FinExpert.e15.cz

Co dělat když mám úvěr a …

V životě se ale občas objeví situace, kdy půjčka může zamotat hlavu nejen samotnému věřiteli, ale i jeho okolí.
Co dělat když mám úvěr a …

Spotřebitelský úvěr může být vítaným pomocníkem v případě, kdy se člověku nedostává vlastních finančních zdrojů. Co když se ale bezproblémové splácení zkomplikuje nečekanou událostí? Skutečné příběhy jsou čerpány z facebookových stránek Finanční test národa, které provozuje Era a na nichž probíhala soutěž o „Nejhorší finanční rozhodnutí mého života“

Co dělat, když: Rozvádím se a mám půjčku/partner má půjčku. Dělí se?

„Rozhodování o financích jsem celých 9 let nechala na manželovi a spokojila se s ujištěním, že když si bereme další půjčku, je to rozumné a on ví, co dělá a má na splácení. Teď jsme se rozvedli a mě na krku zůstalo téměř půl milionu dluhů, na jejichž splácení nemám a nějak se s touto situací musím poprat. Nevím, jak to dopadne, ale vím jistě, že o svých financích už si vždycky budu rozhodovat jenom sama!“
Lucie S.

Občanský zákoník mluví o dělení dluhů mezi manželi při rozvodu jasně – jsou součástí společného majetku a dělí se na půl. „Pokud váš protějšek už nějaký dluh má a rozvádíte se, podle zákona připadne po rozvodu půlka tohoto dluhu vám. Proto je důležité takové situaci předejít,“ říká Libor Svoboda, manažer pro Produkty a služby Poštovní spořitelny.

Mají-li manželé oddělené bankovní účty, je poměrně snadné, aby si každý sjednal půjčku, aniž by o tom druhý měl ponětí. „Rodinné finance stojí vždy na důvěře a zodpovědnosti mezi manželi, takže má-li člověk podezření, že jeho partner by mohl mít nějaké finanční závazky, o kterých neví, doporučoval bych, aby si na toto téma promluvili. Případně aby si manželé vzájemně na pravidelné bázi předkládali své výpisy z účtů, aby se předešlo pochybám, a to nejen v případě rozvodu, ale i během manželství,“ dodává Svoboda.

Co dělat, když: Nemám na splátky?

„Před pěti měsíci jsem spadla na lyžích a pěkně se mi to prodražilo. Komplikovaná zlomenina holenní kosti si vyžádala operaci a ještě dnes jsem doma na rekonvalescenci a pravděpodobně mi zůstanou i trvalé následky. Aby toho nebylo málo, po pár týdnech mi přišla obálka s pruhem, že jsem  pozadu se splátkou půjčky a nabíhá mi penále. Okamžitě jsem volala do společnosti, kde jsem si půjčku brala. Penále naskákalo na několik tisíc. Chtěla jsem se domluvit na odkladu splátek, ale nechtěli o tom ani slyšet. Musela jsem si na splacení půjčit od všech svých přátel, abych dluh splatila. Je to pro mě ponaučení, že u nebankovních společností už si nikdy nepůjčím.“
Nikola M.

Nemoc, úraz či ztráta zaměstnání obvykle ovlivní chod celé domácnosti. Aby taková událost nezpůsobila ještě větší problémy, je vhodné na to myslet dopředu a řešit to pojištěním, případně dostatečnými rezervami. „Dlužník se může pojistit pro případ ztráty zaměstnání, nemoci, invalidity či smrti,“ uvádí Libor Svoboda.

Další důležitý krok by měl dlužník udělat ve chvíli, kdy se nepříjemnost stane. Měl by co nejdříve začít komunikovat s bankou. „V každé takové chvíli je zásadní okamžitě s bankou komunikovat a situaci řešit. Jinak klientovi stále běží pravidelné splátky úvěrů a trvalé příkazy. Ale ve chvíli, kdy splátky úvěrů nepřijdou, začnou klientovi nabíhat penále a chodit obsílky. Banka totiž netuší, že klient není dlužník, ale například leží po operaci v nemocnici. Naším cílem není zadlužený klient. Když člověk danou situaci neřeší, je to nepříjemné pro něj i pro banku a přitom stačí s bankou komunikovat, domluvit se na splátkovém kalendáři, odložení splátky či jiném individuálním plánu. Způsoby existují, nezbytné ovšem je věc začít co nejdříve řešit,“ uzavírá Libor Svoboda.

Jsou dluhy osob blízkých součástí dědictví?

„Rodiče se už před lety rozvedli, otec si našel novou přítelkyni, se kterou se odstěhoval do jiného města a já i můj bratr jsme s ním dlouho nebyli v kontaktu. Otec před několika dny zemřel a mně a bratrovi přišla obsílka k dědickému řízení, kde čekalo nemilé překvapení. Po otci zbyla malá garsonka a skoro milion korun dluhu z jeho několikanásobných pokusů o rozjezd nejrůznějšího podnikání. I když bychom odečetli garsonku, zbude mi a bratrovi ještě zhruba 400 tisíc společného dluhu. Právník nám doporučil zkusit právo dědiců na právní ochranu. Mám dvě malé děti a hypotéku, takže jestli nám dluh zůstane, budu si muset vzít druhý úvazek nebo prodat auto. A ke vzpomínkám na otce mi přibude jedna opravdu černá.“
Petr K.

Nový občanský zákoník, který platí od letošního února, například posiluje práva věřitelů. Určuje tak povinnost dědiců uhradit dluhy po zemřelém v plném rozsahu. Dřívější koncepce přechodu dluhů vycházela z povinnosti dědice hradit zůstavitelovy dluhy pouze do výše nabytého dědictví.

„Uzavření jakékoli úvěrové smlouvy by mělo být vždy doplněno vhodným pojištěním, které chrání dlužníka i jeho rodinu. Dlužník se tak může pojistit pro případ ztráty zaměstnání, nemoci, invalidity či smrti. V posledním případě pak chrání zejména svou rodinu, neboť zbývající část dluhu po vypořádání pojistné události za dědice nakonec uhradí pojišťovna,“ popisuje Libor Svoboda.

I v novém občanském zákoníku však existují způsoby, jak se může dědic hrazení dluhů po zesnulém vyhnout. V určitých případech je dědicům zákonem poskytnuta ochrana, která ohraničí rozsah povinnosti splatit dluh. Dědic může požádat o vyhotovení soupisu pozůstalosti, v tom případně bude povinen k úhradě zůstavitelových dluhů jen do výše nabytého dědictví.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Platnost a účinnost jsou dvě různé věci..
Znalýpráva
29. 10. 2012, 20:07
Co je to za kravinu "Nový občanský zákoník, který pl...
mobilman
29. 6. 2012, 16:43

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená