FinExpert.e15.cz

Co dělat, když zůstanete v cizině bez peněz?

Zdánlivě bezvýchodná situace má jednoduché řešení.
Co dělat, když zůstanete v cizině bez peněz?

Zasloužená dovolená v zahraničí by měla být jedním ze zážitkových vrcholů roku, ale může se snadno proměnit v hodně nepříjemný zážitek – například pokud vás okradou a vy zůstanete zcela bez hotovosti a platebních karet.

Konzulát vás pomůže dostat domů

Cest k hotovosti je hned několik. První z nich je vcelku snadná – můžete požádat o pomoc zastupitelský úřad České republiky ve vámi navštívené lokalitě.

Pokud konzulát vyhoví vaší žádosti, počítejte však s tím, že vám poskytne pouze prostředky nezbytně nutné k návratu do vlasti, nikoliv finance na dokončení dovolené nebo nákup suvenýrů. Problémem je také to, že v ne vždy na zastupitelský úřad natrefíte přímo v turistických letoviscích oblíbených destinací.

Pomůže vám vaše banka, ale počkáte si

Držitelé embosovaných platebních karet se mohou s žádostí o pomoc obrátit na svoji banku. V takovém případě máte dvě možnosti – můžete požádat o vydání náhradní hotovosti – tzv. emergency cash, nebo náhradní platební karty – tzv. emergency card.

Specifické služby náhradní hotovost i náhradní karta jsou zpoplatněny v řádu tisíců korun, navíc je neobdržíte hned. Na kartu s omezenou platností si počkáte až 3 dny, peníze dostanete dříve, za 24 hodin. 

Nejlepší varianta – nechte si peníze poslat

Jako nejvýhodnější, tj. nejlevnější a nejrychlejší varianta jednoznačně vychází nechat si poslat peníze z domova příbuzným či známým. Tuto službu nabízejí například společnosti Chequepoint či Western Union, jejichž zastoupení je téměr v každém menším městečku.

Postup je skutečně velmi jednoduchý. Kontaktujte známou osobu v České republice, nebo kdekoliv jinde na světě, a požádejte jej o pomoc.

Váš „zachránce“ přijde do jakékoliv pobočky Western Union a vyplní formulář „Zasílání peněz“. I v České republice je poboček dostatek, služby WU poskytuje např. i více než 1 700 poboček České pošty.

Složí posílanou částku v českých korunách nebo amerických dolarech a zaplatí poplatek. Při posílání 15 000 Kč činí zhruba 1 150 Kč. Dále obdrží kopii formuláře, kde personál pobočky vyplní důležité číslo transakce – MTCN, nezkráceně „Money Transfer Control Number“, což je kontrolní číslo peněžního převodu.

Následně stačí, aby vás zasílatel kontaktoval, za poplatek to vyřídí ihned na pobočce Western Union, a sdělil vám číslo převodu, a vy si můžete vyzvednout hotovost v kterékoliv pobočce Western Union v zemi, kde se právě nacházíte.

Musíte se prokázat dokladem totožnosti. Pokud jej nemáte, lze převod „pojistit“ jinými nástroji, například kontrolní otázkou nebo heslem. Převod hotovosti vám svede vytrhnout trn z paty, ať již jste kdekoliv – Western Union má totiž přes 225 tisíc pobočkových míst ve 195 zemích světa.

Zdroj: www.bankovnipoplatky.com

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Mareji, a můžeš nějak vysvětlit, k čemu by byl převo...
J.
30. 6. 2011, 21:55
Na jakej účet???????????
Všudybud
30. 6. 2011, 21:11
Na jakej účet???????????
Všudybud
30. 6. 2011, 21:11
Na jakej účet ???
J.
30. 6. 2011, 20:02
Nebo proste pozadat nekoho at to prevede online na d...
Marej
30. 6. 2011, 18:28

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená