FinExpert.e15.cz

Co dělají Evropané o víkendu?

Chcete se ještě vrátit k uplynulému víkendu, zajímá vás, jak vlastně tráví svůj volný čas jiní Evropané? Preferují aktivní nebo raději pasivní odpočinek? Ve které zemi o víkendu nejvíce pracují, kde dávají přednosti koníčkům a kde třeba sledování televize?
Co dělají Evropané o víkendu?

Ženy a muži v Evropě tráví svůj volný čas podobně, přesto můžeme mezi jednotlivými státy najít určité odlišnosti. Evropané rok od roku více pracují (vždyť v průměru pracuje každý občan starší 15 let i o víkendu více než 2 hodiny). Na koníčky a zábavu nemají téměř čas. Zajistit sobě a své rodině slušnou životní úroveň je v dnešní době finančně nákladné, a proto kolikrát jedna práce ani nestačí. Dnešní společnost je orientovaná hlavně na výkon a peníze, je to dobře?

Práce byla vždy součástí našeho života, ale mnoho Evropanů už neumí ani odpočívat, vždyť více jak polovina občanů Evropské unie si myslí, že věnuje více energie své práci než svému volnému času a rodině. Samozřejmě se poměr mezi prací a volným časem o víkendu v životě lidí v jednotlivých členských zemích Evropské unie výrazně liší. Nejvíce pracují Švédové a Dánové (v průměru více než 3 hodiny). Skandinávci jsou potom ale jednoznačně nejaktivnější při trávení volné chvilky (preferují sport, výlety do přírody nebo dlouhé procházky).

Největší spáči jsou Francouzi

Každý Francouz si o víkendu rád přispí, v průměru každý spí déle než 9 hodin. Naopak nejméně spí Dánové (o hodinu a deset minut méně než Francouzi). Není tedy divu, že na procházky a výlety do přírody zbývá Francouzům nejméně času (58 minut). Francouzi jsou rovněž milovníci jídla, rádi chodí do restaurací a čas strávený dobrým jídlem je pro ně tím pravým odpočinkem. Není bez zajímavosti, že ve všech zemích spí ženy v průměru nějakou tu minutu déle než muži, nejvíce v Belgii, o 14 minut déle.

Televize je fenomén

Pasivní televizní zábava je čím dál oblíbenější činností, téměř ve všech zemích stráví občané v průměru více než dvě hodiny sledováním svých oblíbených televizních žánrů. Největší televizní fanoušci jsou potom Maďaři (v průměru sledují denně televizi 2 hodiny a 44 minut). Slovinci si z výše uvedených zemích najdou nejvíce času na své přátele a své koníčky (dohromady 3 hodiny a 43 minut).

I o víkendu je potřeba se vzdělávat

Dobře placená práce vyžaduje být vždy připraven a mít dostatečné znalosti a dovednosti. Mnoho Evropanů proto i víkendy tráví studiem (učení cizích jazyků je nejoblíbenější). Nejvíce času samostudiem tráví Belgičané a Britové, nejméně naopak Švédové, kteří jsou raději v přírodě. Největší milovníci hudby jsou potom poněkud překvapivě Finové.

Průměrně strávený víkendový den (součet 24 hodin) v roce 2003

Klepněte pro větší obrázek

• Pramen: Eurostat, Statistik kurz gefasst, Bevolkerung und soziale Bedingungen, Thema 3-12/2003.
• Statistické šetření bylo prováděno ve většině případů u lidí starších 15 let.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená