FinExpert.e15.cz

Co je fundamentální analýza

Na měnovém trhu vychází fundamentální analýza ze sledování makroekonomické situace v zemi i ve světě, a dále z analýzy vlivu změn v hospodářství na nabídku a poptávku po dané měně, a tím i na její kurz.

Proto je třeba průběžně sledovat politické, ekonomické a společenské události a věnovat pozornost makroekonomickým ukazatelům, které vypovídají o stavu hospodářství dané země. Jeden z faktorů ovlivňujících měnový trh, bedlivě sledovaných příznivci fundamentální analýzy, představuje právě zveřejňování makroekonomických údajů.
 
Makroekonomické údaje se prezentují podle předem připraveného harmonogramu, jenž informační agentury zveřejňují společně s prognózami makroekonomických ukazatelů. Pokud se zveřejněný ukazatel zásadně neodchyluje od dřívějších prognóz, na trhu se zřejmě nic zásadního nestane. Budou-li ovšem publikované údaje zásadně odlišné, trh pravděpodobně zareaguje nervózně a investoru, který správně odhadl hodnotu daného ukazatele, se tak naskytne možnost zisku.
 
Měnový trh je specifický rychlou reakcí na zveřejněné údaje a jevem, který označujeme jako diskontování budoucích informací. Investor se musí rozhodnout, zda již trh v cenách zohlednil jím předvídané údaje, či ne. Publikace všeobecně očekávané informace nebude mít na trh větší vliv, vzhledem k tomu, že už nepochybně byla v měnovém kurzu zohledněna. Informace má hodnotu pouze v případě, že ještě není všeobecně známá nebo očekávaná.

Politika má významný vliv na makroekonomiku

Z pohledu fundamentální analýzy má velký význam také peněžní politika centrálních bank. Hladina úrokových sazeb stanovených těmito bankami, operace otevřeného trhu nebo měnové intervence ovlivňují situaci na měnovém trhu a jsou předmětem pozorného sledování ze strany finančních analytiků.
 
Na měnový trh mají vliv rovněž tragické události jako jsou války, teroristické útoky a katastrofy. V případě, že dojde ke krizi, utíkají se investoři k bezpečným měnám, na příklad k americkému dolaru, švýcarskému franku a v poslední době i ke společné měně - euru.
 
Velkou pozornost je třeba věnovat výrokům členů vládnoucích uskupení a opozice, šéfů centrálních bank, případně osob, které mají značný vliv na vedenou peněžní politiku.  Stabilita politické scény se totiž promítá do zvýšení atraktivity hospodářství daného státu pro zahraniční investory, což přitahuje kapitál a posiluje státní měnu. Zhoršení politické situace může vést k prudkému stažení investovaných prostředků a růstu cen deviz.

Klepněte pro větší obrázek

X-Trade Brokers Česká republika
Pobřežní 3, 186 00 Praha 8
Tel:  +420 224 832 652, email
www.xtb.cz

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená