FinExpert.e15.cz

Co se stane, když zapomenete peníze v bankomatu?

Pokud nevybíráte u ČSOB, tedy i u Poštovní spořitelny, máte smůlu a peníze zůstanou ve výdejním slotu. Až do doby, dokud je někdo nevyndá…
Co se stane, když zapomenete peníze v bankomatu?

Stává se to čím dál častěji. Člověk si jde vybrat k bankomatu vybrat hotovost z účtu, chvátá. Vložit kartu, zadat PIN, navolit částku, odebrat kartu a… Peníze omylem zůstanou ve výdejní přihrádce. Chtěli jsme vědět, co se v takovém případě s penězi klienta děje.

Pokud čekáte, že se neodebraná hotovost vrátí zpět bez ohledu na banku, které bankomat patří, mýlíte se. Z bank velké čtyřky, tedy ČSOB, ČS, KB, UCB putují zapomenuté peněžní prostředky zpět na účet klienta pouze v bankomatech ČSOB, a tudíž i Poštovní spořitelny, která je retailovou značkou banky.

U ČSOB se peníze vrátí zpět na účet

„Pokud klient peníze neodebere, zajedou po 30 vteřinách zpět. Žádnou signalizaci nepoužíváme,“ říká za obě banky tisková mluvčí Denisa Salátková. Bankomaty zbylých třech ústavů zpětné „zajetí“ jednou vydané hotovosti neumožňují, a to především kvůli častému zneužívání.

„Všechny bankomaty České spořitelny jsou od srpna roku 2009 nastaveny tak, že vydané peníze zůstanou v odběrní přihrádce. Toto opatření jsme zvolili jako reakci na podvodná jednání, která se vyskytovala v souvislosti s druhým způsobem,“ řekla Klára Pačesová z tiskového centra banky.

Případy, kdy někteří podvodníčci tohoto systému zneužívali, se skutečně stávaly, a bankám to způsobovalo velké nepříjemnosti. Paradoxně se jejich počet znásobil poté, co podrobnosti tohoto jednání zveřejnila média. Sloužilo to jako návod, na což nebyly banky připravené. Že nevíte, jak podvody fungovaly? „Držitel karty vybral 10 000 Kč, vytáhl 3 x 2 000 Kč z prostředku a nechal peníze zajet, poté reklamoval, že peníze nedostal,“ popisuje Monika Bartlová z UniCredit Bank.

Všechny banky se přesto snaží systém výběru z bankomatu maximálně zabezpečit. „Naše bankomaty při výběru klienta upozorňují: textovou výzvou na monitoru a zvukovým signálem k odebrání karty, a také textovou výzvou na monitoru a zvukovým signálem k odebrání hotovosti,“ popisuje základní opatření Michal Teubner z Komerční banky.

Zvukový signál je standardní praxí u všech bankomatů, přesto se stává, že klienti peníze zapomenou. A nebo čelí jiným obtížím. Proto se banky tyto typy transakcí důmyslně zabezpečovat. „Je to tak, ATM UniCredit bank mají standardní zabezpečení, na jehož zdokonalování se průběžně stále pracuje,“ tvrdí Bartlová.

Jak jsou bankomaty zabezpečeny?

Jaké jsou bezpečnostní prvky, s nimiž se téměř každodenně u bankomatů setkáváme, aniž o tom víme, prozrazuje Klára Pačesová z ČS v pěti bodech: „Zaprvé: Bankomaty jsou pod neustálým monitoringem pracovníků ČS. Zadruhé: Mají speciální antiskimmovací nástavec ze zeleného plastu umístěný přímo nad vstupem pro kartu, který chrání bankomat před nainstalováním podvodného skimmovacího zařízení.“

Na vysvětlenou, skimmovací zařízení je ilegálně připojovaná čtečka, jež dokáže zkopírovat citlivá data z karty. Bývá často používána v kombinaci s miniaturní kamerou, ta zachytí klientem zadávaný PIN a umožní tak vyrobit zneužitelný duplikát karty.

„Zatřetí: Bankomaty mají softwarovou úpravu, která zajišťuje, že se karta při vstupu do bankomatu pohybuje přerušovaně. Tento pohyb omezí možnost podvodně načíst údaje z magnetického proužku. Začtvrté: ATM jsou monitorovány kamerovými systémy.

A zapáté: V případě, že dojde k pokusu o násilné vniknutí do bankomatu, dojde k obarvení bankovek speciální barvou,“ popisuje zabezpečení bankomatů Klára Pačesová z České spořitelny. Další opatření jsou většinou tajemstvím bank, stejně jako zloději se i ony snaží být o krok napřed.

Zdroj: Bankovní poplatky.com

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená