffeisenbank im Stiftland, Waldviertler Sparkasse.

Vidíte přehled transakcí kreditní kartou:

Citibank, Česká spořitelna, ČSOB, eBanka/Raiffeisenbank, Komerční banka, Poštovní spořitelna, UniCredit Bank

Pošlete do zahraničí šek:

Komerční banka, UniCredit Bank

Tuzemské platby zadarmo

Fio záložna, mBank

Sjednáte i úvěry

eBanka/Raiffeisenbank, Česká spořitelna a Komerční banka jen pro vybrané klienty

Maximální bezpečí

LBBW Bank, Citibank, Česká spořitelna, ČSOB, eBanka/Raiffeisenbank, Komerční banka, Poštovní spořitelna, UniCredit Bank

Nejlepší komfort a nejširší rozsah služeb

Česká spořitelna

Nejsložitější ovládání

UniCredit Bank

Podrobné nastavení parametrů, detailní historie

Česká spořitelna, eBanka/Raiffeisenbank

Další článek


 

Související články


celkem 22 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Dobíjení kreditu Vodafone z eBanky (Raiffeisen
jyrka
27. 9. 2009, 13:33
Re: www.eUcty.cz - nadstavba nad internetové banko
peppe
26. 10. 2008, 16:16
Re: Co je komfort?
peppe
26. 10. 2008, 12:46
www.eUcty.cz - nadstavba nad internetové bankovnic
Luboš
24. 10. 2008, 09:40
tento článek
\\\
23. 10. 2008, 02:20

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená