FinExpert.e15.cz

Co nového na českém nebi?

Zimní letový řád nabídl řadu nových atraktivních destinací i dopravců. A nejinak tomu bude i příští rok.
Co nového na českém nebi?
Pokud přemýšlíte nad vhodným vánočním dárkem, pak máme pro Vás tip: kupte svým blízkým letenky do některých nově otevřených destinací.

Zima přidává hory

Náhradou za čistě letní destinace Dubrovník, Split a Nice se v zimním letovém řádu Sky Europe na linkách z Prahy objevilo Miláno (Bergamo), Turín a Grenoble.

Anglický Thomsonfly začal létat na linkách do Londýna (Luton) a Bournemouth, naopak Jet2 si jako svou další destinaci spojenou s Prahou vybralo Blackpool. Díky tomu se dá přímým letem do Prahy dostat opravdu z téměř každého kouta Velké Británie.

Rozrostla se i další nabídka italských destinací, po nedávno otevřených Benátkách (Alpi Eagles) přidala stejná společnost lety do Neapole, kam již létají Sky Europe. Mimo to nová společnost Meridiana otevřela spojení Prahy s Florencií. Zavedený Easyjet otevírá 15. prosince novou linku do Milána, konkrétně na letiště Malpensa.Tip: v
tomto článku jsme najdete vyčerpávající výčet destinací low-costů.


ČSA ustupují

Po zrušení letů na Srí Lanku po ničivých vlnách tsunami začátkem ledna skončí i poslední dálková destinace ČSA na východě – Dubaj. Dálková flotila tak nyní bude kromě charterových letů do Karibiku a Brazílie létat téměř výhradně jen do New Yorku, Montrealu a Toronta. Je škoda, že ČSA opustily takové destinace, jakými v minulosti byly Singapur, Bangkok, Hanoj a další, ale na druhou stranu je třeba otevřeně říci, že se současnou flotilou tvořenou zastaralými a nevyhovujícími stroji Airbus A310 se není čemu divit, že letyjsou málo vytížené a tudíž prodělečné.

Travel Service dostál své pověsti

Smartwings, nízkonákladová odnož našeho charterového dopravce Travel Service před několika měsíci s velkou pompou oznámili otevření nové základny v Budapešti. Tento plán se nakonec dočkal silné redukce, a tak linka Praha – Budapešť funguje jen díky tomu, že na ní létají charterové spoje, které z Budapešti dále pokračují na Blízký východ.

Před několika měsíci oznámená linka do Bruselu nakonec nedostala příležitost a byla zrušena, Travel Service však v poslední době oznámil úvahy o otevření spojení Paříže a Brna, a stejně tak koketuje s myšlenkou otevřít linku z Prahy na moskevské letiště Domodědovo. Doufejme, že tyto linky budou v budoucnu otevřeny (zejména Moskva je díky mezistátním dohodám pro kteroukoliv nízkonákladovou aerolinku zlatý důl), a že nebudou následovat příklad výše zmíněných destinací stejně jako Benátek, Kodaně a dalších, které nedopadly v podaní Smartwings příliš slavně.

V současné době byl provoz Smartwings silně utlumen a značná část flotily Travel Service nyní létá v zahraničí (Irsko, Mexiko, Brazílie).

Léto láká

Asi nejvýraznější změnou v letním letovém řádu 2007 bude otevření linky Atlanta – Praha společnosti Delta Airlines. Praha tak získá spojení s nejvytíženějším letištěm na světě a zároveň velmi významným přestupním místem Delty, aliančního partnera ČSA. Létat se bude s Boeingem 767.

Sky Europe mají ve svém letním letovém řádu téměř stejné destinace jako loni (znovuotevření Nice zatím nebylo oznámeno, ale nově otevřený Turín bude nalétáván i v létě), a k loňským úspěšným prázdninovým linkám do Splitu a Dubrovníku přibude linka do Burgasu, Catanie a Praha bude mít i nové nízkonákladové spojení do Řecka – konkrétně se bude létat do Atén a Soluně. Z Bratislavy se pak létá do Sofie a Bukurešti, a v létě se nově otevřou linky do Varny a Malagy.

Ze západoevropských destinací se v letním letovém řádu Sky Europe objevuje perspektivní Brusel 3x týdně (Po-St-Pá odpoledne) a dále 5x týdně Kodaň.

Shrnutí

Čím dál vyšší procento cestujících z Prahy využívá služeb rozmáhajících se nízkonákladových aerolinií. V tomto směru jsou na tom nejlépe zejména cestující do Velké Británie, Německa a Itálie.

Geograficky blízké letiště v Bratislavě, Vídni, Mnichově a Drážďanech pak nabízejí další atraktivní destinace (severní Afrika, téměř celé pobřeží Španělska a Portugalska, Kanárské ostrovy).

Suma sumárum: cesta k levnému létání je otevřena. Stačí pár kliknutí.
Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re:Proc se neleta Praha Peking
DAve
20. 12. 2006, 06:06
Dubaj ?
Mike
14. 12. 2006, 20:29
Proc se neleta Praha Peking
Jerry
14. 12. 2006, 11:30

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená