FinExpert.e15.cz

Co je dobré vědět o rodičovské dovolené?

Zpravidla čerpají zaměstnankyně tříletou rodičovskou dovolenou.
Co je dobré vědět o rodičovské dovolené?

Rodičovská dovolená navazuje na mateřskou dovolenou, během rodičovské dovolené pobírá maminka (nebo tatínek) rodičovský příspěvek, doba pobírání příspěvku a čerpání dovolené se však nemusí úplně přesně shodovat.

Pár tipů pro začínající podnikatele

Pár tipů pro začínající podnikatele

Rodičovskou dovolenou poskytuje zaměstnavatel zaměstnankyni (zaměstnanci) na jejich žádost v rozsahu, v jakém si požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku tří let. Zpravidla čerpají zaměstnankyně tříletou rodičovskou dovolenou, ale mohou čerpat i kratší. Rodičovská dovolená se nemusí nutně krýt s rodičovským příspěvkem, neboť lze např. čerpat rodičovskou dovolenou na tři roky a rodičovský příspěvek dva roky. Ze zákona mohou dokonce čerpat rodičovskou dovolenou otec i matka dítěte, ovšem rodičovský příspěvek náleží pouze jedenkrát.

  • Rodičovský příspěvek činí celkem 220 tisíc Kč, přičemž si sami rodiče zvolí, jak dlouho budou rodičovský příspěvek pobírat a podle toho se upraví výše rodičovského příspěvku. Výše rodičovského příspěvku je však omezena, nesmí činit více než 70 % předchozího výdělku a více než 11 500 Kč.
  • Pouze v některých případech je povinná čtyřletá varianta. Když podmínku pojištění nesplní ani matka ani otec dítěte, např. jsou oba nezaměstnaní. Rodičovský příspěvek náleží vždy pouze jednou. Kdy má tedy rodina děti ve věku 3 a 1 rok, tak se čerpá rodičovský příspěvek pouze na jednoroční dítě.
  • Rodičovský příspěvek, bývá nižší než mateřská, se vyplácí po skončení mateřské (peněžitého příspěvku v mateřství). Mateřská se poskytuje od 6. do 8. týdne před očekávaným porodem. Mateřská se vyplácí 28 týdnů. Při čtyřleté variantě se vyplácí rodičovský příspěvek ihned po narození dítěte.

Dřívější nástup do zaměstnání je problém

Některé maminky si domluví u svého zaměstnavatele rodičovskou dovolenou v rozsahu tří let, rodičovský příspěvek však čerpají třeba ve zrychlené verzi dva roky. Někdy se potom stane, že chtějí maminky nastoupit do práce dříve než se dohodly se svým zaměstnavatelem. Dřívější návrat do práce je možný, avšak je potřeba se předem se zaměstnavatelem domluvit. Zpravidla není totiž pro zaměstnavatele tato situace jednoduchá, neboť již má na danou pracovní činnosti jiného pracovníka. Dřívější nástup do práce nemusí být rozhodně automatický.

  • V některých případech může být výhodnější si u zaměstnavatele domluvit čerpání rodičovské dovolené v rozsahu dvou let a následně rodičovskou dovolenou ještě o rok prodloužit. S tímto postupem není právní problém, neboť je ze zákona nárok na rodičovskou dovolenou až v rozsahu tří let.
  • V některých případech je možné čerpat u zaměstnavatele i čtyřletou rodičovskou dovolenou, ale s takovým postupem musí zaměstnavatel souhlasit a poskytnou zaměstnankyni neplacené volno.

Ochranná lhůta platí pouze během rodičovské dovolené

Během rodičovské dovolené je zaměstnankyně v ochranné lhůtě, nemůže tedy obdržet standardní výpověď pro nadbytečnost dle § 52 c) zákoníku práce. Přesto je však vhodné se zaměstnavatelem komunikovat již během rodičovské dovolené, aby zaměstnankyně věděla, jestli s ní zaměstnavatel po skončení rodičovské dovolené počítá či nikoliv. A eventuelně si již začala v předstihu hledat nové pracovní místo. Po návratu z rodičovské dovolené do práce totiž může zaměstnankyně již obdržet výpověď pro nadbytečnost.

  • I během rodičovské dovolené je však možné obdržet od zaměstnavatele výpověď, a to v případech, kdy se ruší zaměstnavatel nebo jeho část nebo přemísťuje-li se zaměstnavatele nebo jeho část. Vždy lze však ukončit pracovní poměr dohodou.

Nezapomeňte v dohodě uvést důvod

V některých případech již během rodičovské dovolené zjistí zaměstnankyně, že nemá téměř naději na práci ve firmě po skončení rodičovské dovolené, ať už z jakýchkoliv důvodů. Přistoupí přitom zaměstnavateli na dohodu o rozvázání pracovního poměru, aby obdržela již nyní odstupné a mohla si hledat nové místo. Když na písemnou dohodu přistoupí a v dohodě je uveden důvod ukončení pracovního poměru (§ 52 písm. b) - c), tak vznikne zaměstnankyni nárok na odstupné.

  • Když není důvod v dohodě uveden a zaměstnavatel odstupné nezaplatí, potom se může maminka ocitnout v důkazní nouzi při prokazování skutečného důvodu ukončení pracovního poměru.

Odstupné činí jednonásobek průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr trval méně než 1 rok, dvojnásobek průměrného výdělku, když trval pracovní poměr alespoň 1 rok a méně než 2 roky, trojnásobku průměrného výdělku, v případě, že pracovní poměr trval alespoň 2 roky.

Jak lze pracovat?

Lze pobírat rodičovský příspěvek a pracovat. Nejsou žádná omezení, jestliže má dítě více než dva roky V tomto případě nejsou žádná omezení. Dokonce u dětí do dvou let je zavedeno limit 46 hodin měsíčně v jeslích nebo mateřské škole. Rovněž je možné, aby se rodiče dítěte během rodičovské dovolené vystřídali a rodičovský příspěvek pobíral druhý z rodičů. Nejjednodušší je společná návštěva úřadu práce a vyřízení veškeré administrativy současně, ukončení rodičovského příspěvku jedním z rodičů a zažádání druhého z rodičů.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená