FinExpert.e15.cz

Co potřebujete k úspěšnému podnikání na internetu?

Máte dobrý nápad pro byznys, ale nevíte, jak jej uvést v realitu?
Co potřebujete k úspěšnému podnikání na internetu?

Chcete si přivydělat pár korun k mateřské dovolené nebo studentskému životu? Různé formy podnikání na internetu zažívají v posledních letech obrovský rozkvět, kterého můžete využít ve svůj prospěch, přestože jste v oblasti internetového marketingu začátečníkem.

Stačí znát některá základní pravidla fungování online byznysu, mít kreativní i prakticky realizovatelné nápady, popřípadě se obrátit na odborníky a začít provozovat svou vlastní živnost. Bez nutnosti pronájmu kanceláře, z pohodlí domova. Jak tedy na „internetové“  podnikání krok za krokem?

Základem úspěchu v internetové džungli je dobrý nápad

Přestože internet představuje poměrně specifické prostředí, principiálně se poskytování služeb na internetu příliš neliší od klasických druhů podnikání. Základem je zajímavá myšlenka. Originální nápad, který internetový trh obohatí a uspokojí poptávku uživatelů po tom kterém produktu, je zásadním předpokladem pro úspěšné provozování živnosti.

Můžete dovážet kvalitní zahraniční produkty, které nejsou v tuzemských obchodem k dostání, nebo prodávat vlastní originální výrobky. Důležité je, abyste svým nápadem vyplnili mezeru na trhu a nabídli uživatelům to, co u konkurence nenajdou.

„Úspěšné webové stránky se musí lišit. Musí mít pro návštěvníka nějaký prospěch, který je pro konkurenci těžko napodobitelný,“ odhaluje tajemství online byznysu ve své knize Internetový marketing: Prosaďte se a webu a sociálních sítích přední český konzultant internetového marketingu Viktor Janouch.

Poznejte trh a analyzujte konkurenci

Se snahou odlišit se souvisí podrobné zmapování nabídek konkurence a vyhodnocení plusů a mínusů vašeho nápadu. Klíčová je také znalost cílové skupiny. Musíte vědět, komu výrobky či služby prodáváte a jaká specifika onen cílový zákazník má. Pak teprve stojí za zhodnocení konkrétní forma podnikání – vlastní e-shop, portál s tématicky zaměřeným obsahem nebo prodej na již existujících webech.

„V úvodu bych doporučil udělat průzkum a analýzu předmětů, které prodává konkurence. Z toho zjistíte, jestli je váš nápad opravdu tak dobrý a dokážete si podle prodejních cen a po odečtení nákladů spočítat svůj případný zisk i realizovatelnost celého projektu,“ radí do začátku provozovatel portálu Aukroweb.cz David Šiška.

Bez živnostenského listu ani ránu

Jakémukoli podnikání na síti by mělo předcházet zřízení živnostenského listu. „Provozováním portálu nebo e-shopu přicházíte do klasického obchodního styku. Prodáváte zboží i reklamu, zprostředkováváte služby, jednáte s klienty, poskytujete redakční činnost, zpracováváte grafiku. Živnostenský list je proto nutností.

Vše zde uvedené spadá do živností volných, které lze bezplatně rozšiřovat,“ informuje o právních skutečnostech majitel společnosti WebSeller a ředitel agentury Stormedia Jaroslav Mikeš. Podmínkou je dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost. Následně je potřeba provést daňovou registraci na místním finančním úřadě a při vykazování daní postupovat v souladu se zákonem č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání.

Aukro a Fler.cz: Jednoduchý přivýdělek a hobby v jednom

Nejjednodušší formou podnikání na internetu je nabízení produktů na prodejních webech. Výhodou je, kromě ušetřených peněz za vlastní webové stránky, především nenáročnost celého procesu. Na různých aukčních portálech a internetových bazarech obvykle stačí projít jednoduchou registrační procedurou.

Moderním typem podnikání je v současné době dovoz levného značkového oblečení nebo elektroniky z USA, stejně jako ruční výroba šperků, dárkových předmětů a dekorativních bytových doplňků. Podobných služeb jsou dnes provozovány stovky, jak tedy přesvědčit zákazníky k nákupu vašeho zboží?

„Podpořit svou nabídku můžete například na Aukro s využitím placených zvýraznění aukcí. Pomůže také nafocení vlastních autentických fotografií v co nejlepší kvalitě,“ dodává Šiška, specialista na prodej v rámci portálu Aukro.cz. I v tomto případě se vyplatí zřízení živnostenského listu, zvlášť, jedná-li se o dlouhodobou soustavnou činnost.

„V posledních dvou letech se finanční úřady snaží zjistit daňové úniky a Aukro se svými téměř dvěma miliony uživatelů a obratem v řádu miliard korun ročně je velice důležitým místem, na které zaměřují pozornost,“ upozorňuje David Šiška a doplňuje, jak je to s odváděním daní: „V případě, že nemáte vysoké náklady a vykazujete vyšší zisky, stačí koncem roku uplatnit paušální náklady, které jsou v současné době stanoveny na 60 % příjmů. Při překročení obratu 1 000 000 Kč máte povinnost registrovat se jako plátce DPH.“

Příště se dozvíte o dalších způsobech, jak vydělávat „online“.

Další článek


 

celkem 11 komentářů

Nejnovější komentáře

podnikání na internetu je vždy "pokus" s předem neza...
jan boštík
22. 6. 2013, 20:22
A kde se tam dočtu těch informací co jsou pro všechn...
XOOL.cz
19. 12. 2012, 02:52
Velice přínosné informace pro ty, kteří chtějí podni...
Lukáš Richtár
14. 10. 2012, 16:52
WTF? Aukro ověřuje, jestli účet opravdu patří prodej...
Hugo
19. 11. 2010, 23:22
To je sice pravda, ale co s penězi? Na účet Franta V...
hmm
19. 11. 2010, 09:01

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená