Pražská burza v posledních několika letech prochází krušným obdobím. Ze zobchodovaných objemů významně přes 1 miliardu Kč se stalo několik málo stovek miliónů a počet „rozumných“ titulů postupem času klesá. V loňském roce byl pražský burzovní index jedním z nejméně výkonných na světě. To ovšem neznamená, že nelze nakupovat vůbec nic, ale ty méně perspektivní tituly převažují.
V posledních letech pražský parket opustily 2 firmy. Odchod AAA proběhl ještě relativně důstojně, ale akcie KIT digital se poroučely s výpraskem. Tyto tituly byly sice svou velikostí nevýznamné, ale z hlediska možnosti diverzifikovat české akciové portfolio hrály důležitou roli. Co nevidět se pravděpodobně z burzy stáhne ještě Telefónica CR a s velkým otazníkem je budoucnost těžební společnosti NWR.
Co zbývá?
CETV je dalším z dříve populárních titulů, který aktuálně čelí velkému riziku ředění. O emisích Tatra Mountain Resors a Orco netřeba mluvit, co tedy zbývá?
Komerční banka, Erste, Pegas, Fortuna, VIG? Sem tam možná ČEZ. Z tohoto seznamu jsou 3 finanční tituly, energetická společnost ČEZ a 2 mini emise. To není moc široký výběr a navíc ČEZ je pod dlouhodobým negativním tlakem. Pak už tedy zbývá jen 5 titulů, a to není žádná hitparáda. Navíc jsou to firmy, které jsou v podstatě absolutně imunní vůči globálním tržním trendům a „jedou si vlastním životem“.
Fenomén sociálních sítí je stále velmi nový, investory neprobádaný terén.
Pokud tedy chce investor vsadit na to, že akciové trhy půjdou nahoru nebo dolů, kupovat české akcie není nejlepší varianta. Pokud ovšem investor chce vsadit na relativně jistou dividendu, pak české akcie jsou tou správnou volbou. Vždyť Pegas vyplácí 4,5% výnos, Fortuna 5,1 %, Komerční banka 5,0 % a ČEZ 7,6 %. Pražská burza je tedy vhodná výhradně pro konzervativnější investory prahnoucí po pravidelné dividendě, spekulanti musí hledat příležitosti v zahraničí.
Autor je analytikem společnosti Cyrrus