FinExpert.e15.cz

Co dělat, když nemohu splácet úvěr

Banku, u které máte úvěr, o svém problému neprodleně informujte.
Co dělat, když nemohu splácet úvěr

Asi bychom dlouho hledali rodinu nebo osobu, která nemá žádný úvěr, hypotéku nebo jiný dluh. Je jasné, že dluhy se musí splácet. Co ale nastane, pokud se dostaneme do situace, kdy prostě nemáme prostředky na to, abychom splátky platili? Dá se vůbec tento problém řešit, nebo je to neřešitelné a o všechno přijdeme? Zeptali jsme se bank a finančních poradců.

Jak postupovat, pokud nemohu splácet

Je jasné, že do finančních problémů se může dostat každý. Je ale potřeba vše začít okamžitě řešit. Banku, u které máte úvěr, o svém problému neprodleně informujte. Můžete tak hledat řešení, jak z této situace ven tak, aby bylo dobré pro obě strany. Banka vám nabídne několik možností, jak vše vyřešit. Za prvé vám může na nějakou dobu odložit splátky úvěru. Vy se tak můžete z finančních problémů lépe vzpamatovat. Pokud víte, že špatná finanční situace se vás bude držet po delší dobu, lze prodloužit splácení úvěru a tím se vám logicky sníží měsíční splátka. Až na tom budete finančně lépe, můžete si splátky opět navýšit.                                                    

Jestliže vám je jasné, že se z problémů jen tak nedostanete, můžete nemovitost, na kterou jste měli hypotéku prodat a z takto získaných peněz doplatit úvěr a pořídit si jiné bydlení. Je lepší, když se k tomuto kroku rozhodnete sami, než když vás donutí banka.            

Hypotéka a rozvod: Jak situaci vyřešit?

Hypotéka a rozvod: Jak situaci vyřešit?

Hypotéka je dlouhý běh. Může se stát, že vydrží déle než manželství.

Proti neschopnosti splácet se můžete také pojistit. „Lidé, kteří si berou úvěr, by měli myslet i na rizika, proto by samozřejmou součástí procesu mělo být i pojištění schopnosti splácet – tj. pojištění proti nezaviněné ztrátě zaměstnání nebo snížení příjmu způsobeným úrazem či nemocí. Nejčastějšími důvody pro nesplácení úvěrů jsou právě ztráta zaměstnání nebo jeho změna. S tím spojené snížení příjmu má pak za následek neschopnost splácet,“ říká Martina Slavíková, tisková mluvčí Ery.

Na jak dlouho jde odložit splácení? Co pro to udělat?

Většinou jde splácení odložit na dobu 3 až 6 měsíců. Je třeba si ale uvědomit, že budete i nadále platit úroky. Neznamená to tedy, že po dobu půl roku nebudete dávat bance ani korunu. Banka od vás bude požadovat potřebné dokumenty jako je například potvrzení o dlouhodobé nemoci, ztrátě zaměstnání, závažné události v rodině, atd. Bude na bance, jak klientovu situaci posoudí. „Především u hypoték a také u spotřebitelských úvěrů je v ojedinělých a opravdu mimořádných případech hodných zvláštního zřetele možné zákazníkovi individuálně pomoci také dalšími nástroji jako jsou restrukturalizace úvěru nebo dokonce tzv. úvěrové prázdniny, během kterých po sjednanou dobu neplatí vůbec nic. Jedná se o možnosti, které využíváme v opravdu extrémně složitých situacích pro zákazníka jako například když tragicky zemře otec od rodiny, jehož příjem je pro domácnost stěžejní, a matka na rodičovské dovolené sama vychovává několik dětí a je v hmotné nouzi,“ doplňuje Pavel Vlček z mBank.

Co vám hrozí, pokud přestaneme splácet bez domluvy s bankou

Banka se s vámi bude snažit spojit a domluvit se. Jestliže stále nebudete reagovat, bude se vše řešit soudní cestou. V konečném případě dohází až na dražbu nemovitosti. Pokud nebudete komunikovat, může se vám to pěkně prodražit. Mohou vám být uděleny sankce za zaúčtování poplatků za odeslané upomínky, naúčtování sankčních úroků z nezaplacené částky po splatnosti za období, po které bude v prodlení.

Co když klient nebude moci už nikdy splácet

Samozřejmě může nastat situace, kdy budete vědět, že už nikdy nebude schopni hypotéku splácet, například v případě rozvodu. Je jasné, že v tomto případě o nemovitost přijdete. Můžete ji buď prodat, nebo dluh převezme třetí osoba. „V tomto případě kupující převezme stávající dluh u banky a bude pokračovat ve splácení hypotečního úvěru se všemi podmínkami, které byly sjednány. Jako zástava bude i nadále sloužit prodávaná nemovitost,“ dodává Michal Teubner, tiskový mluvčí Komerční banky.

TIP: zkuste si hypotéku nanečisto

Zjistíte tak, jestli jste opravdu schopni ze svých příjmů takový závazek utáhnout. „Hlavní princip spočívá v tom, že potenciální žadatel si po nějakou dobu před samotnou žádostí o hypoteční úvěr odkládá finanční prostředky ve výši předpokládané splátky úvěru a tím prakticky testuje, zda je schopen s tímto závazkem reálně fungovat. Druhým efektem je zároveň naspoření finanční rezervy, která by v případě, jako je např. ztráta zaměstnání, dokázala pokrýt nezbytné výdaje rodiny včetně splátky hypotéky,“ radí Ondřej Vršecký, analytik financování bydlení ze společnosti Broker Consulting. 

Další článek


 

celkem 12 komentářů

Nejnovější komentáře

Nabídněte půjčky téměř všem. Zde se můžete zbavit dl...
mikesamon
19. 2. 2018, 07:47
Jste v jakékoli finanční krizi? Potřebujete úvěr na ...
Heinz munkel
18. 2. 2018, 22:51
Potřebujete půjčku? Dodáváme renomované úvěry jednot...
Valdines Amaral da Silva
22. 1. 2018, 07:50
Potřebujete půjčky na projekt, investice, osobní půj...
Klanovsky Emil
21. 11. 2017, 19:45
Potřebujete půjčky na projekt, investice, osobní půj...
Klanovsky Emil
21. 11. 2017, 19:45

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená