FinExpert.e15.cz

Co dělat, když je dlužník v zahraničí?


Jiří Dočekal  |  30. 07. 2013 14:39

Moc hezké, ale zapomněli jste pro většinu neůspěšných věřitelů dát nejčastější bod 4. když dlužník má trvalé bydliště v České republice, ale "bydlí" na úřadě a nemá na sebe (a pochopitelně ani nikde v zahraničí) napsanou ani korunu. Pak tu pohledávku jedině odepsat..

 | 
mobilman  |  30. 07. 2013 15:20

Tak nemusi byt ani hlasen na urade, staci kdyz je prihlasen kdekoli kde proste neni co vzit. Tim je vymalovano.

 | 
Ja  |  30. 07. 2013 18:46

A jak je to v případě, kdy existuje pohledávka (na výši se zatím dlužník s věřitelem neshodli), dlužník se neschovává, je v ČR, má trvalé bydliště, má majetek, jenom je vymáhána jiná částka, než má být. Zatím soudně nic neproběhlo, ale firma, která drží pohledávku již pověřila jinou firmu - vymahače a ti otravují po telefonu, slídí v místě trvalého bydliště. Vymahači komunikují prostřednictvím telefonu a e-mailů, kam údajně odesílají pohledávky k vymožení, ale zasílají je na neexistující adresy, které údajně obdrželi od firmy, která ovšem nikdy takové služební adresy nemohla spolupracovníkům (to jsou ti dlužníci -OSVČ) přidělit, navíc služební e-mailové adresy - jiného znění firma hned po vyhazovu zruší a bývalý zaměstnanec do nich nemá přístup. Dlužník se nebrání (nic jiného mu nezbývá, hold si vybral blbou firmu, pro kterou makal nakonec zadarmo), ovšem chce vrátit to, co sama firma uznala v rámci reklamace a ne částku před reklamací. Vymáhací firma má v OR adresu, na které neexistuje a poštu nepřebírá. Tatáž adresa je na písemné dokumentaci a v e-mailech, jiná neexistuje. Prostě žádný soud zatím nebyl a bývalé spolupracovníky obtěžují, pomlouvají u sousedů. Je to obtěžování a je to postižitelné?

 | 
mobilman  |  31. 07. 2013 08:24

zkuste to strucne a jasne. snazite se tak zobecnovat ze je to necitelne. pro komunikaci s firmou lze vyuzit i datovou schranku (nutno dobit kredit pro poplatek za zpravu, neni-li prijemce nebo odesilatel organem verejne moci).

 | 
Valjean  |  31. 07. 2013 08:31

Tak to je tedy článeček... Pokud dlužník nemá v ČR majetek, ale má majetek v zahraničí, věřitel ovšem neví, ve kterém státě přesně, tak zejména u menších pohledávek je asi lepší pohledávku odepsat, než složitě zjišťovat, ve kterém státě by majetek mohl být. Náklady na neúspěšnou exekuci nese věřitel... Pokud by měl dlužník majetek v některém státě mimo EU/EHP, tak Gute Nacht...věřitel by nejprve musel požádat tamní soud o uznání českého rozsudku a teprve poté se obrátit na místní orgány výkonu (pokud je s daným státem vůbec smlouva o právní pomoci ve věcech občanských). A i když taková mezinárodní smlouva existuje, je vymáhání českých rozsudků v mimoevropských zemích často prakticky nemožné....

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená