FinExpert.e15.cz

Co se děje v „solárním byznyse“?

Solární elektrárny jsou viněny ze zdražení elektřiny a na majitele fotovoltaických elektráren je pohlíženo jako na zbohatlíky.
Co se děje v „solárním byznyse“?

Boom solárních elektráren, který souvisel s vysokou výkupní cenou elektřiny a klesajících cen fotovoltaických panelů, máme již nějakou dobu za sebou. Významně poklesly výkupní ceny a větší solární elektrárny na podporu vůbec nedosáhnou. Zavedena byla také 26% solární daň, kterou musí vlastníci solárních elektráren odvádět. Ta měla skončit, ale poslanci její trvání prodloužili.

Nulová podpora a nová solární daň 10 %

Poslanecká sněmovna před několika dny schválila novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, která již nepočítá s dotacemi solárních elektráren připojených od roku 2014 a prodlužuje solární daň. Na příspěvky v podobě výkupních cen elektřiny tak nedosáhnou ani domácnosti, které si chtěly fotovoltaiku pořídit na střechu rodinného domu.

Proti novele zákona o obnovitelných zdrojích, kterou ještě musí schválit Senát a podpisem ji musí potvrdit i prezident, se ohradila Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO). Podle této organizace hrozí České republice řada soudních sporů a mezinárodních arbitráží, které mohou stát mnohem více, než se na solární dani vybere.

Jde především o to, že solární daň ohrožuje státem garantovanou návratnost investice 15 let. „Projde-li solární daň, bude u všech projektů narušena garantovaná návratnost a až 30 procent fotovoltaických elektráren z roku 2010 se dostane do vážných problémů, které mohou skončit krachem. Stát tak bude čelit soudním sporům nebo mezinárodním arbitrážím, za které může vydat víc, než kolik vybere na kontroverzní solární dani,“ uvedl Martin Sedlák, ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost.

Solární daň by měla být po definitivním schválení zákona prodloužena o další dva roky, klesnout by ale měla ze současných 26 na 10 procent. Solární daň byla zavedena jako reakce na snížení ceny fotovoltaických elektráren, protože díky ustanovení v zákonu nebylo možné pružně reagovat na vývoj cen na trhu. (Podle tehdy platné legislativy bylo možné snížit výkupní ceny meziročně pouze o 5 procent).

Zastropování příspěvku na obnovitelné zdroje

Solární elektrárny vstoupily do povědomí veřejnosti zejména během diskuse o zdražování elektřiny v předchozích letech. Rostla totiž výše příspěvku, kterou odběratelé elektřiny platí v každé spotřebované megawatthodině. Ačkoli se na navýšení ceny elektřiny solární elektrárny podílely, nebyly jediným viníkem. Loni šla nahoru totiž i cena silové elektřiny, od ledna letošního roku podražila naopak distribuce.

Pokud novela zákona o obnovitelných zdrojích energie vstoupí v platnost, neměli by odběratelé platit vyšší příspěvek než 485 korun za megawatthodinu. V současné době přispívají na obnovitelné zdroje 583 korun v každé odebrané megawatthodině.

Je ale třeba dodat, že stát musí svým závazkům vůči majitelům solárních elektráren dostát, protože výkupní ceny mají garantované po dobu 20 let. Letos vláda dotovala obnovitelné zdroje částkou 11,7 miliard korun, která šla ze státního rozpočtu. Příští rok by to mělo být logicky více, protože se od spotřebitelů vybere méně. Peníze půjdou ze státní kasy tak jako tak, jen je stát vezme daňovým poplatníkům prostě jinde a jinak.

Solární elektrárny jedině jako úspora energie

Je škoda, že státem nevhodně nastavená legislativa, která neumožňovala pružně reagovat na ceny fotovoltaických panelů, vnesla do původně chvályhodného využívání obnovitelných zdrojů zmatky a nevraživost. Jak to bude se solárními elektrárnami dál?

Výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky se letos pohybovaly kolem 2,5 – 3 korun podle data, kdy byla elektrárna uvedena do provozu.

Výkupní ceny elektřiny u fotovoltaických elektráren

Datum uvedení do provozuvýkon od do v kWvýkupní cena (Kč/kWh)zelený bonus (Kč/kWh)
1.1.- 30. 6. 20130 – 53,412,86
1.1.- 30. 6. 20135 – 302,832,28
1. 7. - 31. 12. 20130 – 52,992,44
1. 7. - 31. 12. 20135 – 302,431,88
Zdroj: ERÚ

Příští rok již solární elektrárny žádnou podporu nedostanou – alespoň s tím počítá zmiňovaná novela zákona. „Solární byznys“ to může pročistit – nepůjde již o výhodnou a rentabilní investici, jako tomu bylo v době boomu fotovoltaiky v roce 2010, ale prostě jen o to snížit vlastní náklady na elektřinu. Jinak řečeno, není sice možné počítat se žádnou podporou od státu, na druhou stranu, solární elektrárna na střeše vlastního domu znamená alespoň částečnou nezávislost na energetických společnostech.

Jak uvedl Tomáš Baroch z České fotovoltaické asociace, kterého citovala Česká televize: „Jediným ekonomickým efektem provozu fotovoltaických elektráren bude od roku 2014 úspora nákladů na elektřinu.“ Podle Barocha je možné při splnění určitých podmínek dosáhnout návratnosti investice kolem deseti let i bez dotací. To by se mělo týkat větších instalací (např. na střechách průmyslových hal), u solárních elektráren na střechách domů by byla návratnost delší.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Špína kolem čisté energie.
jiranek.cz
29. 8. 2013, 21:36

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená